event burgee venue burgee

RUST

BYC Lac Deschene

Results are provisional as of 12:19 on September 27, 2018

0 Fleet

Sailed: 15, Discards: 5, To count: 10, Rating system: NHC1, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
R10
 
R11
 
R12
 
R13
 
R14
 
R15
 
Total Nett
1st Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.85122 0.863 0.75 0.75 0.75 5.00 5.00 0.75 2.00 2.00 3.00 2.00 6.00 0.75 4.00 8.00 7.00 47.75 16.75
2nd Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.94495 0.987 2.00 2.00 2.00 0.75 2.00 2.00 3.00 3.00 5.00 4.00 2.00 19.00 DNC 0.75 5.00 4.00 56.50 19.50
3rd Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.9742 1.041 19.00 DNC 19.00 DNC 3.00 4.00 3.00 9.00 19.00 DNC 6.00 2.00 3.00 5.00 2.00 3.00 2.00 19.00 DNF 118.00 33.00
4th Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 1.0272 1.011 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 3.00 6.00 8.00 19.00 DNC 7.00 6.00 5.00 3.00 3.00 2.00 19.00 DNF 6.00 144.00 49.00
5th Snoeki Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.90857 0.939 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 0.75 0.75 19.00 DNC 0.75 0.75 4.00 5.00 0.75 3.00 148.75 53.75
6th Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.95935 0.875 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 2.00 9.00 4.00 19.00 DNC 19.00 DNC 4.00 7.00 7.00 5.00 10.00 6.00 5.00 154.00 59.00
7th Grace C&C 29 Mk 1 24991 BYC Patrick Dawson .97925 0.911 19.00 DNC 19.00 DNC 5.00 6.00 7.00 7.00 19.00 DNC 4.00 7.00 8.00 4.00 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 181.00 86.00
8th Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.90857 0.843 4.00 3.00 4.00 19.00 DNC 8.00 6.00 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 9.00 3.50 19.00 DNC 189.50 94.50
9th Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.92118 0.908 3.00 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 0.75 5.00 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 6.00 19.00 DNC 19.00 DNC 6.00 10.00 19.00 DNC 201.75 106.75
10th Eve Whippet Mirage 24 34127 BYC Jacquie Malboeuf 0.91296 0.914 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 4.00 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 7.00 2.00 241.00 146.00
11th Malibar Mega 30 83 BYC Malcom McHattie 1.0107 1.010 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 3.00 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 12.00 3.50 19.00 DNC 246.50 151.50
12th Bite Me Shark 24 885 BYC Quinton Gallon 0.90422 0.919 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 0.75 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 0.75 248.50 153.50
13th Safe Return CS 30   BYC Daryl Cormier 1.0272 0.980 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 9.00 19.00 DNC 19.00 DNC 8.00 11.00 19.00 DNC 256.00 161.00
14th Bay Fox Niagara 31 0 BYC Jaroskav Pachner 1.0053 0.980 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 6.00 7.00 19.00 DNC 19.00 DNC 260.00 165.00
15th Peregrina Alberg 37 Yawl 1 BYC Paul Skene 0.98952 0.959 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 11.00 9.00 19.00 DNC 267.00 172.00
16th Whole Lotta Rosie Finn CAN15 BYC Quinton Gallon .9742 0.982 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 5.00 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 271.00 176.00
17th Zephyr Beneteau first 28.5 0 BYC Bob Sunday 0.93097 0.924 5.00 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 271.00 176.00
18th Fiddlers Green II C & C 36 Frigate   BYC Trevor Kotz 0.99473 0.975 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 10.00 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 19.00 DNC 276.00 181.00

R1 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.85122 0.863 15:18:20 1:03:20 0:53:55 0:00:00 0.851 0.75
2 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.94495 0.987 15:14:22 0:59:22 0:56:06 0:02:19 0.908 2.00
3 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.92118 0.908 15:19:00 1:04:00 0:58:57 0:05:29 0.842 3.00
4 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.90857 0.843   1:6:15 1:00:12 0:06:55 0.814 4.00
5 Zephyr Beneteau first 28.5 0 BYC Bob Sunday 0.93097 0.924 15:23:00 1:08:00 1:03:18 0:10:06 0.793 5.00

