event burgee venue burgee

RUST 2020 RRS Racing

BYC Lac Deschene

Results are final as of 20:12 on October 1, 2020

Last race all boats who retired after hearing abondon on VHF given Average points

R1 - 08/05/2020 at 14:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.792 0.876 14:20:00 15:33:04 1:13:04 0:57:52 -0:03:43 0.832 1.0  
2 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.909 0.925 14:20:00 15:23:50 1:03:50 0:58:01 -0:03:04 0.953 2.0  
3 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.929 0.963 14:20:00 15:25:28 1:05:28 1:00:49 0:00:00 0.929 3.0  
4 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.902 0.879 14:20:00 15:28:00 1:08:00 1:01:20 0:00:34 0.894 4.0  
5 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.878 0.907 14:20:00 15:34:15 1:14:15 1:05:11 0:04:59 0.819 5.0  
6 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.885 0.864 14:20:00 15:50:08 1:30:08 1:19:46 0:21:25 0.675 6.0  
7 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.942 0.990     DNF       7.0  
8 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.927 0.916     DNS       8.0  

R2 - 08/12/2020 at 1420

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.943 0.963 14:20:00 16:03:58 1:43:58 1:38:02 -0:26:35 1.184 1.0  
2 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.816 0.876 14:20:00 16:47:25 2:27:25 2:00:18 -0:03:27 0.835 2.0  
3 Snoekie Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.836 0.869 14:20:00 16:47:15 2:27:15 2:03:06 0:00:00 0.836 3.0  
4 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.882 0.907 14:20:00 16:47:41 2:27:41 2:10:15 0:08:07 0.834 4.0  
5 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.885 0.864 14:20:00 16:47:28 2:27:28 2:10:30 0:08:22 0.835 5.0  
6 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.914 0.879 14:20:00 16:47:50 2:27:50 2:15:07 0:13:09 0.833 6.0  
7 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.942 0.990     DNF       7.0  
7 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.927 0.916     DNF       7.0  
7 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.935 0.925     DNF       7.0  
7 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.886 0.970     DNF       7.0  
7 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.882 0.871     DNF       7.0  
7 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.805 0.853     DNF       7.0  
7 Cariad Viking 34 0 BYC Doug Brubacher 1.010 0.948     DNF       7.0  
7 SunShine GOMAN 20 0 BYC Leena Ray 0.759 0.725     DNF       7.0  
7 Fiddlers Green II C & C 36 Frigate 4004 BYC Trevor Kotz 0.945 0.941     DNF       7.0  
7 Okyanos C & C 29 2 0 NSC David Black 0.890 0.890     DNF       7.0  

R3 - 08/19/2020 at 1420

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.805 0.853 14:20:00 15:26:40 1:06:40 0:53:40 -0:07:37 0.897 1.0  
2 Double Oh J 80 1007 NSC Gad Perry 0.948 0.967 14:20:00 15:19:15 0:59:15 0:56:10 -0:03:50 1.009 2.0  
3 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.976 0.963 14:20:00 15:18:02 0:58:02 0:56:38 -0:03:14 1.03 3.0  
4 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.942 0.990 14:20:00 15:20:08 1:00:08 0:56:39 -0:03:21 0.994 4.0  
5 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.935 0.925 14:20:00 15:22:08 1:02:08 0:58:06 -0:01:49 0.962 5.0  
6 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.831 0.876 14:20:00 15:30:25 1:10:25 0:58:31 -0:01:32 0.849 6.0  
7 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.906 0.879 14:20:00 15:26:00 1:06:00 0:59:48 0:00:00 0.906 7.0  
8 Carpe Diem Tanzer 22 14 BYC Brian Williamson 0.839 0.840 14:20:00 15:31:36 1:11:36 1:00:04 0:00:20 0.835 8.0  
9 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.927 0.916 14:20:00 15:25:05 1:05:05 1:00:20 0:00:35 0.919 9.0  
10 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.851 0.913 14:20:00 15:31:00 1:11:00 1:00:25 0:00:44 0.842 10.0  
11 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.839 0.835 14:20:00 15:36:45 1:16:45 1:04:24 0:05:29 0.779 11.0  
12 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.882 0.871 14:20:00 15:33:45 1:13:45 1:05:03 0:05:57 0.811 12.0  
13 Fiddlers Green II C & C 36 Frigate 4004 BYC Trevor Kotz 0.945 0.941 14:20:00 15:31:15 1:11:15 1:07:20 0:07:58 0.839 13.0  
14 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.879 0.907 14:20:00 15:36:43 1:16:43 1:07:26 0:08:41 0.779 14.0  
15 SunShine GOMAN 20 0 BYC Leena Ray 0.759 0.725 14:20:00 16:00:38 1:40:38 1:16:23 0:21:51 0.594 15.0  

