event burgee venue burgee

NSC/BYC One-Design, Fall Series, 2018

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 19:52 on October 3, 2018

Contents

C&C 27 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR R1
Aug. 23
R2
Aug. 30
R3
Sept. 6
R4
Sept. 20
R5
Sept. 27
Total Net
1st Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   (3.00) 0.75 0.75 0.75 3.00 8.25 5.25
2nd Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC   0.75 (16.00 DSQ) 3.00 2.00 0.75 22.50 6.50
3rd Makai C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   2.00 2.00 2.00 (5.00) 2.00 13.00 8.00
4th Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   4.00 5.00 6.00 3.00 (7.00) 25.00 18.00
5th Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   5.00 4.00 5.00 (8.00) 4.00 26.00 18.00
6th Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   7.00 (16.00 DNC) 4.00 4.00 5.00 36.00 20.00
7th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC   (9.00) 6.00 8.00 9.00 6.00 38.00 29.00
8th Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC   (16.00 DNC) 7.00 7.00 7.00 8.00 45.00 29.00
9th Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   8.00 9.00 (11.00) 6.00 9.00 43.00 32.00
10th Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   11.00 8.00 10.00 (16.00 DNC) 10.00 55.00 39.00
11th Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC   6.00 3.00 (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 57.00 41.00
12th Skål C&C 27-3 652 Hallgrimsson, Bjarki NSC   12.00 (16.00 DNC) 9.00 10.00 11.00 58.00 42.00
13th Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC   13.00 (16.00 DNC) 12.00 12.00 12.00 65.00 49.00
14th Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC   10.00 (16.00 DNC) 16.00 DNC 11.00 16.00 DNC 69.00 53.00
15th ? ? 64238 ? ? 1 (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 NR 16.00 DNC 16.00 DNC 80.00 64.00

J-24 / K-25 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR R1
Aug. 23
R2
Aug. 30
R3
Sept. 6
R4
Sept. 20
R5
Sept. 27
Total Net
1st Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   (4.00) 0.75 0.75 0.75 0.75 7.00 3.00
2nd Tequila J-24 4412 Somoza, Vince NSC   0.75 2.00 (12.00 DNC) 2.00 3.00 19.75 7.75
3rd High Five J-24 5254 Levac, Jean NSC   6.00 3.00 (12.00 DNC) 3.00 2.00 26.00 14.00
4th Monkey Business J-24 3720 Gibson, Doug NSC   (5.00) 4.00 2.00 4.00 5.00 20.00 15.00
5th J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   3.00 (7.00) 3.00 5.00 4.00 22.00 15.00
6th Show Down J-24 2561 Hall, Steven NSC   (12.00 NR) 6.00 5.00 6.00 6.00 35.00 23.00
7th Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC   7.00 (9.00) 6.00 7.00 7.00 36.00 27.00
8th Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   2.00 5.00 (12.00 DNC) 12.00 DNC 12.00 DNC 43.00 31.00
9th Va-Jay-Jay J-24 2554 Robichaud, Valerie NSC   11.00 DNF (12.00 DNC) 4.00 12.00 DNC 12.00 DNC 51.00 39.00
10th Sunny Waves J-24 4468 Tsergas, Perry NSC   (12.00 DNC) 8.00 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 56.00 44.00
11th Warrior J-24 3939 ? ? 1 (12.00 NR) 12.00 NR 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 60.00 48.00

