event burgee venue burgee

NSC/BYC One-Design, Summer Series, 2021

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 22:29 on August 17, 2021

Contents

C&C 27 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
July 15
Race 2
July 29
Race 3
Aug 12
Total Net
1st Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   3.00 3.00 1.00 7.00 7.00
2nd Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   2.00 4.00 2.00 8.00 8.00
3rd Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC   1.00 1.00 8.00 DNC 10.00 10.00
4th Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   8.00 DNC 2.00 3.00 13.00 13.00
5th Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC   4.00 8.00 DNC 4.00 16.00 16.00
6th Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC   6.00 6.00 5.00 17.00 17.00
7th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC   5.00 5.00 8.00 DNC 18.00 18.00

J-22 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
July 15
Race 2
July 29
Race 3
Aug 12
Total Net
1st J Cre J-22 788 Rae, John NSC   2.00 2.00 1.00 5.00 5.00
2nd TBD J-22 815 Levac, Jean NSC   1.00 3.00 2.00 6.00 6.00
3rd Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC   4.00 1.00 4.00 9.00 9.00
4th NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC   7.00 DNF 4.00 5.00 16.00 16.00
5th Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC   7.00 NSC 6.00 6.00 19.00 19.00
6th Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR   3.00 7.00 10.00 DNC 20.00 20.00
7th Three's Company J-22 457 Fuller, Bill BYC   10.00 DNC 10.00 DNC 3.00 23.00 23.00
8th Ookpik J-22 908 Huus, Jan NSC   10.00 DNC 5.00 10.00 DNC 25.00 25.00
9th Kismet J-22 1489 Parolin, Doris NSC   10.00 NR 10.00 DNC 10.00 DNC 30.00 30.00

J-24 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
July 15
Race 2
July 29
Race 3
Aug 12
Total Net
1st J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   2.00 6.00 DNC 2.00 10.00 10.00
2nd Mojito J-24 5362 Somoza, Vince NSC   6.00 DNC 2.00 DNF 4.00 NSC 12.00 12.00
3rd Warrior J-24 3939 Heller, Emma NSC   6.00 DNC 6.00 DNC 1.00 13.00 13.00
4th Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   1.00 6.00 DNC 6.00 DNC 13.00 13.00
5th Jalapeno J-24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC 1 6.00 NR 6.00 NR 6.00 DNC 18.00 18.00

Shark Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
July 15
Race 2
July 29
Race 3
Aug 12
Total Net
1st Shark Poop Shark 1495 Hurley, Marg NSC   2.00 1.00 8.00 DNC 11.00 11.00
2nd Necessary Evil Shark 1054 Irish, Liz NSC   8.00 DNC 8.00 DNC 1.00 17.00 17.00
3rd Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC   1.00 8.00 DNC 8.00 DNC 17.00 17.00
4th Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC   8.00 DNC 8.00 DNC 2.00 18.00 18.00
5th Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   8.00 DNC 2.00 8.00 DNC 18.00 18.00
6th No More Hobbies Shark 1088 Hussey, Angela BYC   8.00 DNC 8.00 DNC 3.00 19.00 19.00
7th Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC 1 8.00 DNC 8.00 DNC 8.00 NR 24.00 24.00

Tanzer 22 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
July 15
Race 2
July 29
Race 3
Aug 12
Total Net
1st Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   1.00 1.00 2.00 4.00 4.00
2nd Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   6.00 NR 2.00 1.00 9.00 9.00
3rd Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   3.00 3.00 3.00 9.00 9.00
4th Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC   2.00 4.00 6.00 DNC 12.00 12.00
5th Catherine Tanzer 22 2017 Clifford, Gord NSC   4.00 5.00 4.00 13.00 13.00

Viper 640 / J-80 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Race 1
July 15
Race 2
July 29
Race 3
Aug 12
Total Net
1st Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   1.00 3.00 4.00 8.00 8.00
2nd Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC   2.00 4.00 3.00 9.00 9.00
3rd Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC   3.00 2.00 5.00 10.00 10.00
4th Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC   11.00 DNC 1.00 2.00 14.00 14.00
5th Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   4.00 5.00 6.00 15.00 15.00
6th Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC   11.00 DNC 11.00 DNC 1.00 23.00 23.00
7th Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC   11.00 DNC 6.00 7.00 24.00 24.00
8th Double Oh J-80 1007 Perry, Gad NSC   11.00 DNC 11.00 DNC 10.00 DNF 32.00 32.00
8th Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC   11.00 DNC 11.00 DNC 10.00 DNF 32.00 32.00
10th Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 1 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 NR 33.00 33.00

