event burgee venue burgee

NSC/BYC PHRF Div 1 & 2, Summer Series, 2019

Ottawa, Ontario, Canada

Results are provisional as of 12:31 on August 12, 2019

Contents

1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating R1
June 25
R2
June 25
R3
June 25
R4
June 25
R5
June 25
R6
June 25
Total Net
1st Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126     3.00 1.00 4.00 2.00 2.00 18.00 DNC 30.00 12.00
2nd Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 100     1.00 5.00 5.00 12.00 1.00 18.00 DNC 42.00 24.00
3rd Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126     4.00 3.00 15.00 4.00 8.00 5.00 39.00 24.00
4th Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73     11.00 4.00 3.00 6.00 4.00 7.00 35.00 24.00
5th Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 108     6.00 9.00 6.00 3.00 3.00 18.00 DNC 45.00 27.00
6th Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126 1   18.00 NR 7.00 8.00 5.00 7.00 2.00 47.00 29.00
7th Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 66     9.00 2.00 2.00 8.00 13.00 11.00 45.00 32.00
8th Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 106     2.00 11.00 18.00 DNC 1.00 5.00 18.00 DNC 55.00 37.00
9th Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 117     8.00 6.00 12.00 10.00 10.00 4.00 50.00 38.00
10th HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128     7.00 18.00 DNC 11.00 11.00 9.00 1.00 57.00 39.00
11th Fata Morgana Viper 640 190 Alex Begunov NSC 108     18.00 DNC 10.00 1.00 9.00 14.00 6.00 58.00 40.00
12th Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC 126     10.00 18.00 DNC 9.00 14.00 6.00 3.00 60.00 42.00
13th Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 149     5.00 8.00 18.00 DNC 18.00 DNC 12.00 8.00 69.00 51.00
14th Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108 1   18.00 DNC 18.00 DNC 7.00 7.00 11.00 10.00 71.00 53.00
15th Stella Laser 28 160 Cunnane, Brenden CVGR 108     18.00 DNC 12.00 14.00 15.00 15.00 12.00 86.00 68.00
16th Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126     18.00 DNC 18.00 DNC 10.00 18.00 DNC 18.00 DNC 9.00 91.00 73.00
17th Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107     18.00 DNC 18.00 DNC 13.00 13.00 18.00 DNC 18.00 DNC 98.00 80.00

2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating R1
June 25
R2
June 25
R3
June 25
R4
June 25
R5
June 25
R6
June 25
Total Net
1st Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189     2.00 1.00 1.00 8.00 2.00 2.00 16.00 8.00
2nd Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187     12.00 DNC 2.00 2.00 1.00 1.00 7.00 25.00 13.00
3rd Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 188     4.00 4.00 3.00 3.00 3.00 3.00 20.00 16.00
4th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191     3.00 11.00 DNF 4.00 4.00 7.00 4.00 33.00 22.00
5th Clairabel C&C 27-3 64231 Rzucidlo, Marius NSC 191 1   8.00 DNF 11.00 OCS 12.00 DNC 2.00 5.00 1.00 39.00 27.00
6th Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 170     8.00 DNF 5.00 8.00 5.00 6.00 5.00 37.00 29.00
7th Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187     5.00 8.00 5.00 7.00 9.00 6.00 40.00 31.00
8th Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC 171     1.00 3.00 12.00 DNC 12.00 DNC 4.00 12.00 DNC 44.00 32.00
9th Comet Viking 28 224 Doucette, John BYC 189     12.00 DNC 6.50 7.00 6.00 10.00 12.00 DNC 53.50 41.50
10th Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 187 1   12.00 DNC 12.00 DNC 6.00 12.00 DNC 8.00 12.00 DNC 62.00 50.00
11th Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 189     12.00 DNC 6.50 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 66.50 54.50