Shark Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR R1
Aug. 23
R2
Aug. 30
R3
Sept. 6
R4
Sept. 20
R5
Sept. 27
Total Net
1st Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC   0.75 (2.00) 2.00 0.75 2.00 7.50 5.50
2nd NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   3.00 0.75 0.75 2.00 (4.00) 10.50 6.50
3rd No More Hobbies Shark 1088 Braden, Rob BYC   2.00 4.00 3.00 6.00 (7.00) 22.00 15.00
4th Necessary Evil Shark 1054 Lounsbury, Elizabeth NSC   (14.00 DNC) 6.00 4.00 3.00 6.00 33.00 19.00
5th Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   (5.00) 5.00 5.00 4.00 5.00 24.00 19.00
6th Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   (7.00) 7.00 6.00 7.00 3.00 30.00 23.00
7th Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   4.00 (9.00) 7.00 5.00 9.00 34.00 25.00
8th Six Pack Shark 1 Anderson, Lee NSC   9.00 (12.00) 9.00 9.00 DNF 8.00 47.00 35.00
9th Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC   8.00 11.00 8.00 (14.00 DNC) 14.00 DNC 55.00 41.00
10th Basic Research Shark 1824 Loewen, Michele BYC   6.00 8.00 (14.00 DNC) 14.00 DNC 14.00 DNC 56.00 42.00
11th Shark Poop Shark 1495 Koppernaes, Johan NSC   (14.00 DNC) 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 0.75 56.75 42.75
12th Bite Me Shark 489 Gallon, Quinton BYC   (14.00 DNC) 3.00 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 59.00 45.00
13th Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC   (14.00 DNC) 10.00 14.00 DNC 14.00 DNC 14.00 DNC 66.00 52.00

Tanzer 22 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR R1
Aug. 23
R2
Aug. 30
R3
Sept. 6
R4
Sept. 20
R5
Sept. 27
Total Net
1st Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   0.75 (2.00) 0.75 0.75 0.75 5.00 3.00
2nd Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   2.00 (3.00) 2.00 3.00 3.00 13.00 10.00
3rd Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   5.00 0.75 (6.00 DNC) 4.00 2.00 17.75 11.75
4th Snoekie Tanzer 22 333 Lopez, Paul NSC   4.00 (6.00 DNC) 3.00 2.00 4.00 19.00 13.00
5th Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC   3.00 4.00 4.00 5.00 (6.00 DNC) 22.00 16.00

Viper 640 / J-80 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR R1
Aug. 23
R2
Aug. 30
R3
Sept. 6
R4
Sept. 20
R5
Sept. 27
Total Net
1st Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC   0.75 (7.00) 0.75 0.75 0.75 10.00 3.00
2nd Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC   2.00 0.75 (4.00) 3.00 2.00 11.75 7.75
3rd Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   4.00 3.00 3.00 (8.00 DNC) 3.00 21.00 13.00
4th Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC   3.00 2.00 2.00 (8.00 DNC) 8.00 DNC 23.00 15.00
5th Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   (5.00) 5.00 5.00 4.00 4.00 23.00 18.00
6th Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC   7.00 4.00 6.00 2.00 (8.00 DNC) 27.00 19.00
7th Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC   6.00 6.00 7.00 5.00 (8.00 DNC) 32.00 24.00

If you are scored with a code of NR (not registered), it's because we have not received a race registration form for your boat. You will not be scored until this is submitted to the club registrar.

For any questions or comments on the results, please submit a scoring inquiry form as explained on the Scoring Inquiry page.

R1 - C&C 27 Fleet - Aug. 23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC   1 0.75
2 Makai C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   2 2.00
3 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   3 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   4 4.00
5 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   5 5.00
6 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC   6 6.00
7 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   7 7.00
8 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   8 8.00
9 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC   9 9.00
10 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC   10 10.00
11 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   11 11.00
12 Skål C&C 27-3 652 Hallgrimsson, Bjarki NSC   12 12.00
13 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC   13 13.00

R2 - C&C 27 Fleet - Aug. 30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   1 0.75
2 Makai C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   3 2.00
3 Broken Arrow C&C 27-3 24238 Parolin, Doris NSC   4 3.00
4 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   5 4.00
5 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   6 5.00
6 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC   7 6.00
7 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC   8 7.00
8 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   9 8.00
9 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   10 9.00
10 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC   DSQ 16.00

