event burgee venue burgee

Rust Series 1 2021

BYC Lac Deschene

Results are provisional as of 10:58 on September 24, 2021

Overall

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: NHC1, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Race 1
July 7 2021
Race 2
July 14
Race 3
July 21 2021
Race 4
July 28 2021
Make up 1
Aug 8 2021
Race 6
August 11 2021
Race 7
Aug 18 2021
Race 8
Aug 25 2021
Race 9
Sept 1 2021
Race 10
Sept 08 2021
Race 11
Sept 15 2021
Race 12
22 sept 2021
Total Nett Notes
1st Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.792 0.820 3.0 1.0 3.0 2.0 1.0 6.0 (8.0) (7.0) (10.0) 5.0 (8.0) 1.0 55.0 22.0  
2nd Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.940 0.954 (12.0 DNC) (16.0 DNC) (9.0) 4.0 (11.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 4.0 6.0 3.0 4.0 74.0 26.0  
3rd Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.893 0.885 2.0 2.0 (8.0) (8.0) (11.0 DNC) 4.0 4.0 (11.0 DNC) 8.0 3.0 2.0 3.0 66.0 28.0  
4th Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.888 0.930 1.0 6.0 1.0 (9.0) 3.0 5.0 (15.0 DNC) 8.0 1.0 (12.0 DNC) (9.0) 6.0 76.0 31.0  
5th Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.952 0.881 4.0 4.0 (7.0) (10.0) (11.0 DNC) 2.0 5.0 6.0 6.0 (8.0) 5.0 5.0 73.0 37.0  
6th Gunsmoke Beneteau 1st Class 84110 BYC David Foy 1.032 1.027 12.0 DNC (16.0 DNC) (19.0 DNC) (15.0 DNC) 11.0 DNC 13.0 DNC (15.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 109.0 44.0  
7th Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.927 0.899 8.0 7.0 2.0 6.0 4.0 (9.0) (15.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 7.0 7.0 (9.0 DNC) 88.0 44.0  
8th Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.839 0.881 (12.0 DNC) 8.0 10.0 3.0 2.0 (13.0 DNC) 3.0 4.0 9.0 (12.0 DNC) (14.0) 9.0 DNC 99.0 48.0  
9th Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.874 0.868 7.0 (16.0 DNC) 5.0 1.0 11.0 DNC (13.0 DNC) (15.0 DNC) 11.0 DNC (16.0) 2.0 6.0 9.0 DNC 112.0 52.0  
10th Snoekie Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.839 0.857 12.0 DNC (16.0 DNC) (19.0 DNC) (15.0 DNC) 11.0 DNC (13.0 DNC) 2.0 11.0 DNC 5.0 4.0 11.0 9.0 DNC 128.0 65.0  
11th Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.952 0.823 (12.0 DNC) 10.0 (15.0) (11.0) 5.0 8.0 10.0 5.0 11.0 (12.0 DNC) 10.0 9.0 DNC 118.0 68.0  
12th Skylark Shark 24   BYC Gorden Worley 0.821 0.833 12.0 DNC (16.0 DNC) (19.0 DNC) (15.0 DNC) 11.0 DNC (13.0 DNC) 6.0 11.0 DNC 7.0 12.0 DNC 4.0 9.0 DNC 135.0 72.0  