3 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: NHC1, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating R1
June 25
R2
June 25
R3
June 25
R4
June 25
R5
June 25
R6
June 25
Total Net
1st Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 1.07394   1.083 4.00 3.00 15.00 1.00 2.00 2.00 27.00 12.00
2nd Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 1.07394   1.143 3.00 1.00 4.00 4.00 9.00 18.00 DNC 39.00 21.00
3rd Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 1.16686   1.233 11.00 4.00 1.00 7.00 4.00 7.00 34.00 23.00
4th HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 1.06186   1.102 6.00 18.00 DNC 8.00 6.00 3.00 1.00 42.00 24.00
5th Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 1.13189   1.180 1.00 6.00 5.00 12.00 1.00 18.00 DNC 43.00 25.00
6th Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 1.07394 1 1.117 18.00 NR 5.00 7.00 5.00 5.00 3.00 43.00 25.00
7th Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 1.24373   1.253 8.00 2.00 3.00 10.00 13.00 10.00 46.00 33.00
8th Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 1.1597   1.170 7.00 10.00 6.00 2.00 11.00 18.00 DNC 54.00 36.00
9th Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 1.13871   1.125 9.00 8.00 11.00 8.00 8.00 4.00 48.00 37.00
10th Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC 1.11848   1.116 10.00 18.00 DNC 9.00 13.00 6.00 5.00 61.00 43.00
11th Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 1.03282   1.036 5.00 7.00 18.00 DNC 18.00 DNC 10.00 6.00 64.00 46.00
12th Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 1.1597   1.182 2.00 12.00 18.00 DNC 3.00 12.00 18.00 DNC 65.00 47.00
13th Fata Morgana Viper 640 190 Alex Begunov NSC 1.1597   1.180 18.00 DNC 11.00 2.00 11.00 14.00 9.00 65.00 47.00
14th Stella Laser 28 160 Cunnane, Brenden CVGR 1.07394   1.022 18.00 DNC 9.00 13.00 9.00 7.00 11.00 67.00 49.00
15th Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 1.5975 1 1.468 18.00 DNC 18.00 DNC 12.00 14.00 15.00 12.00 89.00 71.00
16th Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 1.107   1.113 18.00 DNC 18.00 DNC 10.00 18.00 DNC 18.00 DNC 8.00 90.00 72.00
17th Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 1.5975   1.526 18.00 DNC 18.00 DNC 14.00 15.00 18.00 DNC 18.00 DNC 101.00 83.00

4 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: NHC1, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating R1
June 25
R2
June 25
R3
June 25
R4
June 25
R5
June 25
R6
June 25
Total Net
1st Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 0.959352   0.891 1.00 2.00 2.00 8.00 3.00 5.00 21.00 13.00
2nd Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 0.959352   1.696 12.00 DNC 1.00 3.00 2.00 1.00 7.00 26.00 14.00
3rd Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 0.959352   0.875 4.00 3.00 1.00 4.00 2.00 4.00 18.00 14.00
4th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 0.959352   0.841 3.00 11.00 DNF 5.00 3.00 5.00 2.00 29.00 18.00
5th Clairabel C&C 27-3 64231 Rzucidlo, Marius NSC 0.959352 1 0.865 8.00 DNF 11.00 OCS 12.00 DNC 1.00 4.00 1.00 37.00 25.00
6th Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 0.964251   0.791 5.00 8.00 4.00 7.00 9.00 3.00 36.00 27.00
7th Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 1.1079   0.911 8.00 DNF 7.00 8.00 6.00 8.00 6.00 43.00 35.00
8th Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC 1.1079   1.099 2.00 4.00 12.00 DNC 12.00 DNC 6.00 12.00 DNC 48.00 36.00
9th Comet Viking 28 224 Doucette, John BYC 0.9692   0.872 12.00 DNC 6.00 7.00 5.00 10.00 12.00 DNC 52.00 40.00
10th Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 0.959352 1 0.933 12.00 DNC 12.00 DNC 6.00 12.00 DNC 7.00 12.00 DNC 61.00 49.00
11th Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 0.959352   0.948 12.00 DNC 5.00 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 65.00 53.00

If you are scored with a code of NR (not registered), it's because we have not received a race registration form for your boat. You will not be scored until this is submitted to the club registrar.

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

R1 - 1 Fleet - June 25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 100     1826 19:06:14 0:40:14 0:45:27 0:00:00 100 1.00
2 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 106     1826 19:06:56 0:40:56 0:45:42 0:00:13 108.724 2.00
3 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126     1826 19:11:44 0:45:44 0:49:07 0:03:25 168.547 3.00
4 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126     1826 19:12:54 0:46:54 0:50:22 0:04:35 183.087 4.00
5 Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 149     1826 19:16:00 0:50:00 0:51:27 0:05:50 221.723 5.00
6 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 108     1826 19:13:09 0:47:09 0:52:26 0:06:16 186.203 6.00
7 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128     1826 19:16:02 0:50:02 0:53:32 0:07:33 222.138 7.00
8 Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 117     1826 19:15:45 0:49:45 0:54:21 0:08:09 218.607 8.00
9 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 66     1826 19:10:58 0:44:58 0:54:29 0:07:28 158.992 9.00
10 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC 126     1826 19:17:12 0:51:12 0:54:59 0:08:53 236.678 10.00
11 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73     1826 19:15:24 0:49:24 0:58:59 0:11:20 214.245 11.00
12 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126 1   1820 19:14:49 NR       18.00

