event burgee venue burgee

BYC/NSC Interclub Long Distance Series, 2021

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 22:07 on September 21, 2021

Contents

JAM Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Queen’s Park 1
July 18
Stony Point
Aug 8
Queen’s Park 2
Aug 29
Queen’s Park 3
Sept 19
Total Net
1st Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230   1.00 2.00 2.00 1.00 6.00 6.00
2nd Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201   3.00 1.00 1.00 9.00 DNC 14.00 14.00
3rd Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   2.00 9.00 DNC 3.00 4.00 DNF 18.00 18.00
4th Stella Laser 28 160 Chapman, Steve NSC 141   9.00 DNC 9.00 DNC 4.00 4.00 DNF 26.00 26.00
5th Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230   9.00 DNC 9.00 DNC 6.00 DNF 9.00 DNC 33.00 33.00
6th Tropical Quest Hunter 310 310 Kidd, Stephen NSC 209   7.00 DNF 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 34.00 34.00
6th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 201   7.00 DNF 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 34.00 34.00
6th Cloud Dancer C&C 25-1 OB 11337 Shkvorets, Igor NSC 219   7.00 DNF 9.00 DNC 9.00 DNC 9.00 DNC 34.00 34.00

PHRF Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Queen’s Park 1
July 18
Stony Point
Aug 8
Queen’s Park 2
Aug 29
Queen’s Park 3
Sept 19
Total Net
1st Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187   1.00 15.00 DNC 1.00 3.00 20.00 20.00
2nd Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153   5.00 5.00 7.00 4.00 21.00 21.00
3rd J Crüe J-22 788 Rae, John NSC 167   2.00 4.00 5.00 11.00 DNF 22.00 22.00
4th Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 184   5.00 LSP 15.00 DNC 2.00 2.00 24.00 24.00
5th Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   6.00 15.00 DNC 4.00 1.00 26.00 26.00
6th Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   12.00 DNF 2.00 3.00 11.00 DNF 28.00 28.00
7th Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219   15.00 DNC 1.00 6.00 11.00 DNF 33.00 33.00
8th Rum Runner Kirby 25 207 Lavigne, Brian NSC 161   12.00 DNF 3.00 15.00 DNC 11.00 DNF 41.00 41.00
9th Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   4.00 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 49.00 49.00
10th Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126   12.00 DNF 15.00 DNC 15.00 DNC 11.00 DNF 53.00 53.00
11th Kismet J-22 1489 Parolin, Doris NSC 167   15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 11.00 DNF 56.00 56.00
12th Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167   12.00 DNF 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 57.00 57.00
12th Halcyon C&C 25-1 64243 Foy, Nancy BYC 209   12.00 DNF 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 57.00 57.00
14th Blew By U Laser 28 216 Fuller, Sam BYC 129 1 15.00 NR 15.00 DNC 15.00 DNC 15.00 DNC 60.00 60.00

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

DNF may include boats that finished but have not submitted their finish times

Queen’s Park 1 - JAM Fleet - July 18

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230   1335 18:32:20 4:57:20 4:26:44 0:00:00 230 1.00
2 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   1335 18:39:20 5:04:20 4:29:10 0:02:46 244.866 2.00
3 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201   1335 18:22:04 4:47:04 4:29:55 0:03:23 208.197 3.00
4 Tropical Quest Hunter 310 310 Kidd, Stephen NSC 209       DNF       7.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 201       DNF       7.00
4 Cloud Dancer C&C 25-1 OB 11337 Shkvorets, Igor NSC 219       DNF       7.00

Stony Point - JAM Fleet - Aug 8 at 1000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:05:00, Wind dir: 110, Ave wind: 6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201   10:05:00 16.56.45 6:51:45 6:27:09 0:00:00 201 1.00
2 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230   10:05:00 17.25.50 7:20:50 6:35:27 0:09:16 243.552 2.00

Queen’s Park 2 - JAM Fleet - Aug 29 at 1335

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201   1335 15:32:33 1:57:33 1:50:32 0:00:00 201 1.00
2 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230   1335 15:40:46 2:05:46 1:52:49 0:02:33 243.11 2.00
3 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239   1335 15:43:38 2:08:38 1:53:46 0:03:40 257.801 3.00
4 Stella Laser 28 160 Chapman, Steve NSC 141   1335 15:34:15 1:59:15 2:04:32 0:13:24 209.712 4.00
5 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230       DNF       6.00

