event burgee venue burgee

NSC/BYC One-Design, Spring Series, 2019

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 16:11 on July 4, 2019

Contents

C&C 27 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Race 1
Jun 20
Race 2
Jun 27
Total Net
1st Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC C&C 27   2.00 1.00 3.00 3.00
2nd Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC C&C 27   1.00 2.00 3.00 3.00
3rd Makai 27 C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC C&C 27   4.00 3.00 7.00 7.00
4th Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC C&C 27   3.00 4.00 7.00 7.00
5th Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC C&C 27   5.00 5.00 10.00 10.00
6th Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC C&C 27   6.00 7.00 13.00 13.00
7th Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC C&C 27   7.00 8.00 15.00 15.00
8th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC C&C 27   10.00 DNC 6.00 16.00 16.00
9th Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC C&C 27   9.00 DNF 9.00 18.00 18.00

J-24 / K-25 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Race 1
Jun 20
Race 2
Jun 27
Total Net
1st Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC J-24 / K-25   1.00 2.00 3.00 3.00
2nd Mojito J-24 5362 Somoza, Vince NSC J-24 / K-25   3.00 1.00 4.00 4.00
3rd Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC J-24 / K-25   2.00 9.00 OCS 11.00 11.00
4th Barking Squirrel J-24 4349 Levac, Jean NSC J-24 / K-25   4.00 9.00 OCS 13.00 13.00
5th Warrior J-24 3939 Heller, Emma NSC J-24 / K-25   12.00 DNC 3.00 15.00 15.00
6th J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC J-24 / K-25   12.00 DNC 4.00 16.00 16.00
7th Monkey Business J-24 3720 Gibson, Doug NSC J-24 / K-25   12.00 NR 5.00 17.00 17.00
8th Sunny Waves J-24 4468 Tsergas, Perry NSC J-24 / K-25   5.00 12.00 DNC 17.00 17.00
9th Show Down J-24 2561 Hall, Steven NSC J-24 / K-25   12.00 DNC 6.00 18.00 18.00
10th Jalapeno J-24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC J-24 / K-25 1 12.00 DNC 12.00 NR 24.00 24.00
10th Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC J-24 / K-25 1 12.00 NR 12.00 NR 24.00 24.00

Shark Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Race 1
Jun 20
Race 2
Jun 27
Total Net
1st NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC Shark   1.00 2.00 3.00 3.00
2nd No More Hobbies Shark 1088 Hussey, Angela BYC Shark   3.00 3.00 6.00 6.00
3rd Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC Shark   2.00 6.00 8.00 8.00
4th Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC Shark   11.00 DNC 1.00 12.00 12.00
5th Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC Shark   11.00 DNC 4.00 15.00 15.00
6th Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC Shark   4.00 11.00 DNC 15.00 15.00
7th Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC Shark   11.00 DNC 5.00 16.00 16.00
8th Six Pack Shark 69 Anderton, Lee NSC Shark   6.00 DNF 11.00 DNC 17.00 17.00
9th Shark Poop Shark 1495 Koppernaes, Johan NSC Shark   11.00 DNC 7.00 18.00 18.00
10th Basic Research Shark 1824 Loewen, Michele BYC Shark   11.00 DNC 8.00 19.00 19.00

Tanzer 22 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Race 1
Jun 20
Race 2
Jun 27
Total Net
1st Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC Tanzer 22   1.00 1.00 2.00 2.00
2nd Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC Tanzer 22   2.00 2.00 4.00 4.00
3rd Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC Tanzer 22   6.00 DNC 3.00 9.00 9.00
4th Snoekie Tanzer 22 333 Lopez, Paul NSC Tanzer 22   4.00 DNF 5.00 9.00 9.00
5th Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC Tanzer 22   6.00 DNC 4.00 10.00 10.00

Viper 640 / J-80 Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Race 2
Jun 27
Total Net
1st Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC Viper 640 / J-80   1.00 1.00 1.00
2nd Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC Viper 640 / J-80   2.00 2.00 2.00
3rd Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC Viper 640 / J-80   3.00 3.00 3.00
4th Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC Viper 640 / J-80   4.00 4.00 4.00

If you are scored with a code of NR (not registered), it's because we have not received a race registration form for your boat. You will not be scored until this is submitted to the club registrar.