R2 - 1 Fleet - June 25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126     1820 20:01:18 1:41:18 1:48:47 0:00:00 126 1.00
2 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 66     1820 19:52:57 1:32:57 1:52:38 0:03:10 82.525 2.00
3 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126     1820 20:05:52 1:45:52 1:53:42 0:04:34 149.777 3.00
4 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73     1820 19:59:55 1:39:55 1:59:18 0:08:48 118.798 4.00
5 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 100     1820 20:06:37 1:46:37 2:00:26 0:10:19 153.682 5.00
6 Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 117     1820 20:10:43 1:50:43 2:00:58 0:11:09 175.029 6.00
7 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126 1   1820 20:13:03 1:53:03 2:01:25 0:11:45 187.178 7.00
8 Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 149     1820 20:19:13 1:59:13 2:02:41 0:13:30 219.285 8.00
9 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 108     1820 20:11:17 1:51:17 2:03:44 0:13:26 177.979 9.00
10 Fata Morgana Viper 640 190 Alex Begunov NSC 108     1820 20:11:35 1:51:35 2:04:04 0:13:44 179.541 10.00
11 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 106     1820 20:13:45 1:53:45 2:06:59 0:16:17 190.822 11.00
12 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brenden CVGR 108     1826 20:22:00 1:56:00 2:08:59 0:18:09 202.537 12.00

R3 - 1 Fleet - June 25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Fata Morgana Viper 640 190 Alex Begunov NSC 108     1820 19:36:00 1:16:00 1:24:30 0:00:00 108 1.00
2 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 66     1820 19:30:43 1:10:43 1:25:42 0:00:59 72.586 2.00
3 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73     1820 19:33:28 1:13:28 1:27:43 0:02:41 91.019 3.00
4 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126     1820 19:42:01 1:22:01 1:28:05 0:03:20 148.33 4.00
5 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 100     1820 19:38:57 1:18:57 1:29:11 0:04:09 127.774 5.00
6 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 108     1820 19:40:42 1:20:42 1:29:44 0:04:42 139.504 6.00
7 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108 1   1820 19:42:35 1:22:35 1:31:49 0:06:35 152.128 7.00
8 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126 1   1820 19:47:01 1:27:01 1:33:27 0:08:20 181.845 8.00
9 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC 126     1820 19:48:46 1:28:46 1:35:20 0:10:05 193.575 9.00
10 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126     1820 19:49:28 1:29:28 1:36:05 0:10:47 198.268 10.00
11 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128     1820 19:51:23 1:31:23 1:37:46 0:12:24 211.115 11.00
12 Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 117     1820 19:54:04 1:34:04 1:42:47 0:16:43 229.102 12.00
13 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107     1820 20:04:04 1:44:04 1:55:56 0:28:13 296.132 13.00
14 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brenden CVGR 108     1820 20:25:35 2:05:35 2:19:38 0:49:35 440.359 14.00
15 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126     1820 19"49:50 80:11:30:00 86:10:19:17 80:10:11:1 776413.814 15.00

R4 - 1 Fleet - June 25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 106     1820 19:33:53 1:13:53 1:22:28 0:00:00 106 1.00
2 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126     1820 19:36:59 1:16:59 1:22:41 0:00:11 127.291 2.00
3 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 108     1820 19:34:26 1:14:26 1:22:46 0:00:16 109.777 3.00
4 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126     1820 19:40:17 1:20:17 1:26:13 0:03:29 149.955 4.00
5 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126 1   1820 19:42:13 1:22:13 1:28:18 0:05:25 163.233 5.00
6 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73     1820 19:34:11 1:14:11 1:28:34 0:05:06 108.06 6.00
7 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108 1   1820 19:39:59 1:19:59 1:28:56 0:05:49 147.895 7.00
8 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 66     1820 19:33:35 1:13:35 1:29:10 0:05:31 103.94 8.00
9 Fata Morgana Viper 640 190 Alex Begunov NSC 108     1820 19:40:19 1:20:19 1:29:18 0:06:09 150.184 9.00
10 Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 117     1820 19:42:20 1:22:20 1:29:57 0:06:51 164.035 10.00
11 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128     1820 19:44:17 1:24:17 1:30:10 0:07:12 177.427 11.00
12 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 100     1820 19:42:18 1:22:18 1:32:58 0:09:17 163.806 12.00
13 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107     1820 19:44:30 1:24:30 1:34:08 0:10:28 178.915 13.00
14 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC 126     1820 19:48:47 1:28:47 1:35:21 0:11:59 208.333 14.00
15 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brenden CVGR 108     1820 19:48:54 1:28:54 1:38:51 0:14:44 209.135 15.00

R5 - 1 Fleet - June 25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 100     1820 19:13:34 0:53:34 1:00:31 0:00:00 100 1.00
2 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 126     1820 19:17:11 0:57:11 1:01:25 0:00:50 133.855 2.00
3 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 108     1820 19:16:45 0:56:45 1:03:06 0:02:20 129.799 3.00
4 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73     1820 19:13:07 0:53:07 1:03:25 0:02:26 95.788 4.00
5 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 106     1820 19:16:59 0:56:59 1:03:37 0:02:47 131.983 5.00
6 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC 126     1820 19:19:19 0:59:19 1:03:42 0:02:58 153.825 6.00
7 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126 1   1820 19:19:26 0:59:26 1:03:50 0:03:05 154.917 7.00
8 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126     1820 19:20:10 1:00:10 1:04:37 0:03:49 161.782 8.00
9 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128     1820 19:20:29 1:00:29 1:04:43 0:03:56 164.746 9.00
10 Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 117     1820 19:19:18 0:59:18 1:04:47 0:03:55 153.669 10.00
11 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108 1   1820 19:18:37 0:58:37 1:05:11 0:04:12 147.272 11.00
12 Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 149     1820 19:24:42 1:04:42 1:06:35 0:05:54 204.218 12.00
13 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 66     1820 19:16:36 0:56:36 1:08:35 0:06:40 128.395 13.00
14 Fata Morgana Viper 640 190 Alex Begunov NSC 108     1820 19:21:59 1:01:59 1:08:55 0:07:34 178.787 14.00
15 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brenden CVGR 108     1820 19:23:54 1:03:54 1:11:03 0:09:29 196.729 15.00