13th Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.927 0.873 6.0 9.0 (19.0 DNC) (15.0 DNC) 11.0 DNC 7.0 9.0 11.0 DNC (12.0) 12.0 DNC (13.0) 9.0 DNC 133.0 74.0  
14th Grappa C & C 30 30678 NSC Bill Hillary 0.943 0.934 12.0 DNC 5.0 13.0 (15.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 (15.0 DNC) 11.0 DNC (21.0 DNC) 12.0 DNC (18.0 DNC) 9.0 DNC 145.0 76.0  
15th Eve Whippet Mirage 24 34127 BYC Jacquie Malboeuf 0.826 0.834 5.0 3.0 (19.0 DNC) (15.0 DNC) 11.0 DNC 13.0 DNC 15.0 DNC 11.0 DNC (21.0 DNC) 12.0 DNC (18.0 DNC) 9.0 DNC 152.0 79.0  
16th Yulara Miarge 27-2 386 BYC James Mead 0.841 0.841 12.0 DNC (16.0 DNC) 4.0 7.0 11.0 DNC 13.0 DNC (15.0 DNC) 11.0 DNC (21.0 DNC) 12.0 DNC (18.0 DNC) 9.0 DNC 149.0 79.0  
17th Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.839 0.824 9.0 11.0 6.0 (15.0 DNC) 11.0 DNC 13.0 DNC (15.0 DNC) 11.0 DNC (21.0 DNC) 12.0 DNC (18.0 DNC) 9.0 DNC 151.0 82.0  
18th Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.893 0.873 12.0 DNC (16.0 DNC) 12.0 (15.0 DNC) 11.0 DNC 13.0 DNC (15.0 DNC) 1.0 14.0 12.0 DNC (18.0 DNC) 9.0 DNC 148.0 84.0  
19th Into the Mystic Mirage 24 247 BYC Michele laing 0.826 0.795 12.0 DNC (16.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 11.0 DNC (13.0 DNC) 12.0 11.0 DNC (15.0) 12.0 DNC 12.0 9.0 DNC 147.0 84.0  
20th SunShine GOMAN 20 14 BYC Leena Ray 0.804 0.716 12.0 DNC (16.0 DNC) (16.0) 12.0 8.0 10.0 11.0 11.0 DNC (21.0 DNC) 12.0 DNC (18.0 DNC) 9.0 DNC 156.0 85.0  
21st Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.912 0.866 12.0 DNC (16.0 DNC) (19.0 DNC) (15.0 DNC) 11.0 DNC 13.0 DNC 7.0 11.0 DNC (18.0) 9.0 15.0 9.0 DNC 155.0 87.0  
22nd Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.927 0.890 10.0 DNF 12.0 (19.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 13.0 DNC 15.0 DNC 11.0 DNC (21.0 DNC) 12.0 DNC (18.0 DNC) 9.0 DNC 161.0 88.0  
23rd Fiddlers Green II C & C 36 Frigate 4004 BYC Trevor Kotz 0.945 0.927 12.0 DNC (13.0) 11.0 (15.0 DNC) 11.0 DNC 13.0 DNC (15.0 DNC) 11.0 DNC 13.0 12.0 DNC (18.0 DNC) 9.0 DNC 153.0 92.0  
24th Talon d'Or C & C 29 2 0 BYC Andreas Hofstaetter 0.912 0.853 12.0 DNC (16.0 DNC) 14.0 (15.0 DNC) 7.0 13.0 DNC 15.0 DNC 11.0 DNC (17.0) 12.0 DNC (18.0 DNC) 9.0 DNC 159.0 93.0  
25th Cariad Viking 34 0 BYC Doug Brubacher 1.01 1.010 12.0 DNC (16.0 DNC) (19.0 DNC) 15.0 DNC 11.0 DNC 13.0 DNC 15.0 DNC 11.0 DNC (21.0 DNC) 12.0 DNC (18.0 DNC) 9.0 DNC 172.0 98.0  