R2 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.866 0.863 14:49:20 0:34:20 0:29:44 0:00:00 0.866 0.75
2 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.950 0.987 14:47:30 0:32:30 0:30:53 0:01:12 0.915 2.00
3 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.901 0.843   34:49 0:31:22 0:01:49 0.854 3.00

R3 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.867 0.863 15:09:10 0:54:10 0:46:58 0:00:00 0.867 0.75
2 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.943 0.987 15:05:53 0:50:53 0:47:59 0:01:05 0.923 2.00
3 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.974 1.041 15:12:02 0:57:02 0:55:33 0:08:49 0.823 3.00
4 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.895 0.843 15:26:30 1:11:30 1:04:00 0:19:02 0.657 4.00
5 Grace C&C 29 Mk 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.979 0.911 15:38:00 1:23:00 1:21:15 0:35:02 0.566 5.00

R4 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.970 0.987 15:03:03 0:48:03 0:46:37 0:00:00 0.97 0.75
2 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.959 0.875 15:05:15 0:50:15 0:48:11 0:01:39 0.928 2.00
3 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 1.027 1.011 15:03:13 0:48:13 0:49:31 0:02:50 0.967 3.00
4 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.965 1.041 15:07:02 0:52:02 0:50:13 0:03:44 0.896 4.00
5 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.898 0.863 15:16:10 1:01:10 0:54:56 0:09:16 0.762 5.00
6 Grace C&C 29 Mk 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.955 0.911 15:17:10 1:02:10 0:59:22 0:13:22 0.75 6.00

R5 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.916 0.908 14:54:39 0:39:39 0:36:19 0:00:00 0.916 0.75
2 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.982 0.987 14:52:20 0:37:20 0:36:40 0:00:21 0.973 2.00
3 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.956 1.041 14:53:25 0:38:25 0:36:44 0:00:26 0.945 3.00
4 Eve Whippet Mirage 24 34127 BYC Jacquie Malboeuf 0.913 0.914 14:55:17 0:40:17 0:36:47 0:00:30 0.902 4.00
5 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.879 0.863 14:58:10 0:43:10 0:37:57 0:01:51 0.841 5.00
6 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 1.020 1.011 14:52:55 0:37:55 0:38:41 0:02:19 0.958 6.00
7 Grace C&C 29 Mk 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.938 0.911 14:57:59 0:42:59 0:40:19 0:04:16 0.845 7.00
8 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.870 0.843 15:05:30 0:50:30 0:43:56 0:08:45 0.719 8.00
9 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.961 0.875 15:06:40 0:51:40 0:49:39 0:13:52 0.703 9.00

R6 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.883 0.863 15:09:20 0:54:20 0:47:59 0:00:00 0.883 0.75
2 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.995 0.987 15:05:58 0:50:58 0:50:43 0:02:45 0.941 2.00
3 Malibar Mega 30 83 BYC Malcom McHattie 1.011 1.010 15:05:41 0:50:41 0:51:14 0:03:14 0.947 3.00
4 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.952 0.875 15:11:30 0:56:30 0:53:47 0:06:06 0.849 4.00
5 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.931 0.908 15:14:32 0:59:32 0:55:26 0:08:00 0.806 5.00
6 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.868 0.843 15:20:00 1:05:00 0:56:25 0:09:44 0.738 6.00
7 Grace C&C 29 Mk 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.934 0.911 15:16:30 1:01:30 0:57:26 0:10:08 0.78 7.00
8 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 1.022 1.011 15:11:20 0:56:20 0:57:34 0:09:23 0.852 8.00
9 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.969 1.041 15:15:45 1:00:45 0:58:52 0:11:14 0.79 9.00

R7 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoeki Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.909 0.939 15:04:45 0:49:45 0:45:13 0:00:00 0.909 0.75
2 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.898 0.863 15:06:20 0:51:20 0:46:06 0:00:58 0.881 2.00
3 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 1.015 0.987 15:03:35 0:48:35 0:49:19 0:04:02 0.931 3.00

R8 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoeki Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.874 0.939 14:54:20 0:39:20 0:34:23 0:00:00 0.874 0.75
2 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.860 0.863 14:56:10 0:41:10 0:35:24 0:01:12 0.835 2.00
3 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.970 0.987 14:53:25 0:38:25 0:37:16 0:02:59 0.895 3.00
4 Grace C&C 29 Mk 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.924 0.911 14:55:48 0:40:48 0:37:42 0:03:36 0.843 4.00
5 Whole Lotta Rosie Finn CAN15 BYC Quinton Gallon 0.974 0.982 14:53:53 0:38:53 0:37:52 0:03:35 0.884 5.00
6 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.961 1.041 14:54:50 0:39:50 0:38:17 0:04:04 0.863 6.00
7 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 1.011 1.011 14:53:39 0:38:39 0:39:05 0:04:39 0.889 7.00