R6 - 1 Fleet - June 25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 128     1820 18:57:53 0:37:53 0:40:32 0:00:00 128 1.00
2 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 126 1   1820 18:58:01 0:38:01 0:40:50 0:00:17 129.863 2.00
3 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC 126     1820 18:58:30 0:38:30 0:41:21 0:00:46 136.618 3.00
4 Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 117     1820 18:57:53 0:37:53 0:41:23 0:00:47 128 4.00
5 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 126     1820 18:59:06 0:39:06 0:41:59 0:01:22 145.003 5.00
6 Fata Morgana Viper 640 190 Alex Begunov NSC 108     1820 18:58:16 0:38:16 0:42:33 0:01:49 133.357 6.00
7 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73     1820 18:55:42 0:35:42 0:42:37 0:01:45 97.487 7.00
8 Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 149     1820 19:01:49 0:41:49 0:43:02 0:02:26 182.97 8.00
9 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 126     1820 19:00:29 0:40:29 0:43:29 0:02:45 164.336 9.00
10 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 108 1   1820 19:00:40 0:40:40 0:45:13 0:04:13 166.898 10.00
11 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 66     1820 18:58:04 0:38:04 0:46:08 0:04:37 130.562 11.00
12 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brenden CVGR 108     1820 19:10:42 0:50:42 0:56:22 0:14:15 307.117 12.00

R1 - 2 Fleet - June 25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC 171     1826 19:19:03 0:53:03 0:52:30 0:00:00 171 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189     1826 19:23:37 0:57:37 0:55:16 0:02:54 220.276 2.00
3 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191     1826 19:30:09 1:04:09 1:01:20 0:09:15 290.773 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 188     1826 19:32:34 1:06:34 1:03:58 0:11:56 316.85 4.00
5 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187     1826 19:44:40 1:18:40 1:15:44 0:24:08 447.414 5.00
6 Clairabel C&C 27-3 64231 Rzucidlo, Marius NSC 191 1       DNF       8.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 170         DNF       8.00

R2 - 2 Fleet - June 25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189     1826 19:52:09 1:26:09 1:22:39 0:00:00 189 1.00
2 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187     1826 19:54:09 1:28:09 1:24:51 0:02:18 202.707 2.00
3 Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC 171     1826 19:52:05 1:26:05 1:25:11 0:02:34 188.543 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 188     1826 19:59:51 1:33:51 1:30:11 0:07:51 241.772 4.00
5 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 170     1826 20:04:49 1:38:49 1:37:57 0:15:26 275.811 5.00
6 Comet Viking 28 224 Doucette, John BYC 189     1826 20:08:46 1:42:46 1:38:35 0:16:37 302.883 6.50
6 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 189     1826 20:08:46 1:42:46 1:38:35 0:16:37 302.883 6.50
8 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187     1826 20:33:23 2:07:23 2:02:37 0:41:32 471.594 8.00
9 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191     1826   DNF       11.00
9 Clairabel C&C 27-3 64231 Rzucidlo, Marius NSC 191 1   1826   OCS       11.00

R3 - 2 Fleet - June 25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189     1826 19:18:56 0:52:56 0:50:47 0:00:00 189 1.00
2 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187     1826 19:20:31 0:54:31 0:52:29 0:01:46 206.661 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 188     1826 19:21:08 0:55:08 0:52:59 0:02:17 213.539 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191     1826 19:26:50 1:00:50 0:58:10 0:07:43 277.118 4.00
5 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187     1826 19:26:50 1:00:50 0:58:34 0:08:05 277.118 5.00
6 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 187 1   1826 19:32:37 1:06:37 1:04:08 0:13:52 341.627 6.00
7 Comet Viking 28 224 Doucette, John BYC 189     1826 19:36:34 1:10:34 1:07:42 0:17:38 385.686 7.00
8 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 170     1826 19:39:25 1:13:25 1:12:46 0:22:11 417.476 8.00