Series started with "std" handicaps

Race 1 - July 7 2021 at 14:20:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.888 0.913 14:20:00 15:17:00 0:57:00 0:50:37 -0:05:23 0.972 1.0  
2 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.893 0.909 14:20:00 15:18:30 0:58:30 0:52:14 -0:03:32 0.947 2.0  
3 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.792 0.805 14:20:00 15:26:13 1:06:13 0:52:27 -0:03:43 0.837 3.0  
4 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.952 0.952 14:20:00 15:18:11 0:58:11 0:55:23 0:00:00 0.952 4.0  
5 Eve Whippet Mirage 24 34127 BYC Jacquie Malboeuf 0.826 0.824 14:20:00 15:28:07 1:08:07 0:56:16 0:01:03 0.813 5.0  
6 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.927 0.919 14:20:00 15:23:27 1:03:27 0:58:49 0:03:42 0.873 6.0  
7 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.874 0.856 14:20:00 15:33:20 1:13:20 1:04:06 0:09:57 0.755 7.0  
8 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.927 0.914 14:20:00 15:36:54 1:16:54 1:11:17 0:17:09 0.72 8.0  
9 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.839 0.826 14:20:00 15:48:00 1:28:00 1:13:50 0:21:59 0.629 9.0  
10 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.927 0.927     DNF       10.0  

Race 2 - July 14 at 14:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.805 0.822 14:20:00 15:23:30 1:03:30 0:51:07 -0:04:45 0.865 1.0  
2 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.909 0.925 14:20:00 15:16:57 0:56:57 0:51:46 -0:03:30 0.965 2.0  
3 Eve Whippet Mirage 24 34127 BYC Jacquie Malboeuf 0.824 0.834 14:20:00 15:23:48 1:03:48 0:52:34 -0:02:53 0.861 3.0  
4 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.952 0.960 14:20:00 15:16:03 0:56:03 0:53:22 -0:01:40 0.98 4.0  
5 Grappa C & C 30 30678 NSC Bill Hillary 0.943 0.943 14:20:00 15:18:01 0:58:01 0:54:43 -0:00:15 0.947 5.0  
6 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.913 0.912 14:20:00 15:20:11 1:00:11 0:54:57 0:00:00 0.913 6.0  
7 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.914 0.911 14:20:00 15:20:34 1:00:34 0:55:21 0:00:27 0.907 7.0  
8 Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.839 0.828 14:20:00 15:30:40 1:10:40 0:59:17 0:05:11 0.778 8.0  
9 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.919 0.905 14:20:00 15:25:30 1:05:30 1:00:12 0:05:43 0.839 9.0  
10 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.952 0.938 14:20:00 15:23:18 1:03:18 1:00:16 0:05:35 0.868 10.0  
11 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.826 0.818 14:20:00 15:36:00 1:16:00 1:02:47 0:09:29 0.723 11.0  
12 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.927 0.917 14:20:00 15:28:55 1:08:55 1:03:53 0:09:39 0.797 12.0  
13 Fiddlers Green II C & C 36 Frigate 4004 BYC Trevor Kotz 0.945 0.934 14:20:00 15:29:00 1:09:00 1:05:12 0:10:51 0.796 13.0  

Race 3 - July 21 2021 at 14:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.912 0.925 14:20 15:04:47 0:44:47 0:40:51 -0:01:20 0.939 1.0  
2 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.911 0.923 14:20 15:04:57 0:44:57 0:40:57 -0:01:13 0.936 2.0  
3 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.822 0.832 14:20 15:10:06 0:50:06 0:41:11 -0:01:04 0.839 3.0  
4 Yulara Miarge 27-2 386 BYC James Mead 0.841 0.850 14:20 15:09:02 0:49:02 0:41:14 -0:00:58 0.858 4.0  
5 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.856 0.864 14:20 15:08:26 0:48:26 0:41:28 -0:00:42 0.868 5.0  
6 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.818 0.824 14:20 15:11:00 0:51:00 0:41:43 -0:00:25 0.825 6.0  
7 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.960 0.965 14:20 15:03:46 0:43:46 0:42:01 -0:00:03 0.961 7.0  
8 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.925 0.930 14:20 15:05:28 0:45:28 0:42:03 0:00:00 0.925 8.0  
9 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.940 0.944 14:20   44:49 0:42:08 0:00:05 0.938 9.0  
10 Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.828 0.828 14:20 15:11:47 0:51:47 0:42:53 0:00:59 0.812 10.0  
11 Fiddlers Green II C & C 36 Frigate 4004 BYC Trevor Kotz 0.934 0.932 14:20 15:06:30 0:46:30 0:43:26 0:01:28 0.904 11.0  
12 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.893 0.888 14:20 15:10:00 0:50:00 0:44:39 0:02:54 0.841 12.0  
13 Grappa C & C 30 30678 NSC Bill Hillary 0.943 0.936 14:20 15:07:49 0:47:49 0:45:05 0:03:13 0.88 13.0  
14 Talon d'Or C & C 29 2 0 BYC Andreas Hofstaetter 0.912 0.895 14:20 15:13:30 0:53:30 0:48:48 0:07:23 0.786 14.0  
15 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.938 0.921 14:20 15:23:41 1:03:41 0:59:44 0:18:51 0.66 15.0  
16 SunShine GOMAN 20 14 BYC Leena Ray 0.804 0.776 14:20 16:06:21 1:46:21 1:25:30 0:54:02 0.395 16.0  