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 1 - C&C 27 Fleet - July 15

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:32
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC   18:32 19:23:36 0:51:36 0:51:36 0:00:00 0 1.00
2 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   18:32 19:25:29 0:53:29 0:53:29 0:01:53 0 2.00
3 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   18:32 19:26:09 0:54:09 0:54:09 0:02:33 0 3.00
4 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC   18:32 19:29:37 0:57:37 0:57:37 0:06:01 0 4.00
5 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC   18:32 19:31:34 0:59:34 0:59:34 0:07:58 0 5.00
6 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC   18:32 19:32:23 1:00:23 1:00:23 0:08:47 0 6.00

Race 2 - C&C 27 Fleet - July 29

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18:32
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC   1 1.00
2 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   2 2.00
3 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   3 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   4 4.00
5 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC   5 5.00
6 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC   6 6.00

Race 3 - C&C 27 Fleet - Aug 12

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:28
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   18:28 19:05:43 0:37:43 0:37:43 0:00:00 0 1.00
2 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   18:28 19:06:57 0:38:57 0:38:57 0:01:14 0 2.00
3 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   18:28 19:07:38 0:39:38 0:39:38 0:01:55 0 3.00
4 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC   18:28 19:08:38 0:40:38 0:40:38 0:02:55 0 4.00
5 Kolika C&C 27-4 74150 Massicotte, Eric NSC   18:28 19:10:42 0:42:42 0:42:42 0:04:59 0 5.00

Race 1 - J-22 Fleet - July 15

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:26
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 TBD J-22 815 Levac, Jean NSC   18:26 19:33:12 1:07:12 1:07:12 0:00:00 0 1.00
2 J Cre J-22 788 Rae, John NSC   18:26 19:33:36 1:07:36 1:07:36 0:00:24 0 2.00
3 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR   18:26 19:33:56 1:07:56 1:07:56 0:00:44 0 3.00
4 Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC   18:26 19:35:03 1:09:03 1:09:03 0:01:51 0 4.00
5 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC       DNF       7.00
5 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC   18:26 19:25:47 NSC       7.00
7 Kismet J-22 1489 Parolin, Doris NSC   18:26 19:35:52 NR       10.00

Race 2 - J-22 Fleet - July 29

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:26
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC   1 1.00
2 J Cre J-22 788 Rae, John NSC   2 2.00
3 TBD J-22 815 Levac, Jean NSC   3 3.00
4 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC   4 4.00
5 Ookpik J-22 908 Huus, Jan NSC   5 5.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC   6 6.00
7 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR   7 7.00

Race 3 - J-22 Fleet - Aug 12

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:22
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 J Cre J-22 788 Rae, John NSC   18:22 19:09:34 0:47:34 0:47:34 0:00:00 0 1.00
2 TBD J-22 815 Levac, Jean NSC   18:22 19:09:44 0:47:44 0:47:44 0:00:10 0 2.00
3 Three's Company J-22 457 Fuller, Bill BYC   18:22 19:10:24 0:48:24 0:48:24 0:00:50 0 3.00
4 Raised J J-22 1644 Cimon, Michele NSC   18:22 19:12:02 0:50:02 0:50:02 0:02:28 0 4.00
5 NSC Beagle III J-22 1023 Wilcox, Phil NSC   18:22 19:16:02 0:54:02 0:54:02 0:06:28 0 5.00
6 Cheque Mate J-22 1482 Pattey, Elizabeth NSC   18:22 19:16:13 0:54:13 0:54:13 0:06:39 0 6.00

Race 1 - J-24 Fleet - July 15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   18:26 19:32:34 1:06:34 1:06:34 0:00:00 0 1.00
2 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   18:26 19:38:22 1:12:22 1:12:22 0:05:48 0 2.00
3 Jalapeno J-24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC 1 18:26 19:37:58 NR       6.00

Race 2 - J-24 Fleet - July 29

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:26
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Mojito J-24 5362 Somoza, Vince NSC   DNF 2.00
2 Jalapeno J-24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC 1 NR 6.00

Race 3 - J-24 Fleet - Aug 12

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:22
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Warrior J-24 3939 Heller, Emma NSC   18:22 19:10:55 0:48:55 0:48:55 0:00:00 0 1.00
2 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   18:22 19:15:25 0:53:25 0:53:25 0:04:30 0 2.00
3 Mojito J-24 5362 Somoza, Vince NSC   18:22 18:57:41 NSC       4.00

Race 1 - Shark Fleet - July 15

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:38
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC   18:38 19:31:16 0:53:16 0:53:16 0:00:00 0 1.00
2 Shark Poop Shark 1495 Hurley, Marg NSC   18:38 19:32:36 0:54:36 0:54:36 0:01:20 0 2.00