R3 - C&C 27 Fleet - Sept. 6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   1 0.75
2 Makai C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   2 2.00
3 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC   3 3.00
4 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   4 4.00
5 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   5 5.00
6 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   6 6.00
7 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC   7 7.00
8 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC   8 8.00
9 Skål C&C 27-3 652 Hallgrimsson, Bjarki NSC   9 9.00
10 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   10 10.00
11 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   11 11.00
12 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC   12 12.00
13 ? ? 64238 ? ? 1 NR 16.00

R4 - C&C 27 Fleet - Sept. 20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   1 0.75
2 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC   2 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   3 3.00
4 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   4 4.00
5 Makai C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   5 5.00
6 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   6 6.00
7 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC   7 7.00
8 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   8 8.00
9 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC   9 9.00
10 Skål C&C 27-3 652 Hallgrimsson, Bjarki NSC   10 10.00
11 Escape C&C 27-3 902 Nowosielski, Leszek BYC   11 11.00
12 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC   12 12.00

R5 - C&C 27 Fleet - Sept. 27

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, David BYC   1 0.75
2 Makai C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   2 2.00
3 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   3 3.00
4 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   4 4.00
5 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   5 5.00
6 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed BYC   6 6.00
7 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   7 7.00
8 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC   8 8.00
9 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   9 9.00
10 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   10 10.00
11 Skål C&C 27-3 652 Hallgrimsson, Bjarki NSC   11 11.00
12 Kolika C&C 27-4 74150 O'Brien, Andrea NSC   12 12.00

R1 - J-24 / K-25 Fleet - Aug. 23

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Tequila J-24 4412 Somoza, Vince NSC   1 0.75
2 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   2 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   3 3.00
4 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   4 4.00
5 Monkey Business J-24 3720 Gibson, Doug NSC   5 5.00
6 High Five J-24 5254 Levac, Jean NSC   6 6.00
7 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC   7 7.00
8 Va-Jay-Jay J-24 2554 Robichaud, Valerie NSC   DNF 11.00
9 Show Down J-24 2561 Hall, Steven NSC   NR 12.00
9 Warrior J-24 3939 ? ? 1 NR 12.00

R2 - J-24 / K-25 Fleet - Aug. 30

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   1 0.75
2 Tequila J-24 4412 Somoza, Vince NSC   2 2.00
3 High Five J-24 5254 Levac, Jean NSC   3 3.00
4 Monkey Business J-24 3720 Gibson, Doug NSC   4 4.00
5 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   5 5.00
6 Show Down J-24 2561 Hall, Steven NSC   6 6.00
7 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   7 7.00
8 Sunny Waves J-24 4468 Tsergas, Perry NSC   8 8.00
9 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC   9 9.00
10 Warrior J-24 3939 ? ? 1 NR 12.00

R3 - J-24 / K-25 Fleet - Sept. 6

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   1 0.75
2 Monkey Business J-24 3720 Gibson, Doug NSC   2 2.00
3 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   3 3.00
4 Va-Jay-Jay J-24 2554 Robichaud, Valerie NSC   4 4.00
5 Show Down J-24 2561 Hall, Steven NSC   5 5.00
6 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC   6 6.00

R4 - J-24 / K-25 Fleet - Sept. 20

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   1 0.75
2 Tequila J-24 4412 Somoza, Vince NSC   2 2.00
3 High Five J-24 5254 Levac, Jean NSC   3 3.00
4 Monkey Business J-24 3720 Gibson, Doug NSC   4 4.00
5 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   5 5.00
6 Show Down J-24 2561 Hall, Steven NSC   6 6.00
7 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC   7 7.00

R5 - J-24 / K-25 Fleet - Sept. 27

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   1 0.75
2 High Five J-24 5254 Levac, Jean NSC   2 2.00
3 Tequila J-24 4412 Somoza, Vince NSC   3 3.00
4 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   4 4.00
5 Monkey Business J-24 3720 Gibson, Doug NSC   5 5.00
6 Show Down J-24 2561 Hall, Steven NSC   6 6.00
7 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC   7 7.00