Race 4 - July 28 2021 at 14:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.864 0.879 14:20:00 15:40:06 1:20:06 1:09:12 -0:07:09 0.941 1.0  
2 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.832 0.845 14:20:00 15:43:35 1:23:35 1:09:32 -0:07:01 0.902 2.0  
3 Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.828 0.838 14:20:00 15:45:00 1:25:00 1:10:23 -0:06:02 0.887 3.0  
4 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.944 0.955     1:14:47 1:10:36 -0:05:04 1.008 4.0  
5 Into the Mystic Mirage 24 247 BYC Michele laing 0.826 0.822 14:20:00 15:50:00 1:30:00 1:14:20 -0:01:15 0.838 5.0  
6 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.923 0.916 14:20:00 15:41:40 1:21:40 1:15:23 0:00:00 0.923 6.0  
7 Yulara Miarge 27-2 386 BYC James Mead 0.850 0.841 14:20:00 15:50:34 1:30:34 1:16:59 0:01:53 0.832 7.0  
8 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.930 0.918 14:20:00 15:43:38 1:23:38 1:17:47 0:02:35 0.901 8.0  
9 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.925 0.911 14:20:00 15:45:31 1:25:31 1:19:06 0:04:02 0.881 9.0  
10 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.965 0.948 14:20:00 15:43:44 1:23:44 1:20:48 0:05:37 0.9 10.0  
11 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.921 0.901 14:20:00 15;50;17 1:30:17 1:23:09 0:08:26 0.835 11.0  
12 SunShine GOMAN 20 14 BYC Leena Ray 0.776 0.754 14:20:00 16:37:21 2:17:21 1:46:35 0:40:13 0.549 12.0  

Make up 1 - Aug 8 2021 at 14:35:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.845 0.907 14:35:00 15:33:45 0:58:45 0:49:39 -0:25:47 1.216 1.0  
2 Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.838 0.899 14:35:00 15:34:18 0:59:18 0:49:42 -0:25:57 1.205 2.0  
3 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.911 0.973 14:35:00 15:30:13 0:55:13 0:50:18 -0:23:12 1.294 3.0  
4 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.916 0.896 14:35:00 15:52:59 1:17:59 1:11:26 0:00:00 0.916 4.0  
5 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.901 0.881 14:35:00 15:54:56 1:19:56 1:12:01 0:00:39 0.894 5.0  
6 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.917 0.890 14:35:00 15:57:50 1:22:50 1:15:57 0:04:56 0.862 6.0  
7 Talon d'Or C & C 29 2 0 BYC Andreas Hofstaetter 0.895 0.859 14:35:00 16:07:50 1:32:50 1:23:05 0:13:01 0.769 7.0  
8 SunShine GOMAN 20 14 BYC Leena Ray 0.754 0.736 14:35:00 16:37:00 2:02:00 1:31:59 0:27:16 0.586 8.0  