R4 - 2 Fleet - June 25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187     1826 19:33:32 1:07:32 1:05:01 0:00:00 187 1.00
2 Clairabel C&C 27-3 64231 Rzucidlo, Marius NSC 191 1   1826 19:34:46 1:08:46 1:05:45 0:00:46 197.746 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 188     1826 19:35:41 1:09:41 1:06:58 0:02:02 205.733 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191     1826 19:37:26 1:11:26 1:08:18 0:03:26 220.981 4.00
5 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 170     1826 19:35:46 1:09:46 1:09:09 0:04:11 206.459 5.00
6 Comet Viking 28 224 Doucette, John BYC 189     1826 19:44:25 1:18:25 1:15:14 0:10:39 281.829 6.00
7 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187     1826 19:49:38 1:23:38 1:20:30 0:16:06 327.282 7.00
8 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189     1826 19:56:33 1:30:33 1:26:52 0:22:47 387.549 8.00

R5 - 2 Fleet - June 25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187     1826 19:16:45 0:50:45 0:48:51 0:00:00 187 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189     1826 19:28:21 1:02:21 0:59:49 0:11:26 321.499 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 188     1826 19:29:10 1:03:10 1:00:42 0:12:20 330.968 3.00
4 Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC 171     1826 19:28:03 1:02:03 1:01:24 0:12:41 318.02 4.00
5 Clairabel C&C 27-3 64231 Rzucidlo, Marius NSC 191 1   1826 19:32:48 1:06:48 1:03:52 0:15:42 373.095 5.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 170     1826 19:32:40 1:06:40 1:06:05 0:17:23 371.549 6.00
7 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191     1826 19:35:52 1:09:52 1:06:48 0:18:46 408.652 7.00
8 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 187 1   1826 19:40:30 1:14:30 1:11:43 0:23:45 462.374 8.00
9 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187     1826 19:48:30 1:22:30 1:19:25 0:31:45 555.132 9.00
10 Comet Viking 28 224 Doucette, John BYC 189     1826 DNF 5:34:00 5:20:25 4:43:05 3471.199 10.00

R6 - 2 Fleet - June 25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Clairabel C&C 27-3 64231 Rzucidlo, Marius NSC 191 1   1826 19:12:06 0:46:06 0:44:05 0:00:00 191 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189     1826 19:12:37 0:46:37 0:44:43 0:00:40 197.64 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 188     1826 19:13:02 0:47:02 0:45:12 0:01:10 202.994 3.00
4 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 191     1826 19:14:05 0:48:05 0:45:58 0:01:59 216.488 4.00
5 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 170     1826 19:12:48 0:46:48 0:46:23 0:02:20 199.996 5.00
6 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 187     1826 19:17:19' 0:51:19 0:49:24 0:05:32 258.039 6.00
7 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 187     1826 19;11:42 19;36;00 18;52;02 18;50;13 14711.342 7.00

R1 - 3 Fleet - June 25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 1.13189   1.180 1826 19:06:14 0:40:14 0:45:32 0:00:00 1.132 1.00
2 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 1.1597   1.182 1826 19:06:56 0:40:56 0:47:28 0:01:40 1.113 2.00
3 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 1.07394   1.143 1826 19:11:44 0:45:44 0:49:07 0:03:20 0.996 3.00
4 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 1.07394   1.083 1826 19:12:54 0:46:54 0:50:22 0:04:30 0.971 4.00
5 Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 1.03282   1.036 1826 19:16:00 0:50:00 0:51:38 0:05:54 0.911 5.00
6 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 1.06186   1.102 1826 19:16:02 0:50:02 0:53:08 0:07:09 0.91 6.00
7 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 1.1597   1.170 1826 19:13:09 0:47:09 0:54:41 0:07:53 0.966 7.00
8 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 1.24373   1.253 1826 19:10:58 0:44:58 0:55:56 0:08:21 1.013 8.00
9 Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 1.13871   1.125 1826 19:15:45 0:49:45 0:56:39 0:09:45 0.915 9.00
10 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC 1.11848   1.116 1826 19:17:12 0:51:12 0:57:16 0:10:29 0.889 10.00
11 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 1.16686   1.233 1826 19:15:24 0:49:24 0:57:39 0:10:22 0.922 11.00
12 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 1.07394 1 1.117 1820 19:14:49 NR       18.00

