event burgee venue burgee

Queen's Park Time Trial #2, August 30, 2020

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 22:44 on September 4, 2020

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Queens Park 2 - JAM Fleet - Aug 30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Queens Park Race
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC 230 JAM 13:38:29 15:37:35 1:59:06 1:46:50 0:00:00 230 1.00
2 Snoekie Tanzer 22 333 Ernst, Ross NSC 230 JAM 13:38:53 15:38:19 1:59:26 1:47:08 0:00:20 231.767 2.00
3 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 201 JAM 13:30:25 15:25:12 1:54:47 1:47:55 0:01:09 207.114 3.00
4 Grappa C&C 30 30678 Hillary, Bill NSC 204 JAM 13:36:35 15:34:01 1:57:26 1:49:52 0:03:14 221.164 4.00
5 Lady Cait J-32 18 Kitching, Peter NSC 150 JAM 13:35:45 15:23:10 1:47:25 1:50:20 0:03:24 168.059 5.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 192 JAM 13:33:15 15:28:57 1:55:42 1:50:26 0:03:46 211.974 6.00
7 Moon Beam Bluenose 23 351 Latus, Tony BYC 239 JAM 13:41:23 15:48:16 2:06:53 1:52:13 0:06:05 271.265 7.00
8 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 198 JAM 13:32:01 15:36:59 2:04:58 1:58:05 0:11:54 261.103 8.00
9 Mahalo Aloha 30 26 Verheyden, Peter NSC 177 JAM 13:33:23 15:35:46 2:02:23 1:59:51 0:13:17 247.407 9.00
10 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC 205 JAM 13:30:52 15:40:07 2:09:15 2:00:43 0:14:52 283.812 10.00
11 Cloud Dancer C&C 25-1 OB 11337 Shkvorets, Igor NSC 219 JAM 13:32:21 15:46:17 2:13:56 2:02:17 0:16:54 308.642 11.00
12 Solitaire Tanzer 25 11 Wood, John BYC 182 JAM 13:33 15:46 2:13:00 2:09:07 0:22:57 303.693 12.00
13 Black Magic C&C 27-3 64210 Rouleau, Denis BYC 205 JAM 13:30:30 15:53:10 2:22:40 2:13:15 0:28:17 354.943 13.00

Queens Park 2 - PHRF Fleet - Aug 30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Queens Park Race
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club PHRF Fleet Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 103 PHRF 13:32:50 15:05:40 1:32:50 1:44:15 0:00:00 103 1.00
2 Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC 219 PHRF 13:32:26 15:27:17 1:54:51 1:44:51 0:00:40 222.633 2.00
3 Three's Company J-22 457 Fuller, Bill BYC 168 PHRF 13:33:44 15:19:39 1:45:55 1:45:22 0:01:07 174.091 3.00
4 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 106 PHRF 13:40:30 15:16:32 1:36:02 1:47:12 0:02:39 120.388 4.00
5 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 PHRF 13:34:12 15:05:39 1:31:27 1:49:11 0:04:08 95.483 5.00
6 J Cre J-22 788 Rae, John NSC 168 PHRF 13:32:00 15:22:00 1:50:00 1:49:25 0:05:12 196.279 6.00
7 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC 219 PHRF 13:40:26 15:40:55 2:00:29 1:50:00 0:06:18 253.243 7.00
8 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC 126 PHRF 13:32:24 15:16:47 1:44:23 1:52:06 0:07:19 165.76 8.00
9 Knotty Buoys Etchells 22 789 Walton, William BYC 95 PHRF 13:31:09 15:14:36 1:43:27 1:58:02 0:12:05 160.688 9.00
10 Kelsea CS 30 4675 Glover, Steven BYC 153 PHRF 13:33:34 15:41:01 2:07:27 2:10:13 0:25:25 291.098 10.00

nsc.ca/racing/results/scoring-inquiry/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com