Race 2 - Shark Fleet - July 29

Start: Start 6, Finishes: Place, Time: 18:38
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Shark Poop Shark 1495 Hurley, Marg NSC   1 1.00
2 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   2 2.00

Race 3 - Shark Fleet - Aug 12

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 18:39
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Necessary Evil Shark 1054 Irish, Liz NSC   18:39 19:20:14 0:41:14 0:41:14 0:00:00 0 1.00
2 Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC   18:39 19:20:25 0:41:25 0:41:25 0:00:11 0 2.00
3 No More Hobbies Shark 1088 Hussey, Angela BYC   18:39 19:21:20 0:42:20 0:42:20 0:01:06 0 3.00
4 Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC 1 18:39 19:23:05 NR       8.00

Race 1 - Tanzer 22 Fleet - July 15

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:38
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   18:38 19:35:20 0:57:20 0:57:20 0:00:00 0 1.00
2 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC   18:38 19:36:20 0:58:20 0:58:20 0:01:00 0 2.00
3 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   18:38 19:36:39 0:58:39 0:58:39 0:01:19 0 3.00
4 Catherine Tanzer 22 2017 Clifford, Gord NSC   18:38 19:39:44 1:01:44 1:01:44 0:04:24 0 4.00
5 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   18:38 19:35:53 NR       6.00

Race 2 - Tanzer 22 Fleet - July 29

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 18:38
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   1 1.00
2 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   2 2.00
3 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   3 3.00
4 Harmony Tanzer 22 1781 Bramwell, Eric NSC   4 4.00
5 Catherine Tanzer 22 2017 Clifford, Gord NSC   5 5.00

Race 3 - Tanzer 22 Fleet - Aug 12

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:39
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   18:39 19:23:57 0:44:57 0:44:57 0:00:00 0 1.00
2 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   18:39 19:25:24 0:46:24 0:46:24 0:01:27 0 2.00
3 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   18:39 19:27:37 0:48:37 0:48:37 0:03:40 0 3.00
4 Catherine Tanzer 22 2017 Clifford, Gord NSC   18:39 19:28:33 0:49:33 0:49:33 0:04:36 0 4.00

Race 1 - Viper 640 / J-80 Fleet - July 15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   18:20 19:26:11 1:06:11 1:11:05 0:00:00 126 1.00
2 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC   18:20 19:27:17 1:07:17 1:12:16 0:01:06 134.766 2.00
3 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC   18:20 19:28:33 1:08:33 1:13:37 0:02:22 144.861 3.00
4 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   18:20 19:28:50 1:08:50 1:13:55 0:02:39 147.118 4.00

Race 2 - Viper 640 / J-80 Fleet - July 29

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC   18:20 19:56:10 1:36:10 1:46:56 0:00:00 108 1.00
2 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC   18:20 20:02:08 1:42:08 1:49:41 0:02:34 139.608 2.00
3 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   18:20 20:02:34 1:42:34 1:50:09 0:03:00 141.903 3.00
4 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC   18:20 20:03:32 1:43:32 1:51:11 0:03:58 147.024 4.00
5 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   18:20 20:04:00 1:44:00 1:51:41 0:04:26 149.496 5.00
6 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC   18:20 20:06:00 1:46:00 1:57:52 0:09:50 160.091 6.00

Race 3 - Viper 640 / J-80 Fleet - Aug 12

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC   18:15 18:56:37 0:41:37 0:46:16 0:00:00 108 1.00
2 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC   18:15 18:58:23 0:43:23 0:48:14 0:01:46 129.626 2.00
3 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC   18:15 19:01:36 0:46:36 0:50:03 0:03:31 169.001 3.00
4 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   18:15 19:02:09 0:47:09 0:50:38 0:04:04 175.734 4.00
5 Cheeky Monkey J-80 1067 Gibson, Doug NSC   18:15 19:02:26 0:47:26 0:50:56 0:04:21 179.202 5.00
6 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   18:15 19:03:05 0:48:05 0:51:38 0:05:00 187.159 6.00
7 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC   18:15 19:02:34 0:47:34 0:52:53 0:05:57 180.834 7.00
8 Double Oh J-80 1007 Perry, Gad NSC       DNF       10.00
8 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC       DNF       10.00
10 Rum Theory Viper 640 117 Schute, Ron NSC 1 18:15 18:57:54 NR       11.00

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
NRNot Registered
NSCA boat did not sail the course as defined rule A5.1.

nsc.ca/racing/results/scoring-inquiry/

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com