R2 - 3 Fleet - June 25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 1.090   1.143 1820 20:01:18 1:41:18 1:50:25 0:00:00 1.09 1.00
2 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 1.227   1.253 1820 19:52:57 1:32:57 1:54:03 0:02:58 1.188 2.00
3 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 1.082   1.083 1820 20:05:52 1:45:52 1:54:33 0:03:49 1.043 3.00
4 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 1.155   1.233 1820 19:59:55 1:39:55 1:55:24 0:04:19 1.105 4.00
5 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 1.074 1 1.117 1820 20:13:03 1:53:03 2:01:25 0:10:14 0.977 5.00
6 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 1.153   1.180 1820 20:06:37 1:46:37 2:02:56 0:10:51 1.036 6.00
7 Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 1.033   1.036 1820 20:19:13 1:59:13 2:03:09 0:12:20 0.926 7.00
8 Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 1.121   1.125 1820 20:10:43 1:50:43 2:04:07 0:12:13 0.997 8.00
9 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brenden CVGR 1.074   1.022 1826 20:22:00 1:56:00 2:04:35 0:13:11 0.952 9.00
10 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 1.148   1.170 1820 20:11:17 1:51:17 2:07:45 0:15:06 0.992 10.00
11 Fata Morgana Viper 640 190 Alex Begunov NSC 1.160   1.180 1820 20:11:35 1:51:35 2:09:26 0:16:24 0.99 11.00
12 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 1.190   1.182 1820 20:13:45 1:53:45 2:15:22 0:20:58 0.971 12.00

R3 - 3 Fleet - June 25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 1.167   1.233 1820 19:33:28 1:13:28 1:25:44 0:00:00 1.167 1.00
2 Fata Morgana Viper 640 190 Alex Begunov NSC 1.151   1.180 1820 19:36:00 1:16:00 1:27:29 0:01:31 1.128 2.00
3 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 1.244   1.253 1820 19:30:43 1:10:43 1:27:58 0:01:48 1.212 3.00
4 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 1.103   1.143 1820 19:42:01 1:22:01 1:30:28 0:04:17 1.045 4.00
5 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 1.146   1.180 1820 19:38:57 1:18:57 1:30:29 0:04:08 1.086 5.00
6 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 1.134   1.170 1820 19:40:42 1:20:42 1:31:31 0:05:06 1.062 6.00
7 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 1.069 1 1.117 1820 19:47:01 1:27:01 1:33:01 0:06:49 0.985 7.00
8 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 1.055   1.102 1820 19:51:23 1:31:23 1:36:25 0:10:07 0.938 8.00
9 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC 1.107   1.116 1820 19:48:46 1:28:46 1:38:16 0:11:19 0.966 9.00
10 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 1.107   1.113 1820 19:49:28 1:29:28 1:39:02 0:12:01 0.958 10.00
11 Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 1.112   1.125 1820 19:54:04 1:34:04 1:44:36 0:16:58 0.911 11.00
12 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 1.597 1 1.468 1820 19:42:35 1:22:35 2:11:53 0:28:54 1.038 12.00
13 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brenden CVGR 1.065   1.022 1820 20:25:35 2:05:35 2:13:45 0:45:05 0.683 13.00
14 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 1.597   1.526 1820 20:04:04 1:44:04 2:46:12 0:50:23 0.824 14.00
15 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 1.095   1.083 1820 19"49:50 80:11:30:00 88:2:59:33 80:10:11:4 0.001 15.00

R4 - 3 Fleet - June 25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 1.015   1.083 1820 19:40:17 1:20:17 1:21:29 0:00:00 1.015 1.00
2 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 1.160   1.170 1820 19:34:26 1:14:26 1:26:21 0:04:11 1.095 2.00
3 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 1.177   1.182 1820 19:33:53 1:13:53 1:26:58 0:04:39 1.103 3.00
4 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 1.133   1.143 1820 19:36:59 1:16:59 1:27:13 0:05:04 1.059 4.00
5 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 1.088 1 1.117 1820 19:42:13 1:22:13 1:29:27 0:07:19 0.991 5.00
6 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 1.062   1.102 1820 19:44:17 1:24:17 1:29:31 0:07:33 0.967 6.00
7 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 1.219   1.233 1820 19:34:11 1:14:11 1:30:26 0:07:20 1.098 7.00
8 Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 1.104   1.125 1820 19:42:20 1:22:20 1:30:54 0:08:31 0.99 8.00
9 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brenden CVGR 1.024   1.022 1820 19:48:54 1:28:54 1:31:02 0:09:19 0.917 9.00
10 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 1.289   1.253 1820 19:33:35 1:13:35 1:34:51 0:10:22 1.107 10.00
11 Fata Morgana Viper 640 190 Alex Begunov NSC 1.195   1.180 1820 19:40:19 1:20:19 1:35:59 0:12:08 1.015 11.00
12 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 1.177   1.180 1820 19:42:18 1:22:18 1:36:52 0:13:04 0.99 12.00
13 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC 1.109   1.116 1820 19:48:47 1:28:47 1:38:28 0:15:18 0.918 13.00
14 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 1.538 1 1.468 1820 19:39:59 1:19:59 2:03:01 0:27:00 1.019 14.00
15 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 1.559   1.526 1820 19:44:30 1:24:30 2:11:44 0:32:14 0.964 15.00