R4 - 08/25/2020 at 14:20

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:25:40
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.886 0.970 14:25:40 15:30:42 1:05:02 0:57:37 -0:11:47 1.046 1.0  
2 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.837 0.876 14:25:40 15:39::29 1:13:20 1:01:23 -0:07:58 0.928 2.0  
3 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.959 0.990 14:25:40 15:30:41 1:05:01 1:02:21 -0:05:57 1.047 3.0  
4 SunShine GOMAN 20 0 BYC Leena Ray 0.750 0.725 14:25:40 15:50:00 1:24:20 1:03:15 -0:06:24 0.807 4.0  
5 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.851 0.913 14:25:40 15:42:15 1:16:35 1:05:10 -0:03:23 0.889 5.0  
6 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.824 0.853 14:25:40 15:46:16 1:20:36 1:06:25 -0:01:59 0.844 6.0  
7 Grappa C & C 30 30678 NSC Bill Hillary 0.921 0.935 14:25:40 15:39:26 1:13:46 1:07:56 -0:00:07 0.923 7.0  
8 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.928 0.916 14:25:40 15.39.38. 1:13:20 1:08:03 0:00:00 0.928 8.0  
9 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.832 0.835 14:25:40 15:49:00 1:23:20 1:09:20 0:01:32 0.817 9.0  
10 Cariad Viking 34 0 BYC Doug Brubacher 1.010 0.948 14:25:40 15:34:28 1:08:48 1:09:29 0:01:25 0.989 10.0  
11 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.875 0.907 14:25:40 15:45:23 1:19:43 1:09:45 0:01:56 0.854 11.0  
12 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.882 0.864 14:25:40 15:45:28 1:19:48 1:10:23 0:02:39 0.853 12.0  
13 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.944 0.925 14:25:40 15:40:29 1:14:49 1:10:38 0:02:44 0.91 13.0  
14 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.908 0.879 14:25:40 15:45:35 1:19:55 1:12:34 0:04:58 0.852 14.0  
15 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.993 0.963 14:25:40 15:39:39 1:13:59 1:13:28 0:05:27 0.92 15.0  
16 Talon d'Or C & C 29 2 0 BYC ANDREAS HOFSTAETTER 0.912 0.841 14:25:40 15:59;31 4:3:25:20 3:18:40:23 4:2:10:43 0.011 16.0  

R5 - 09/08/2020 at 14:20:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:20:00, Course: S-B-E-P-S, Wind dir: NE, Ave wind: 4-6
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Snoekie Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.846 0.869 14:20:00 15:16:05 0:56:05 0:47:27 -0:04:47 0.918 1.0  
2 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.863 0.913 14:20:00 15:15:50 0:55:50 0:48:11 -0:03:50 0.922 2.0  
3 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.831 0.853 14:20:00 15:18:37 0:58:37 0:48:43 -0:03:21 0.878 3.0  
4 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.865 0.876 14:20:00 15:16:24 0:56:24 0:48:47 -0:03:08 0.913 4.0  
5 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.935 0.970 14:20:00   0:52:47 0:49:21 -0:02:17 0.976 5.0  
6 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.833 0.835 14:20:00 15:20:30 1:00:30 0:50:24 -0:01:19 0.851 6.0  
7 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.942 0.925 14:20:00 15:14:25 0:54:25 0:51:16 -0:00:15 0.946 7.0  
8 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.875 0.907 14:20:00 15:18:40 0:58:40 0:51:20 -0:00:11 0.878 8.0  
9 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.881 0.864 14:20:00 15:18:27 0:58:27 0:51:30 0:00:00 0.881 9.0  
10 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.873 0.871 14:20:00 15:19:45 0:59:45 0:52:10 0:00:46 0.862 10.0  
11 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.985 0.963 14:20:00 15:13:29 0:53:29 0:52:41 0:01:12 0.963 11.0  
12 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.931 0.916 14:20:00 15:16:44 0:56:44 0:52:49 0:01:25 0.908 12.0  
13 SunShine GOMAN 20 0 BYC Leena Ray 0.768 0.725 14:20:00 15:30:00 1:10:00 0:53:46 0:02:57 0.736 13.0  
14 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.903 0.879 14:20:00 15:19:35 0:59:35 0:53:48 0:02:33 0.864 14.0  
15 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.986 0.990 14:20:00 15:15:20 0:55:20 0:54:34 0:03:06 0.931 15.0  
16 Perigrina Alberg 37 Yawl 006 BYC Paul Skene 0.867 0.864 14:20:00 15:23:20 1:03:20 0:54:55 0:03:56 0.813 16.0  
17 Devine Wind Sabre 28 14193 NSC Mason Nihmey 0.897 0.828 14:20:00 15:26:00 1:06:00 0:59:12 0:08:36 0.78 17.0  
18 Cariad Viking 34 0 BYC Doug Brubacher 1.010 0.948 14:20:00 15:19:47 0:59:47 1:00:23 0:08:48 0.861 18.0  