R1 - Shark Fleet - Aug. 23

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC   1 0.75
2 No More Hobbies Shark 1088 Braden, Rob BYC   2 2.00
3 NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   3 3.00
4 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   4 4.00
5 Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   5 5.00
6 Basic Research Shark 1824 Loewen, Michele BYC   6 6.00
7 Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   7 7.00
8 Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC   8 8.00
9 Six Pack Shark 1 Anderson, Lee NSC   9 9.00

R2 - Shark Fleet - Aug. 30

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   1 0.75
2 Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC   2 2.00
3 Bite Me Shark 489 Gallon, Quinton BYC   3 3.00
4 No More Hobbies Shark 1088 Braden, Rob BYC   4 4.00
5 Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   5 5.00
6 Necessary Evil Shark 1054 Lounsbury, Elizabeth NSC   6 6.00
7 Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   7 7.00
8 Basic Research Shark 1824 Loewen, Michele BYC   8 8.00
9 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   9 9.00
10 Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC   10 10.00
11 Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC   11 11.00
12 Six Pack Shark 1 Anderson, Lee NSC   12 12.00

R3 - Shark Fleet - Sept. 6

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   1 0.75
2 Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC   2 2.00
3 No More Hobbies Shark 1088 Braden, Rob BYC   3 3.00
4 Necessary Evil Shark 1054 Lounsbury, Elizabeth NSC   4 4.00
5 Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   5 5.00
6 Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   6 6.00
7 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   7 7.00
8 Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC   8 8.00
9 Six Pack Shark 1 Anderson, Lee NSC   9 9.00

R4 - Shark Fleet - Sept. 20

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC   1 0.75
2 NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   2 2.00
3 Necessary Evil Shark 1054 Lounsbury, Elizabeth NSC   3 3.00
4 Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   4 4.00
5 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   5 5.00
6 No More Hobbies Shark 1088 Braden, Rob BYC   6 6.00
7 Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   7 7.00
8 Six Pack Shark 1 Anderson, Lee NSC   DNF 9.00

R5 - Shark Fleet - Sept. 27

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Shark Poop Shark 1495 Koppernaes, Johan NSC   1 0.75
2 Blew-By-U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC   2 2.00
3 Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   3 3.00
4 NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   4 4.00
5 Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   5 5.00
6 Necessary Evil Shark 1054 Lounsbury, Elizabeth NSC   6 6.00
7 No More Hobbies Shark 1088 Braden, Rob BYC   7 7.00
8 Six Pack Shark 1 Anderson, Lee NSC   8 8.00
9 Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   9 9.00

R1 - Tanzer 22 Fleet - Aug. 23

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   1 0.75
2 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   2 2.00
3 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC   3 3.00
4 Snoekie Tanzer 22 333 Lopez, Paul NSC   4 4.00
5 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   5 5.00

R2 - Tanzer 22 Fleet - Aug. 30

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   1 0.75
2 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   2 2.00
3 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   3 3.00
4 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC   4 4.00

R3 - Tanzer 22 Fleet - Sept. 6

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   1 0.75
2 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   2 2.00
3 Snoekie Tanzer 22 333 Lopez, Paul NSC   3 3.00
4 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC   4 4.00

R4 - Tanzer 22 Fleet - Sept. 20

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   1 0.75
2 Snoekie Tanzer 22 333 Lopez, Paul NSC   2 2.00
3 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   3 3.00
4 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   4 4.00
5 Harmony Tanzer 22 1781 Lostracco, Joe NSC   5 5.00

R5 - Tanzer 22 Fleet - Sept. 27

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Place Points
1 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   1 0.75
2 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   2 2.00
3 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   3 3.00
4 Snoekie Tanzer 22 333 Lopez, Paul NSC   4 4.00