R9 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Bite Me Shark 24 885 BYC Quinton Gallon 0.904 0.919 15:04:23 0:49:23 0:44:39 0:00:00 0.904 0.75
2 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.968 1.041 15:05:50 0:50:50 0:49:12 0:04:43 0.878 2.00
3 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.883 0.863 15:12:20 0:57:20 0:50:38 0:06:47 0.779 3.00
4 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.953 0.875 15:09:20 0:54:20 0:51:47 0:07:29 0.822 4.00
5 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.981 0.987 15:09:39 0:54:39 0:53:37 0:09:09 0.817 5.00
6 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 1.018 1.011 15:08:09 0:53:09 0:54:06 0:09:18 0.84 6.00
7 Grace C&C 29 Mk 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.933 0.911 15:13:06 0:58:06 0:54:12 0:10:15 0.768 7.00

R10 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoeki Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.894 0.939 15:20:10 1:05:10 0:58:16 0:00:00 0.894 0.75
2 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.887 0.863 15:25:10 1:10:10 1:02:14 0:04:29 0.83 2.00
3 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.981 1.041 15:20:23 1:05:23 1:04:08 0:06:00 0.891 3.00
4 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.972 0.987 15:22:35 1:07:35 1:05:41 0:07:39 0.862 4.00
5 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 1.008 1.011 15:20:58 1:05:58 1:06:30 0:08:10 0.883 5.00
6 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.926 0.908 15:27:57 1:12:57 1:07:33 0:10:02 0.799 6.00
7 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.951 0.875 15:26:20 1:11:20 1:07:50 0:10:04 0.817 7.00
8 Grace C&C 29 Mk 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.923 0.911 15:29:58 1:14:58 1:09:12 0:11:51 0.777 8.00
9 Safe Return CS 30   BYC Daryl Cormier 1.027 0.980 15:27:30 1:12:30 1:14:27 0:15:46 0.804 9.00
10 Fiddlers Green II C & C 36 Frigate   BYC Trevor Kotz 0.995 0.975   1:35:45 1:35:16 0:37:12 0.608 10.00

R11 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoeki Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.931 0.939 15:01:40 0:46:40 0:43:27 0:00:00 0.931 0.75
2 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.975 0.987 15:00:05 0:45:05 0:43:57 0:00:31 0.964 2.00
3 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 1.008 1.011 15:01:11 0:46:11 0:46:33 0:03:05 0.941 3.00
4 Grace C&C 29 Mk 1 24991 BYC Patrick Dawson 0.918 0.911 15:06:01 0:51:01 0:46:50 0:03:41 0.852 4.00
5 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.991 1.041 15:04:04 0:49:04 0:48:38 0:05:14 0.885 5.00
6 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.905 0.863 15:09:50 0:54:50 0:49:37 0:06:50 0.792 6.00
7 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.949 0.875 15:10:30 0:55:30 0:52:40 0:09:43 0.783 7.00

R12 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.890 0.863 15:14:20 0:59:20 0:52:48 0:00:00 0.89 0.75
2 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.978 1.041 15:10:22 0:55:22 0:54:09 0:01:22 0.954 2.00
3 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 1.001 1.011 15:11:30 0:56:30 0:56:33 0:03:45 0.935 3.00
4 Snoeki Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.944 0.939 15:16:20 1:01:20 0:57:54 0:05:24 0.861 4.00
5 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.936 0.875 15:17:47 1:02:47 0:58:46 0:06:22 0.841 5.00
6 Bay Fox Niagara 31 0 BYC Jaroskav Pachner 1.005 0.980 15:14:00 0:59:00 0:59:18 0:06:27 0.895 6.00