R6 at 13:05

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.876 0.876 13:05 14:05:12 1:00:12 0:52:44 -0:06:58 0.977 1.0  
2 Snoekie Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.855 0.869 13:05 14:09:20 1:04:20 0:55:00 -0:04:29 0.915 2.0  
3 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.877 0.913 13:05 14:10:00 1:05:00 0:57:00 -0:02:06 0.905 3.0  
4 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.868 0.871 13:05 14:12:03 1:07:03 0:58:12 -0:00:44 0.878 4.0  
5 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.974 0.990 13:05 14:05:05 1:00:05 0:58:31 -0:00:20 0.979 5.0  
6 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.978 0.963 13:05 14:05:10 1:00:10 0:58:51 0:00:00 0.978 6.0  
7 Talon d'Or C & C 29 2 0 BYC ANDREAS HOFSTAETTER 0.849 0.841 13:05 14:14:45 1:09:45 0:59:13 0:00:26 0.844 7.0  
8 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.893 0.879 13:05 14:13:00 1:08:00 1:00:43 0:02:06 0.865 8.0  
9 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.939 0.925 13:05 14:10:30 1:05:30 1:01:30 0:02:50 0.898 9.0  
10 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.924 0.916 13:05 14:12:30 1:07:30 1:02:22 0:03:49 0.872 10.0  
11 Perigrina Alberg 37 Yawl 006 BYC Paul Skene 0.855 0.864 13:05 14:19:10 1:14:10 1:03:25 0:05:21 0.793 11.0  
12 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.877 0.864 13:05 14:17:20 1:12:20 1:03:26 0:05:14 0.813 12.0  
13 Devine Wind Sabre 28 14193 NSC Mason Nihmey 0.885 0.828 13:05 14:38:00 1:33:00 1:22:18 0:26:31 0.633 13.0  

R7 at 14:35:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:35:00, Wind dir: SW, Ave wind: 0-5
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.881 0.913 14:35:00 15:29:00 0:54:00 0:47:34 -0:06:04 0.98 1.0  
2 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.882 0.879 14:35:00 15:33:00 0:58:00 0:51:09 -0:02:00 0.912 2.0  
3 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.867 0.871 14:35:00 15:34:14 0:59:14 0:51:21 -0:01:48 0.893 3.0  
4 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.973 0.963 14:35:00 15:28:24 0:53:24 0:51:57 -0:00:59 0.991 4.0  
5 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.887 0.876 14:35:00 15:33:41 0:58:41 0:52:03 -0:00:59 0.902 5.0  
6 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.909 0.916 14:35:00 15:33:13 0:58:13 0:52:55 0:00:00 0.909 6.0  
7 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.926 0.925 14:35:00 15:32:45 0:57:45 0:53:29 0:00:36 0.916 7.0  
8 Talon d'Or C & C 29 2 0 BYC ANDREAS HOFSTAETTER 0.843 0.841 14:35:00 15:39:15 1:04:15 0:54:10 0:01:29 0.824 8.0  
9 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.861 0.864 14:35:00 15:39:30 1:04:30 0:55:32 0:03:02 0.82 9.0  
10 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.971 0.990 14:35:00 15:32:22 0:57:22 0:55:42 0:02:52 0.922 10.0  
11 Perigrina Alberg 37 Yawl 006 BYC Paul Skene 0.839 0.864 14:35:00 15:45:30 1:10:30 0:59:09 0:07:26 0.751 11.0  
12 Devine Wind Sabre 28 14193 NSC Mason Nihmey 0.859 0.828 14:35:00 16:21:00 1:46:00 1:31:03 0:44:24 0.499 12.0  

