event burgee venue burgee

RUST 2020 Time Trials

BYC Lac Deschene

Results are provisional as of 20:11 on August 20, 2020

Overall

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: NHC1, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 NewRating R1
June 17 2020
R2
June 24 2020
R3
July 01 2020
R4
July 08 2020
R5
July 15 2020
R6
 
R7
 
Total Nett
8th SunShine GOMAN 20   BYC Leena Ray 0.804 0.760 5.0 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 16.0 8.0 19.0 DNC 87.0 49.0
2nd Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.792 0.807 1.0 19.0 DNC 5.0 5.0 5.0 7.0 3.0 45.0 19.0
11th Snoeki Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.839 0.852 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 2.0 101.0 63.0
3rd Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.816 0.860 2.0 19.0 DNC 4.0 19.0 DNC 2.0 3.0 10.0 DNF 59.0 21.0
6th Interlude C & C 27 - 3 54129 BYC David Burke 0.927 0.868 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 6.0 14.0 10.0 4.0 79.0 41.0
9th Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.874 0.869 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 19.0 DNC 9.0 12.0 19.0 DNC 99.0 61.0
15th Perigrina Alberg 37 Yawl 006 BYC Paul Skene 0.86 0.874 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 19.0 DNC 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 106.0 68.0
7th Lively Lady Niagara 30   BYC Dennis Foy 0.866 0.882 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 2.0 5.0 84.0 46.0
13th Grace C & C 29 24991 BYC Patrick Dawson 0.912 0.888 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 12.0 6.0 10.0 DNF 104.0 66.0
16th Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.927 0.890 19.0 DNC 19.0 DNC 10.0 7.0 15.0 19.0 DNC 19.0 DNC 108.0 70.0
14th Okyanos C &C 29 - 2       0.912 0.893 19.0 DNC 19.0 DNC 8.0 19.0 DNC 10.0 19.0 DNC 10.0 DNF 104.0 66.0
10th Safe Return CS 30   BYC Daryl Cormier 0.952 0.906 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 19.0 DNC 13.0 11.0 10.0 DNF 100.0 62.0
18th Grappa C & C 30 30678 NSC Bill Hillary 0.943 0.921 19.0 DNC 19.0 DNC 12.0 19.0 DNC 11.0 19.0 DNC 19.0 DNC 118.0 80.0
1st Abracadabra C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.893 0.926 3.0 19.0 DNC 6.0 3.0 4.0 13.0 1.0 49.0 17.0
4th Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 0.952 0.935 4.0 19.0 DNC 11.0 4.0 6.0 5.0 6.0 55.0 25.0
5th Cheque Mate J 22   NSC Elizabeth Pattey 0.888 0.945 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 2.0 3.0 9.0 19.0 DNC 72.0 34.0
12th OSHUNMARE Viper 640 288 BYC Steve Chapman 1.052 1.075 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 1.0 19.0 DNC 103.0 65.0
17th Wind Warrior J 115   BYC Ardy Osman 1.162 1.199 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 115.0 77.0

A few finishers have not emailed times yet,so finishers ahead & behind used to set some possible times.

R1 - June 17 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.792 0.807     00:46:40 0:36:58 -0:01:24 0.816 1.0
2 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.816 0.860     00:46:39 0:38:04 0:00:00 0.816 2.0
3 Abracadabra C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.893 0.926     00:45:42 0:40:49 0:03:04 0.833 3.0
4 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 0.952 0.935     00:43:51 0:41:45 0:03:52 0.868 4.0
5 SunShine GOMAN 20   BYC Leena Ray 0.804 0.760     00:78:00 1:02:43 0:30:39 0.488 5.0

R2 - June 24 2020

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: S-A-S, Wind dir: SW, Ave wind: 20
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SunShine GOMAN 20   BYC Leena Ray 0.786 0.760     01:20:00 1:02:53 0:00:00 0.786 1.0