R5 - 3 Fleet - June 25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau 1st Class 10 84110 Foy, David BYC 1.165   1.180 1820 19:13:34 0:53:34 1:02:24 0:00:00 1.165 1.00
2 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 1.049   1.083 1820 19:20:10 1:00:10 1:03:07 0:00:41 1.037 2.00
3 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 1.066   1.102 1820 19:20:29 1:00:29 1:04:29 0:01:57 1.032 3.00
4 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 1.220   1.233 1820 19:13:07 0:53:07 1:04:48 0:01:58 1.175 4.00
5 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 1.092 1 1.117 1820 19:19:26 0:59:26 1:04:54 0:02:17 1.05 5.00
6 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC 1.096   1.116 1820 19:19:19 0:59:19 1:05:01 0:02:23 1.052 6.00
7 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brenden CVGR 1.023   1.022 1820 19:23:54 1:03:54 1:05:22 0:02:54 0.977 7.00
8 Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 1.103   1.125 1820 19:19:18 0:59:18 1:05:24 0:02:43 1.052 8.00
9 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 1.146   1.143 1820 19:17:11 0:57:11 1:05:32 0:02:44 1.091 9.00
10 Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 1.026   1.036 1820 19:24:42 1:04:42 1:06:23 0:03:53 0.965 10.00
11 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC 1.177   1.170 1820 19:16:45 0:56:45 1:06:48 0:03:44 1.1 11.00
12 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC 1.192   1.182 1820 19:16:59 0:56:59 1:07:55 0:04:38 1.095 12.00
13 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 1.280   1.253 1820 19:16:36 0:56:36 1:12:27 0:07:51 1.103 13.00
14 Fata Morgana Viper 640 190 Alex Begunov NSC 1.185   1.180 1820 19:21:59 1:01:59 1:13:27 0:09:19 1.007 14.00
15 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 1.512 1 1.468 1820 19:18:37 0:58:37 1:28:38 0:17:21 1.065 15.00

R6 - 3 Fleet - June 25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1820
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 1.069   1.102 1820 18:57:53 0:37:53 0:40:30 0:00:00 1.069 1.00
2 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 1.058   1.083 1820 18:59:06 0:39:06 0:41:22 0:00:49 1.036 2.00
3 Alpha Laser 28 212 Sauve, Marc CVGR 1.092 1 1.117 1820 18:58:01 0:38:01 0:41:31 0:00:56 1.065 3.00
4 Gone J/70 550 Kitching, Peter NSC 1.101   1.125 1820 18:57:53 0:37:53 0:41:43 0:01:06 1.069 4.00
5 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC 1.096   1.116 1820 18:58:30 0:38:30 0:42:12 0:01:33 1.052 5.00
6 Shady Lady CS 33 3330 Struthers, Sandy BYC 1.021   1.036 1820 19:01:49 0:41:49 0:42:42 0:02:09 0.968 6.00
7 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 1.221   1.233 1820 18:55:42 0:35:42 0:43:35 0:02:32 1.134 7.00
8 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC 1.107   1.113 1820 19:00:29 0:40:29 0:44:49 0:03:54 1 8.00
9 Fata Morgana Viper 640 190 Alex Begunov NSC 1.174   1.180 1820 18:58:16 0:38:16 0:44:56 0:03:46 1.058 9.00
10 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 1.258   1.253 1820 18:58:04 0:38:04 0:47:53 0:05:52 1.064 10.00
11 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brenden CVGR 1.021   1.022 1820 19:10:42 0:50:42 0:51:46 0:11:02 0.799 11.00
12 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 1.480 1 1.468 1820 19:00:40 0:40:40 1:00:11 0:13:18 0.996 12.00

R1 - 4 Fleet - June 25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 0.959352   0.891 1826 19:23:37 0:57:37 0:55:16 0:00:00 0.959 1.00
2 Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC 1.1079   1.099 1826 19:19:03 0:53:03 0:58:46 0:03:10 1.042 2.00
3 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 0.959352   0.841 1826 19:30:09 1:04:09 1:01:33 0:06:32 0.862 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 0.959352   0.875 1826 19:32:34 1:06:34 1:03:52 0:08:57 0.83 4.00
5 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 0.964251   0.791 1826 19:44:40 1:18:40 1:15:51 0:21:21 0.703 5.00
6 Clairabel C&C 27-3 64231 Rzucidlo, Marius NSC 0.959352 1 0.865     DNF       8.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 1.1079   0.911     DNF       8.00

R2 - 4 Fleet - June 25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 0.959   1.696 1826 19:54:09 1:28:09 1:24:32 0:00:00 0.959 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 0.982   0.891 1826 19:52:09 1:26:09 1:24:36 0:00:04 0.981 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 0.950   0.875 1826 19:59:51 1:33:51 1:29:09 0:04:52 0.901 3.00
4 Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC 1.113   1.099 1826 19:52:05 1:26:05 1:35:49 0:10:08 0.982 4.00
5 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC 0.959   0.948 1826 20:08:46 1:42:46 1:38:33 0:14:37 0.823 5.00
6 Comet Viking 28 224 Doucette, John BYC 0.969   0.872 1826 20:08:46 1:42:46 1:39:35 0:15:32 0.823 6.00
7 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 1.108   0.911 1826 20:04:49 1:38:49 1:49:29 0:22:31 0.855 7.00
8 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 0.951   0.791 1826 20:33:23 2:07:23 2:01:08 0:38:30 0.664 8.00
9 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 0.955   0.841 1826   DNF       11.00
9 Clairabel C&C 27-3 64231 Rzucidlo, Marius NSC 0.959 1 0.865 1826   OCS       11.00