R8 - 09/23/2020 at 14:20:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:20:00, Course: S-A-G-S, Wind dir: NW, Ave wind: 10
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.943 0.970     1:04:56 1:01:14 -0:03:54 1 1.0  
2 Perigrina Alberg 37 Yawl 006 BYC Paul Skene 0.828 0.864 14:20:00 15:35:00 1:15:00 1:02:06 -0:03:23 0.865 2.0  
3 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.872 0.907 14:20:00 15:32:00 1:12:00 1:02:47 -0:02:26 0.901 3.0  
4 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.857 0.864 14:20:00 15:33:40 1:13:40 1:03:08 -0:02:04 0.881 4.0  
5 Talon d'Or C & C 29 2 0 BYC ANDREAS HOFSTAETTER 0.842 0.841 14:20:00 15:35:28 1:15:28 1:03:33 -0:01:37 0.86 5.0  
6 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.912 0.916 14:20:00 15:30:33 1:10:33 1:04:20 -0:00:37 0.92 6.0  
7 Interlude C & C 27 -3 54129 BYC David Burke 0.842 0.853 14:20:00 15:36:37 1:16:37 1:04:31 -0:00:28 0.847 7.0  
8 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.927 0.925 14:20:00 15:30:01 1:10:01 1:04:54 0:00:00 0.927 8.0  
9 Grappa C & C 30 30678 NSC Bill Hillary 0.924 0.935 14:20:00 15:30:18 1:10:18 1:04:57 0:00:03 0.923 9.0  
10 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.981 0.963     1:06:30 1:05:14 0:00:20 0.976 10.0  
11 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.894 0.879 14:20:00 15:33:00 1:13:00 1:05:16 0:00:24 0.889 11.0  
12 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.878 0.871 14:20:00 15:34:40 1:14:40 1:05:33 0:00:45 0.869 12.0  
13 Devine Wind Sabre 28 14193 NSC Mason Nihmey 0.835 0.828 14:20:00 15:39:00 1:19:00 1:05:58 0:01:16 0.822 13.0  
14 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.894 0.876 14:20:00 15:34:54 1:14:54 1:06:58 0:02:18 0.867 14.0  
15 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.913 0.913 14:20:00 15:36:50 1:16:50 1:10:09 0:05:45 0.845 15.0  
16 Cariad Viking 34 0 BYC Doug Brubacher 0.995 0.948 14:20:00 15:37:16 1:17:16 1:16:53 0:12:02 0.84 16.0  
17 SunShine GOMAN 20 0 BYC Leena Ray 0.760 0.725     DNF       17.0  

R9

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:05
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.921 0.913 13:05 14:02:03 0:57:03 0:52:33 -0:02:22 0.959 1.0  
2 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.890 0.907 13:05 14:04:11 0:59:11 0:52:40 -0:02:18 0.925 2.0  
3 Perigrina Alberg 37 Yawl 006 BYC Paul Skene 0.848 0.864 13:05 14:08:00 1:03:00 0:53:25 -0:01:31 0.869 3.0  
4 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.901 0.876 13:05 14:04:24 0:59:24 0:53:31 -0:01:20 0.921 4.0  
5 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.904 0.879 13:05 14:04:42 0:59:42 0:53:58 -0:00:50 0.917 5.0  
6 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.966 0.990 13:05 14:01:14 0:56:14 0:54:19 -0:00:25 0.973 6.0  
7 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.924 0.916 13:05 14:04:13 0:59:13 0:54:43 0:00:00 0.924 7.0  
8 Devine Wind Sabre 28 14193 NSC Mason Nihmey 0.843 0.828 13:05 14:10:00 1:05:00 0:54:48 0:00:06 0.842 8.0  
9 Talon d'Or C & C 29 2 0 BYC ANDREAS HOFSTAETTER 0.856 0.841 13:05 14:09:33 1:04:33 0:55:15 0:00:38 0.848 9.0  
10 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.887 0.871 13:05 14:07:41 1:02:41 0:55:36 0:01:00 0.873 10.0  
11 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.970 0.970 13:05 14:02:55 0:57:55 0:56:11 0:01:30 0.945 11.0  
12 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.992 0.963 13:05 14:03:07 0:58:07 0:57:39 0:02:58 0.941 12.0  
13 Cariad Viking 34 0 BYC Doug Brubacher 0.997 0.948 13:05 14:07:11 1:02:11 1:02:00 0:07:18 0.88 13.0  
14 SunShine GOMAN 20 0 BYC Leena Ray 0.760 0.725 13:05 15:38:32 2:33:32 1:56:41 1:21:32 0.356 14.0  