R3 - July 01 2020

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Cheque Mate J 22   NSC Elizabeth Pattey 0.888 0.945     01:40:39 1:29:23 -0:17:35 1.043 1.0
2 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.874 0.869 14:27:00 16:04:00 01:43:00 1:30:01 -0:17:08 1.019 2.0
3 Perigrina Alberg 37 Yawl 006 BYC Paul Skene 0.860 0.874     01:52:15 1:36:32 -0:09:50 0.935 3.0
4 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.826 0.860     01:57:58 1:37:26 -0:09:08 0.89 4.0
5 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.809 0.807     02:04:05 1:40:23 -0:05:42 0.846 5.0
6 Abracadabra C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.890 0.926     01:57:58 1:44:59 0:00:00 0.89 6.0
7 Interlude C & C 27 - 3 54129 BYC David Burke 0.927 0.868   16:06:06 01:53:46 1:45:28 0:00:31 0.923 7.0
8 Okyanos C &C 29 - 2       0.912 0.893 14:07:00 16:06:00 01:59:00 1:48:32 0:03:53 0.882 8.0
9 Safe Return CS 30   BYC Daryl Cormier 0.952 0.906     01:54:55 1:49:24 0:04:38 0.914 9.0
10 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.927 0.890     01:59:37 1:50:53 0:06:22 0.878 10.0
11 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 0.946 0.935     02:01:11 1:54:38 0:10:12 0.866 11.0
12 Grappa C & C 30 30678 NSC Bill Hillary 0.943 0.921 14:04:41 16:06:42 02:02:01 1:55:04 0:10:41 0.86 12.0

R4 - July 08 2020

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: S-A-S, Wind dir: variable, Ave wind: 5
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Wind Warrior J 115   BYC Ardy Osman 1.162 1.199     00:48:36 0:56:28 -0:04:22 1.266 1.0
2 Cheque Mate J 22   NSC Elizabeth Pattey 0.903 0.945     01:03:42 0:57:31 -0:04:27 0.966 2.0
3 Abracadabra C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.883 0.926     01:09:42 1:01:33 0:00:00 0.883 3.0
4 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 0.933 0.935     01:09:31 1:04:52 0:03:33 0.885 4.0
5 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.813 0.807     01:34:40 1:16:58 0:18:58 0.65 5.0
6 Interlude C & C 27 - 3 54129 BYC David Burke 0.920 0.868     01:31:16 1:23:58 0:24:22 0.674 6.0
7 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.913 0.890     01:33:00 1:24:55 0:25:35 0.662 7.0