R1 - Viper 640 / J-80 Fleet - Aug. 23

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC   18:15 19:23:35 1:08:35 1:16:15 0:00:00 108 0.75
2 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC   18:15 19:26:03 1:11:03 1:16:18 0:00:03 126.322 2.00
3 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC   18:15 19:23:55 1:08:55 1:16:38 0:00:20 110.476 3.00
4 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   18:15 19:27:40 1:12:40 1:18:02 0:01:40 138.331 4.00
5 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   18:15 19:29:04 1:14:04 1:19:33 0:03:04 148.73 5.00
6 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC   18:15 19:29:14 1:14:14 1:22:32 0:05:39 149.968 6.00
7 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC   18:15 19:33:58 1:18:58 1:27:48 0:10:23 185.126 7.00

R2 - Viper 640 / J-80 Fleet - Aug. 30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC   18:15 19:12:54 0:57:54 1:02:11 0:00:00 126 0.75
2 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC   18:15 19:11:38 0:56:38 1:02:58 0:00:43 114.461 2.00
3 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   18:15 19:15:19 1:00:19 1:04:47 0:02:25 148.014 3.00
4 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC   18:15 19:13:45 0:58:45 1:05:19 0:02:50 133.743 4.00
5 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   18:15 19:16:10 1:01:10 1:05:41 0:03:16 155.757 5.00
6 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC   18:15 19:14:11 0:59:11 1:05:48 0:03:16 137.69 6.00
7 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC   18:15 19:15:32 1:00:32 1:07:18 0:04:37 149.988 7.00

R3 - Viper 640 / J-80 Fleet - Sept. 6

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:00
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC   18:00 18:48:56 0:48:56 0:54:25 0:00:00 108 0.75
2 Wadjet Viper 640 211 Sheppard, Van NSC   18:00 18:50:28 0:50:28 0:56:07 0:01:32 123.963 2.00
3 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   18:00 18:52:45 0:52:45 0:56:39 0:02:05 147.734 3.00
4 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC   18:00 18:53:42 0:53:42 0:57:40 0:03:02 157.624 4.00
5 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   18:00 18:54:28 0:54:28 0:58:30 0:03:48 165.606 5.00
6 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC   18:00 18:54:55 0:54:55 1:01:04 0:05:59 170.291 6.00
7 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC   18:00 18:55:02 0:55:02 1:01:11 0:06:06 171.505 7.00

R4 - Viper 640 / J-80 Fleet - Sept. 20

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:00
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC   18:00 18:41:30 0:41:30 0:46:09 0:00:00 108 0.75
2 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC   18:00 18:42:19 0:42:19 0:47:03 0:00:49 118.025 2.00
3 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC   18:00 18:44:17 0:44:17 0:47:33 0:01:19 142.167 3.00
4 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   18:00 18:44:50 0:44:50 0:48:09 0:01:52 148.918 4.00
5 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC   18:00 18:45:07 0:45:07 0:50:10 0:03:37 152.396 5.00

R5 - Viper 640 / J-80 Fleet - Sept. 27

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18:00
Rank Boat Name Boat Type Sail # Helm Club NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Oshunmare Viper 640 288 Chapman, Steven BYC   18:00 18:41:30 0:41:30 0:46:09 0:00:00 108 0.75
2 Organized Chaos J-80 669 Lay, Derek NSC   18:00 18:44:10 0:44:10 0:47:26 0:01:12 140.735 2.00
3 Segueh J-80 1323 Neasmith, Elisabeth NSC   18:00 18:44:57 0:44:57 0:48:16 0:01:59 150.35 3.00
4 Free Radical J-80 360 Rutter, Martin NSC   18:00 18:47:02 0:47:02 0:50:31 0:04:04 175.924 4.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DSQDisqualification 16
NRNot Registered Varies

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com