R3 - 4 Fleet - June 25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 0.957   0.875 1826 19:21:08 0:55:08 0:52:46 0:00:00 0.957 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 1.006   0.891 1826 19:18:56 0:52:56 0:53:15 0:00:29 0.997 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 0.982   1.696 1826 19:20:31 0:54:31 0:53:32 0:00:47 0.968 3.00
4 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 0.936   0.791 1826 19:26:50 1:00:50 0:56:56 0:04:28 0.867 4.00
5 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 0.955   0.841 1826 19:26:50 1:00:50 0:58:06 0:05:35 0.867 5.00
6 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 0.959 1 0.933 1826 19:32:37 1:06:37 1:03:53 0:11:36 0.792 6.00
7 Comet Viking 28 224 Doucette, John BYC 0.956   0.872 1826 19:36:34 1:10:34 1:07:28 0:15:23 0.748 7.00
8 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 1.097   0.911 1826 19:39:25 1:13:25 1:20:32 0:25:19 0.719 8.00

R4 - 4 Fleet - June 25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Clairabel C&C 27-3 64231 Rzucidlo, Marius NSC 0.959 1 0.865 1826 19:34:46 1:08:46 1:05:57 0:00:00 0.959 1.00
2 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 1.000   1.696 1826 19:33:32 1:07:32 1:07:32 0:01:35 0.977 2.00
3 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 0.950   0.841 1826 19:37:26 1:11:26 1:07:52 0:02:01 0.923 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 0.979   0.875 1826 19:35:41 1:09:41 1:08:13 0:02:19 0.946 4.00
5 Comet Viking 28 224 Doucette, John BYC 0.932   0.872 1826 19:44:25 1:18:25 1:13:05 0:07:39 0.841 5.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 1.072   0.911 1826 19:35:46 1:09:46 1:14:47 0:08:15 0.945 6.00
7 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 0.936   0.791 1826 19:49:38 1:23:38 1:18:17 0:13:11 0.789 7.00
8 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 1.027   0.891 1826 19:56:33 1:30:33 1:33:00 0:26:20 0.728 8.00

R5 - 4 Fleet - June 25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 1.010   1.696 1826 19:16:45 0:50:45 0:51:15 0:00:00 1.01 1.00
2 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 0.986   0.875 1826 19:29:10 1:03:10 1:02:17 0:11:11 0.811 2.00
3 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 1.007   0.891 1826 19:28:21 1:02:21 1:02:47 0:11:27 0.822 3.00
4 Clairabel C&C 27-3 64231 Rzucidlo, Marius NSC 0.976 1 0.865 1826 19:32:48 1:06:48 1:05:12 0:14:17 0.767 4.00
5 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 0.958   0.841 1826 19:35:52 1:09:52 1:06:56 0:16:22 0.734 5.00
6 Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC 1.105   1.099 1826 19:28:03 1:02:03 1:08:34 0:15:40 0.826 6.00
7 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 0.941 1 0.933 1826 19:40:30 1:14:30 1:10:06 0:20:02 0.688 7.00
8 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 1.059   0.911 1826 19:32:40 1:06:40 1:10:36 0:18:16 0.769 8.00
9 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 0.919   0.791 1826 19:48:30 1:22:30 1:15:49 0:26:43 0.621 9.00
10 Comet Viking 28 224 Doucette, John BYC 0.924   0.872 1826 DNF 5:34:00 5:08:37 4:38:32 0.153 10.00

R6 - 4 Fleet - June 25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1826
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Rating NR NewRating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Clairabel C&C 27-3 64231 Rzucidlo, Marius NSC 0.978 1 0.865 1826 19:12:06 0:46:06 0:45:05 0:00:00 0.978 1.00
2 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC 0.956   0.841 1826 19:14:05 0:48:05 0:45:58 0:00:55 0.938 2.00
3 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC 0.901   0.791 1826 19:17:19' 0:51:19 0:46:14 0:01:17 0.879 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 1.002   0.875 1826 19:13:02 0:47:02 0:47:08 0:02:02 0.959 4.00
5 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 1.021   0.891 1826 19:12:37 0:46:37 0:47:36 0:02:27 0.967 5.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC 1.049   0.911 1826 19:12:48 0:46:48 0:49:06 0:03:49 0.963 6.00
7 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC 1.094   1.696 1826 19;11:42 19;36;00 21;26;33 18;54;47 0.038 7.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
NRNot Registered 18
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 11

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com