Race 6 - August 11 2021 at 14:20:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.955 0.963 14:20:00 32:16 32:16 0:30:49 -0:03:25 1.056 1.0  
2 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.948 0.962 14:20:00 14:53:26 0:33:26 0:31:42 -0:02:30 1.019 2.0  
3 Grappa C & C 30 30678 NSC Bill Hillary 0.936 0.934 14:20:00 14:55:46 0:35:46 0:33:29 -0:00:38 0.953 3.0  
4 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.918 0.913 14:20:00 14:56:50 0:36:50 0:33:49 -0:00:17 0.925 4.0  
5 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.973 0.966 14:20:00 14:55:01 0:35:01 0:34:04 0:00:00 0.973 5.0  
6 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.907 0.900 14:20:00 14:57:46 0:37:46 0:34:15 0:00:12 0.902 6.0  
7 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.905 0.897 14:20:00 14:58:03 0:38:03 0:34:26 0:00:24 0.895 7.0  
8 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.881 0.871 14:20:00 14:59:44 0:39:44 0:35:00 0:01:04 0.857 8.0  
9 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.896 0.884 14:20:00 14:59:38 0:39:38 0:35:31 0:01:36 0.86 9.0  
10 SunShine GOMAN 20 14 BYC Leena Ray 0.736 0.726 14:20:00 15:11:00 0:51:00 0:37:32 0:04:42 0.668 10.0  

Race 7 - Aug 18 2021 at 14:20:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.963 0.984     1:06:08 1:03:41 -0:06:35 1.059 1.0  
2 Snoekie Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.839 0.857 14:20:00 15:36:00 1:16:00 1:03:46 -0:07:28 0.921 2.0  
3 Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.899 0.908 14:20:00 15:33:38 1:13:38 1:06:12 -0:04:16 0.951 3.0  
4 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.913 0.913 14:20:00 15:34:40 1:14:40 1:08:10 -0:02:02 0.938 4.0  
5 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.962 0.960 14:20:00 15:31:30 1:11:30 1:08:47 -0:01:18 0.979 5.0  
6 Skylark Shark 24   BYC Gorden Worley 0.821 0.816 14:20:00 15:45:18 1:25:18 1:10:02 0:00:00 0.821 6.0  
7 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.912 0.906 14:20:00 15:37:05 1:17:05 1:10:18 0:00:18 0.909 7.0  
8 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.900 0.894 14:20:00 15:38:35 1:18:35 1:10:44 0:00:46 0.891 8.0  
9 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.897 0.882 14:20:00 15:44:35 1:24:35 1:15:52 0:06:31 0.828 9.0  
10 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.871 0.853 14:20:00 15:49:05 1:29:05 1:17:35 0:08:41 0.786 10.0  
11 SunShine GOMAN 20 14 BYC Leena Ray 0.726 0.716 14:20:00 16:13:00 1:53:00 1:22:02 0:16:32 0.62 11.0  
12 Into the Mystic Mirage 24 247 BYC Michele laing 0.822 0.808 14:20:00   1:44:51 1:26:11 0:19:39 0.668 12.0  

Race 8 - Aug 25 2021 at 14:20:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Wind dir: SW, Ave wind: 7-9
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.888 0.880 14:52:00 16:10:30 1:18:30 1:09:42 -0:07:34 0.974 1.0  
2 Gunsmoke Beneteau 1st Class 84110 BYC David Foy 1.032 1.017 14:52:00 16:00:53 1:08:53 1:11:05 -0:05:10 1.109 2.0  
3 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.984 0.970 14:52:00 16:04:15 1:12:15 1:11:06 -0:05:25 1.058 3.0  
4 Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.908 0.879 14:52:00 16:16:10 1:24:10 1:16:25 0:00:00 0.908 4.0  
5 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.853 0.823 14:52:00 16:23:52 1:31:52 1:18:22 0:02:16 0.832 5.0  
6 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.960 0.922 14:52:00 16:16:25 1:24:25 1:21:02 0:04:49 0.905 6.0  
7 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.894 0.865 14:52:00 16:23:52 1:31:52 1:22:08 0:06:23 0.832 7.0  
8 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.966 0.933 14:52:00 16:18:56 1:26:56 1:23:59 0:07:49 0.879 8.0  