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

Race 1 - C&C 27 Fleet - Jun 20

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:27
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Place Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC C&C 27   1 1.00
2 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC C&C 27   2 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC C&C 27   3 3.00
4 Makai 27 C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC C&C 27   4 4.00
5 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC C&C 27   5 5.00
6 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC C&C 27   6 6.00
7 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC C&C 27   7 7.00
8 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC C&C 27   DNF 9.00

Race 2 - C&C 27 Fleet - Jun 27

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:27
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Place Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC C&C 27   1 1.00
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC C&C 27   2 2.00
3 Makai 27 C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC C&C 27   3 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC C&C 27   4 4.00
5 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC C&C 27   5 5.00
6 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC C&C 27   6 6.00
7 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC C&C 27   7 7.00
8 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC C&C 27   8 8.00
9 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC C&C 27   9 9.00

Race 1 - J-24 / K-25 Fleet - Jun 20

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:21
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Place Points
1 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC J-24 / K-25   1 1.00
2 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC J-24 / K-25   2 2.00
3 Mojito J-24 5362 Somoza, Vince NSC J-24 / K-25   3 3.00
4 Barking Squirrel J-24 4349 Levac, Jean NSC J-24 / K-25   4 4.00
5 Sunny Waves J-24 4468 Tsergas, Perry NSC J-24 / K-25   5 5.00
6 Monkey Business J-24 3720 Gibson, Doug NSC J-24 / K-25   NR 12.00
6 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC J-24 / K-25 1 NR 12.00

Race 2 - J-24 / K-25 Fleet - Jun 27

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:21
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Place Points
1 Mojito J-24 5362 Somoza, Vince NSC J-24 / K-25   1 1.00
2 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC J-24 / K-25   2 2.00
3 Warrior J-24 3939 Heller, Emma NSC J-24 / K-25   3 3.00
4 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC J-24 / K-25   4 4.00
5 Monkey Business J-24 3720 Gibson, Doug NSC J-24 / K-25   5 5.00
6 Show Down J-24 2561 Hall, Steven NSC J-24 / K-25   6 6.00
7 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC J-24 / K-25   OCS 9.00
7 Barking Squirrel J-24 4349 Levac, Jean NSC J-24 / K-25   OCS 9.00
9 Jalapeno J-24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC J-24 / K-25 1 NR 12.00
9 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC J-24 / K-25 1 NR 12.00

Race 1 - Shark Fleet - Jun 20

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 18:33
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Place Points
1 NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC Shark   1 1.00
2 Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC Shark   2 2.00
3 No More Hobbies Shark 1088 Hussey, Angela BYC Shark   3 3.00
4 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC Shark   4 4.00
5 Six Pack Shark 69 Anderton, Lee NSC Shark   DNF 6.00

Race 2 - Shark Fleet - Jun 27

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 18:33
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Place Points
1 Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC Shark   1 1.00
2 NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC Shark   2 2.00
3 No More Hobbies Shark 1088 Hussey, Angela BYC Shark   3 3.00
4 Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC Shark   4 4.00
5 Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC Shark   5 5.00
6 Lone Shark Shark 243 Verbaas, John NSC Shark   6 6.00
7 Shark Poop Shark 1495 Koppernaes, Johan NSC Shark   7 7.00
8 Basic Research Shark 1824 Loewen, Michele BYC Shark   8 8.00

Race 1 - Tanzer 22 Fleet - Jun 20

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18:39
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Place Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC Tanzer 22   1 1.00
2 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC Tanzer 22   2 2.00
3 Snoekie Tanzer 22 333 Lopez, Paul NSC Tanzer 22   DNF 4.00

Race 2 - Tanzer 22 Fleet - Jun 27

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18:39
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Place Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC Tanzer 22   1 1.00
2 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC Tanzer 22   2 2.00
3 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC Tanzer 22   3 3.00
4 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC Tanzer 22   4 4.00
5 Snoekie Tanzer 22 333 Lopez, Paul NSC Tanzer 22   5 5.00

Race 1 - Viper 640 / J-80 Fleet - Jun 20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Place Points

Race 2 - Viper 640 / J-80 Fleet - Jun 27

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC Viper 640 / J-80   18:15 19:31:43 1:16:43 1:22:23 0:00:00 126 1.00
2 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC Viper 640 / J-80   18:15 19:30:55 1:15:55 1:24:25 0:01:49 120.5 2.00
3 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC Viper 640 / J-80   18:15 19:34:34 1:19:34 1:25:27 0:02:51 145.594 3.00
4 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC Viper 640 / J-80   18:15 19:34:37 1:19:37 1:28:31 0:05:31 145.938 4.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
NRNot Registered 12
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 9

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com