R5 - July 15 2020

Start: Start 1, Finishes: Place, Distance: 14:00:00, Course: S-A-F-S, Wind dir: easterly, Ave wind: 8 knts
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Lively Lady Niagara 30   BYC Dennis Foy 0.866 0.882     01:11:30 1:01:55 -0:13:48 1.033 1.0
2 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.838 0.860     01:15:00 1:02:51 -0:13:09 0.985 2.0
3 Cheque Mate J 22   NSC Elizabeth Pattey 0.926 0.945 14:07:48 15:19:02 01:11:14 1:05:58 -0:08:32 1.037 3.0
4 Abracadabra C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.887 0.926     01:15:15 1:06:45 -0:08:01 0.982 4.0
5 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.791 0.807     01:25:19 1:07:29 -0:08:04 0.866 5.0
6 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 0.929 0.935     01:14:40 1:09:22 -0:04:51 0.989 6.0
7 OSHUNMARE Viper 640 288 BYC Steve Chapman 1.052 1.075 15:14:00 16:23:14 01:09:14 1:12:50 -0:00:59 1.067 7.0
8 Perigrina Alberg 37 Yawl 006 BYC Paul Skene 0.875 0.874     01:24:25 1:13:52 0:00:00 0.875 8.0
9 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.888 0.869     01:26:00 1:16:22 0:02:49 0.859 9.0
10 Okyanos C &C 29 - 2       0.901 0.893     01:25:30 1:17:02 0:03:31 0.864 10.0
11 Grappa C & C 30 30678 NSC Bill Hillary 0.930 0.921 14:02:29 15:26:09 01:23:40 1:17:49 0:04:15 0.883 11.0
12 Grace C & C 29 24991 BYC Patrick Dawson 0.912 0.888     01:29:38 1:21:45 0:08:38 0.824 12.0
13 Safe Return CS 30   BYC Daryl Cormier 0.939 0.906     01:27:55 1:22:33 0:09:15 0.84 13.0
14 Interlude C & C 27 - 3 54129 BYC David Burke 0.908 0.868     01:31:00 1:22:38 0:09:39 0.812 14.0
15 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.900 0.890     01:33:15 1:23:56 0:11:11 0.792 15.0
16 SunShine GOMAN 20   BYC Leena Ray 0.786 0.760     02:05:00 1:38:15 0:31:01 0.591 16.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 OSHUNMARE Viper 640 288 BYC Steve Chapman 1.055 1.075 14:22:30 15:02:05 0:39:35 0:41:46 -0:08:10 1.273 1.0
2 Lively Lady Niagara 30   BYC Dennis Foy 0.889 0.882     00:53:12 0:47:18 -0:03:28 0.947 2.0
3 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.858 0.860 14:01:53 14:58:00 0:56:07 0:48:09 -0:02:36 0.898 3.0
4 Snoeki Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.839 0.852 14:02:29 15:00:28 0:57:59 0:48:39 -0:02:04 0.869 4.0
5 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 0.946 0.935 14:03:14 14:55:03 0:51:49 0:49:01 -0:01:26 0.972 5.0
6 Grace C & C 29 24991 BYC Patrick Dawson 0.897 0.888     00:56:10 0:50:23 0:00:00 0.897 6.0
7 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.812 0.807     1:02:14 0:50:32 0:00:11 0.81 7.0
8 SunShine GOMAN 20   BYC Leena Ray 0.769 0.760     01:06:00 0:50:45 0:00:29 0.763 8.0
9 Cheque Mate J 22   NSC Elizabeth Pattey 0.958 0.945 14:00:27 14:54:10 0:53:43 0:51:28 0:01:08 0.938 9.0
10 Interlude C & C 27 - 3 54129 BYC David Burke 0.892 0.868     00:58:12 0:51:55 0:01:43 0.866 10.0
11 Safe Return CS 30   BYC Daryl Cormier 0.922 0.906     00:57:24 0:52:55 0:02:45 0.878 11.0
12 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.882 0.869 14:03:30 15:04:00 1:00:30 0:53:22 0:03:23 0.833 12.0
13 Abracadabra C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.914 0.926 13:50:00 14:48:32 0:58:32 0:53:30 0:03:25 0.861 13.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Abracadabra C & C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.901 0.926     2:58:31 2:40:51 -0:13:59 0.972 1.0
2 Snoeki Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.839 0.852 14:04:19 17:23:35 3:19:16 2:47:11 -0:07:28 0.87 2.0
3 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.804 0.807     3:35:44 2:53:27 0:00:00 0.804 3.0
4 Interlude C & C 27 - 3 54129 BYC David Burke 0.879 0.868 14:05:20 17:42:32 3:37:12 3:10:55 0:19:52 0.799 4.0
5 Lively Lady Niagara 30   BYC Dennis Foy 0.896 0.882     3:36:22 3:13:52 0:22:47 0.802 5.0
6 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 0.943 0.935 14:08:29 17:39:15 3:30:46 3:18:45 0:26:50 0.823 6.0
7 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.860 0.860     DNF       10.0
7 Grace C & C 29 24991 BYC Patrick Dawson 0.888 0.888     DNF       10.0
7 Okyanos C &C 29 - 2       0.893 0.893     DNF       10.0
7 Safe Return CS 30   BYC Daryl Cormier 0.906 0.906     DNF       10.0

https://byc.ca
rustcupscorer@byc.ca

https://byc.ca/racing/results/current_year/RUST

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com