Race 9 - Sept 1 2021 at 14:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:20:00, Course: S- A -E -S, Wind dir: WNW, Ave wind: 5-10
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.933 0.968 14:20:00 15:23:17 1:03:17 0:59:03 -0:08:09 1.053 1.0  
2 Gunsmoke Beneteau 1st Class 84110 BYC David Foy 1.017 1.055 14:20:00 15:18:05 0:58:05 0:59:04 -0:07:27 1.147 2.0  
3 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.884 0.916 14:20:00 15:27:1 1:07:01 0:59:15 -0:08:22 0.994 3.0  
4 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.970 0.999 14:20:00 15:22:16 1:02:16 1:00:24 -0:06:26 1.07 4.0  
5 Snoekie Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.857 0.877 14:20:00 15:32:00 1:12:00 1:01:42 -0:05:46 0.926 5.0  
6 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.922 0.938 14:20:00 15:28:14 1:08:14 1:02:55 -0:04:03 0.977 6.0  
7 Skylark Shark 24   BYC Gorden Worley 0.816 0.821 14:20:00 15:39:45 1:19:45 1:05:05 -0:01:55 0.836 7.0  
8 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.913 0.918 14:20:00 15:31:39 1:11:39 1:05:25 -0:01:21 0.93 8.0  
9 Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.879 0.882 14:20:00 15:35:49 1:15:49 1:06:39 0:00:00 0.879 9.0  
10 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.865 0.866 14:20:00 15:38:00 1:18:00 1:07:28 0:00:57 0.854 10.0  
11 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.823 0.822 14:20:00 15:43:38 1:23:38 1:08:50 0:02:39 0.797 11.0  
12 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.882 0.877 14:20:00 15:40:13 1:20:13 1:10:45 0:04:39 0.831 12.0  
13 Fiddlers Green II C & C 36 Frigate 4004 BYC Trevor Kotz 0.932 0.927 14:20:00 15:36:00 1:16:00 1:10:50 0:04:30 0.877 13.0  
14 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.880 0.873 14:20:00 15:41:38 1:21:38 1:11:50 0:05:54 0.816 14.0  
15 Into the Mystic Mirage 24 247 BYC Michele laing 0.808 0.798 14:20:00 15:52:24 1:32:24 1:14:40 0:09:55 0.721 15.0  
16 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.879 0.876 14:20:00 15:47:40 1:27:40 1:17:04 0:11:51 0.76 16.0  
17 Talon d'Or C & C 29 2 0 BYC Andreas Hofstaetter 0.859 0.853 14:20:00 15:55:00 1:35:00 1:21:36 0:17:25 0.702 17.0  
18 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.906 0.899 14:20:00 15:52:18 1:32:18 1:23:37 0:18:45 0.722 18.0  

Race 10 - Sept 08 2021 at 14;20:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:20:00, Course: S-P-B-S, Wind dir: SSW, Ave wind: 15-20
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Gunsmoke Beneteau 1st Class 84110 BYC David Foy 1.055 1.042 14:20:00 14:52:10 0:32:10 0:33:56 -0:01:55 1.118 1.0  
2 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.876 0.862 14:20:00 15:00:23 0:40:23 0:35:23 -0:00:40 0.89 2.0  
3 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.918 0.899 14:20:00 14:59:07 0:39:07 0:35:55 -0:00:03 0.919 3.0  
4 Snoekie Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.877 0.859 14:20:00 15:01:00 0:41:00 0:35:57 0:00:00 0.877 4.0  
5 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.866 0.847 14:20:00 15:01:38 0:41:38 0:36:03 0:00:07 0.864 5.0  
6 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.999 0.976 14:20:00 14:56:18 0:36:18 0:36:16 0:00:18 0.991 6.0  
7 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.916 0.895 14:20:00 14:59:37 0:39:37 0:36:17 0:00:22 0.908 7.0  
8 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.938 0.911 14:20:00 15:00:15 0:40:15 0:37:45 0:01:55 0.893 8.0  
9 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.899 0.871 14:20:00 15:05:10 0:45:10 0:40:36 0:05:10 0.796 9.0  