R13 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 0.985 0.987 15:32:50 1:17:50 1:16:40 0:00:00 0.985 0.75
2 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 0.995 1.011 15:34:10 1:19:10 1:18:46 0:02:07 0.968 2.00
3 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 0.985 1.041 15:35:00 1:20:00 1:18:48 0:02:10 0.958 3.00
4 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.893 0.863 15:54:45 1:39:45 1:29:05 0:13:54 0.769 4.00
5 Snoeki Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.934 0.939 15:51:50 1:36:50 1:30:27 0:14:45 0.792 5.00
6 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.924 0.908 15:56:56 1:41:56 1:34:11 0:18:58 0.752 6.00
7 Bay Fox Niagara 31 0 BYC Jaroskav Pachner 0.994 0.980   1:38:00 1:37:25 0:20:52 0.782 7.00
8 Safe Return CS 30   BYC Daryl Cormier 1.011 0.980 15:52:00 1:37:00 1:38:04 0:21:10 0.79 8.00
9 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.861 0.843 16:15:10 2:00:10 1:43:28 0:31:07 0.638 9.00
10 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.924 0.875 16:07:40 1:52:40 1:44:06 0:29:42 0.68 10.00
11 Peregrina Alberg 37 Yawl 1 BYC Paul Skene 0.990 0.959 16:03:00 1:48:00 1:46:55 0:30:34 0.71 11.00
12 Malibar Mega 30 83 BYC Malcom McHattie 1.027 1.010 16:03:30 1:48:30 1:51:26 0:33:51 0.707 12.00

R14 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Snoeki Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.933 0.939 15:54:35 1:39:35 1:32:55 0:00:00 0.933 0.75
2 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 1.028 1.041 15:47:32 1:32:32 1:35:07 0:02:09 1.004 2.00
3 Carolina Tanzer 22 637 NSC Kim Currran 0.842 0.843 16:12:18 1:57:18 1:38:46 0:06:57 0.792 3.50
3 Malibar Mega 30 83 BYC Malcom McHattie 1.009 1.010 15:52:53 1:37:53 1:38:46 0:05:48 0.949 3.50
5 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 1.011 0.987 15:53:04 1:38:04 1:39:09 0:06:10 0.947 5.00
6 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.903 0.875 16:06:30 1:51:30 1:40:41 0:08:36 0.833 6.00
7 Eve Whippet Mirage 24 34127 BYC Jacquie Malboeuf 0.925 0.914 16:05:37 1:50:37 1:42:19 0:10:10 0.84 7.00
8 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.896 0.863 16:12:40 1:57:40 1:45:26 0:13:58 0.79 8.00
9 Peregrina Alberg 37 Yawl 1 BYC Paul Skene 0.975 0.959   1:53:10 1:50:20 0:17:52 0.821 9.00
10 Phoenix Tanzer 26 460 BYC Kirk Robertson 0.916 0.908 16:17:12 2:02:12 1:51:56 0:20:46 0.76 10.00
11 Safe Return CS 30   BYC Daryl Cormier 0.996 0.980 16:20:12 2:05:12 2:04:42 0:31:55 0.742 11.00
12 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 1.039 1.011   DNF       19.00

R15 - 0 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo Club HelmName NHC1 Next Rating Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Bite Me Shark 24 885 BYC Quinton Gallon 0.919 0.919 15:14:31 0:59:31 0:54:42 0:00:00 0.919 0.75
2 Eve Whippet Mirage 24 34127 BYC Jacquie Malboeuf 0.919 0.914 15:18:42 1:03:42 0:58:32 0:04:11 0.859 2.00
3 Snoeki Tanzer 22 333 NSC Ross Ernst 0.952 0.939 15:18:20 1:03:20 1:00:18 0:05:53 0.864 3.00
4 Abracadabra C&C 27-2 24109 BYC Konrad Lewinski 1.011 0.987 15:17:25 1:02:25 1:03:06 0:08:19 0.876 4.00
5 Black Magic C & C 27-3 64210 BYC Denis Rouleau 0.900 0.875 15:26:48 1:11:48 1:04:37 0:11:02 0.762 5.00
6 Kelsea CS 30 4675 BYC Steve Glover 1.039 1.011 15:21:05 1:06:05 1:08:40 0:13:26 0.828 6.00
7 Moon Beam Bluenose 24 351 BYC Tony Latus 0.887 0.863 15:32:30 1:17:30 1:08:45 0:15:50 0.706 7.00
8 Solitaire Tanzer 25 11 BYC John Wood 1.041 1.041   DNF       19.00

https://byc.ca
rustcupscorer@byc.ca

https://byc.ca/racing/results/current_year/RUST

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com