Queen’s Park 3 - JAM Fleet - Sept 19 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230   1335 21:32:05 7:57:05 7:07:58 0:00:00 230 1.00
2 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239       DNF       4.00
2 Stella Laser 28 160 Chapman, Steve NSC 141       DNF       4.00

Queen’s Park 1 - PHRF Fleet - July 18

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187   1335 18:20:01 4:45:01 4:34:22 0:00:00 187 1.00
2 J Crüe J-22 788 Rae, John NSC 167   1335 18:11:09 4:36:09 4:35:11 0:00:49 168.694 2.00
3 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 194   1335 18:30:00 4:55:00 4:40:38 0:06:36 207.611 4.00
4 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153   1335 18:26:29 4:51:29 4:57:48 0:22:56 200.351 5.00
4 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 184   1335 18.22.00 LSP 4.37.41 0.03.26 191.095 5.00
6 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1335 18:07:04 4:32:04 5:05:30 0:27:44 160.264 6.00
7 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126       DNF       12.00
7 Rum Runner Kirby 25 207 Lavigne, Brian NSC 161       DNF       12.00
7 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126       DNF       12.00
7 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 167       DNF       12.00
7 Halcyon C&C 25-1 64243 Foy, Nancy BYC 209       DNF       12.00
12 Blew By U Laser 28 216 Fuller, Sam BYC 129 1     NR       15.00

Stony Point - PHRF Fleet - Aug 8 at 1000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:05:00, Wind dir: 110, Ave wind: 6
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219   10:05:00 17.22.49 7:17:49 6:39:43 0:00:00 219 1.00
2 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   10:05:00 16.21.26 6:16:26 6:44:16 0:04:15 132.014 2.00
3 Rum Runner Kirby 25 207 Lavigne, Brian NSC 161   10:05:00 16.52.21 6:47:21 6:50:15 0:10:28 175.826 3.00
4 J Crüe J-22 788 Rae, John NSC 167   10:05:00 17.05.21 7:00:21 6:58:52 0:19:14 194.248 4.00
5 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153   10:05:00 17.08.10 7:03:10 7:12:20 0:31:55 198.239 5.00

Queen’s Park 2 - PHRF Fleet - Aug 29 at 1335

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187   1335 15:24:45 1:49:45 1:45:39 0:00:00 187 1.00
2 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 184   1335 15:26.06 1:51:00 1:47:24 0:01:49 193.702 2.00
3 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126   1335 15:18:10 1:43:10 1:50:48 0:04:48 151.703 3.00
4 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1335 15:14:36 1:39:36 1:51:51 0:05:31 132.58 4.00
5 J Crüe J-22 788 Rae, John NSC 167   1335 15:27:30 1:52:30 1:52:06 0:06:29 201.744 5.00
6 Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219   1335 15:38:36 2:03:36 1:52:51 0:07:53 261.258 6.00
7 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153   1335 15:35:03 2:00:03 2:02:39 0:16:38 242.224 7.00

Queen’s Park 3 - PHRF Fleet - Sept 19 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1335
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103   1335 18:54:55 5:19:55 5:59:14 0:00:00 103 1.00
2 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 184   1335 19:51:01 6:16:01 6:03:49 0:04:44 191.456 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187   1335 19:58:00 6:23:00 6:08:41 0:09:49 202.467 3.00
4 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153   1335 20:15:20 6:40:20 6:49:00 0:48:42 229.798 4.00
5 J Crüe J-22 788 Rae, John NSC 167       DNF       11.00
5 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126       DNF       11.00
5 Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219       DNF       11.00
5 Rum Runner Kirby 25 207 Lavigne, Brian NSC 161       DNF       11.00
5 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126       DNF       11.00
5 Kismet J-22 1489 Parolin, Doris NSC 167       DNF       11.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
LSPLate Scoring Penalty: Finish time submitted after, but with 72 hours, of deadline. 5
NRNot Registered 15

nsc.ca/racing/results/scoring-inquiry/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com