Race 11 - Sept 15 2021 at 14:20:00

Quite a few boats missing

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:20:00, Course: S-A-G-S, Wind dir: NNW, Ave wind: 10 kts
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Gunsmoke Beneteau 1st Class 84110 BYC David Foy 1.042 1.068 14:20:00 15:14:55 0:54:55 0:57:13 -0:07:29 1.184 1.0  
2 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.899 0.921 14:20:00 15:27:48 1:07:48 1:00:57 -0:04:32 0.959 2.0  
3 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.976 0.993 14:20:00 15:23:47 1:03:47 1:02:15 -0:02:50 1.019 3.0  
4 Skylark Shark 24   BYC Gorden Worley 0.821 0.833 14:20:00 15:36:25 1:16:25 1:02:44 -0:02:47 0.851 4.0  
5 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.911 0.918 14:20:00 15:30:25 1:10:25 1:04:09 -0:00:57 0.923 5.0  
6 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.862 0.868 14:20:00 15:34:38 1:14:38 1:04:20 -0:00:48 0.871 6.0  
7 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.895 0.899 14:20:00 15:32:39 1:12:39 1:05:01 0:00:00 0.895 7.0  
8 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.847 0.849 14:20:00 15:37:27 1:17:27 1:05:36 0:00:41 0.84 8.0  
9 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.968 0.970 14:20:00 15:27:49 1:07:49 1:05:39 0:00:39 0.959 9.0  
10 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.822 0.823 14:20:00 15:40:32 1:20:32 1:06:12 0:01:26 0.807 10.0  
11 Snoekie Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.859 0.857 14:20:00 15:39:00 1:19:00 1:07:52 0:03:18 0.823 11.0  
12 Into the Mystic Mirage 24 247 BYC Michele laing 0.798 0.795 14:20:00 15:45:48 1:25:48 1:08:28 0:04:19 0.758 12.0  
13 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.877 0.873 14:20:00 15:38:45 1:18:45 1:09:04 0:04:37 0.826 13.0  
14 Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.882 0.881 14:20:00 15:39:37 1:19:37 1:10:13 0:05:54 0.817 14.0  
15 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.871 0.866 14:20:00 15:45:30 1:25:30 1:14:28 0:10:51 0.76 15.0  

Race 12 - 22 sept 2021 at 14:20:00

more than a liitle rain

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: Olymbic circle, Wind dir: NE, Ave wind: 6
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.849 0.820   15;38;35 0;00;00 1:06:43 -0:02:52 0.88 1.0  
2 Gunsmoke Beneteau 1st Class 84110 BYC David Foy 1.068 1.027   15:24:40 0:00:00 1:09:04 -0:00:05 1.069 2.0  
3 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.921 0.885   15:35:05 0:00:00 1:09:09 0:00:00 0.921 3.0  
4 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.993 0.954   15:29:55 0:00:00 1:09:26 0:00:17 0.989 4.0  
5 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.918 0.881   15:36:02 0:00:00 1:09:48 0:00:42 0.909 5.0  
6 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.970 0.930   15:32:30 0:00:00 1:10:20 0:01:13 0.954 6.0  

https://byc.ca
rustcupscorer@byc.ca

https://byc.ca/racing/results/current_year/RUST

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com