R10

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:20:00
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Perigrina Alberg 37 Yawl 006 BYC Paul Skene 0.849 0.864 14:20:00 14:56:00 0:36:00 0:30:34 -0:06:24 1 1.0  
2 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.895 0.907 14:20:00 14:54:55 0:34:55 0:31:15 -0:05:18 1.031 2.0  
3 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.962 0.990 14:20:00 14:53:01 0:33:01 0:31:46 -0:04:24 1.09 3.0  
4 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.918 0.916 14:20:00 14:56:40 0:36:40 0:33:40 -0:02:33 0.982 4.0  
5 Cariad Viking 34 0 BYC Doug Brubacher 0.972 0.948 14:20:00 14:56:29 0:36:29 0:35:28 -0:00:33 0.987 5.0  
6 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.878 0.871 14:20:00 15:01:00 0:41:00 0:36:00 0:00:00 0.878 6.0  
7 Talon d'Or C & C 29 2 0 BYC ANDREAS HOFSTAETTER 0.848 0.841 14:20:00 15:02:31 0:42:31 0:36:03 0:00:04 0.847 7.0  
8 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.901 0.876 14:20:00 15:00:17 0:40:17 0:36:18 0:00:20 0.894 8.0  
9 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.873 0.864 14:20:00 15:01:58 0:41:58 0:36:38 0:00:44 0.858 9.0  
10 Devine Wind Sabre 28 14193 NSC Mason Nihmey 0.837 0.828 14:20:00 15:04:02 0:44:02 0:36:51 0:01:01 0.818 10.0  
11 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.977 0.963 14:20:00 14:58:32 0:38:32 0:37:39 0:01:41 0.934 11.0  
12 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.902 0.879 14:20:00 15:03:00 0:43:00 0:38:47 0:03:05 0.837 12.0  
13 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.927 0.913 14:20:00 15:03:15 0:43:15 0:40:06 0:04:25 0.832 13.0  

R11 - 30/02/2020 at 14:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName Rating NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points Notes
1 Lively Lady Niagara 30 0 BYC Dennis Foy 0.959 0.970     00:25:26 0:24:23 -0:02:26 1.051 1.0  
2 Safe Return CS 30 ** 0 BYC Daryl Cormier 0.891 0.879 14:20:00 14:50:00 0:30:00 0:26:44 0:00:00 0.891 2.5  
2 Kokopelli C & C 27 3 54126 BYC Mike Fahmy 0.928 0.916 14:20:00 14:48:48 0:28:48 0:26:44 0:00:00 0.928 2.5  
4 Abracadabra III C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.938 0.925 14:20:00 14:48:38 0:28:38 0:26:51 0:00:08 0.934 4.0  
5 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.893 0.876 14:20:00 14:56:00 0:36:00 0:32:09 0:06:04 0.743 5.0  
6 Cariad Viking 34 0 BYC Doug Brubacher 0.967 0.948 14:20:00 14:53:34 0:33:34 0:32:28 0:05:55 0.796 6.0  
7 Kelsea CS 30 ** 4675 BYC Steven Glover 0.963 0.963     RDGa       7.6  
8 Cheque Mate J 22 1482 NSC Elizabeth Pattey 0.990 0.990     RDGa       7.9  
9 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.907 0.907     RDGa       8.0  
10 Perigrina Alberg 37 Yawl 006 BYC Paul Skene 0.864 0.864     RDGa       9.9  
11 Grace C & C 29 2 24991 BYC Patrick Dawson 0.864 0.864     RDGa       10.1  

https://byc.ca
rustcupscorer@byc.ca

https://byc.ca/racing/results/current_year/RUST

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com