event burgee venue burgee

NSC/BYC PHRF Div 1/2 Summer Series 2016

Ottawa, Ontario, Canada

Results of 19:38 on August 9, 2016

Contents

1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR R1
July 5th
R2
July 12th
R3
July 19th
R4
July 26th
R5
August 2nd
R6
August 9th
Total Net
1st Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 1   2.00 0.75 4.00 (8.00) 0.75 4.00 19.50 11.50
2nd HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   5.00 4.00 2.00 0.75 (7.00) 0.75 19.50 12.50
3rd Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1   0.75 (6.00) 0.75 3.00 6.00 3.00 19.50 13.50
4th Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 1   4.00 2.00 3.00 2.00 3.00 (5.00) 19.00 14.00
5th Rum Theory Viper 640 117 Advantage Boating NSC 106 1   3.00 3.00 (18.00 DNC) 6.00 4.00 2.00 36.00 18.00
6th Blew-By-U Laser 28 216 Fuller, Billy BYC 129 1   6.00 (8.00) 5.00 4.00 2.00 7.00 32.00 24.00
7th Alpha Laser 28 212 Sauve , Marc CVGR 129 1   (11.00) 10.00 6.00 7.00 5.00 6.00 45.00 34.00
8th Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1   8.00 5.00 8.00 5.00 (10.00) 9.00 45.00 35.00
9th Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   7.00 11.00 7.00 12.00 8.00 (15.00) 60.00 45.00
10th Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 129 1   9.00 9.00 11.00 9.00 9.00 (13.00) 60.00 47.00
11th Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   12.00 12.00 9.00 11.00 11.00 (14.00) 69.00 55.00
12th Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 1   10.00 (18.00 DNC) 14.00 13.00 14.00 OCS 10.00 79.00 61.00
13th Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 1 1 13.00 (18.00 DNC) 10.00 10.00 18.00 DNC 12.00 81.00 63.00
14th HydroSpear K6 217 Barnes, Harvey NSC 128 1   (18.00 DNC) 7.00 12.00 18.00 DNC 18.00 DNC 11.00 84.00 66.00
15th Organized Chaos Olson 30 31530 Lay, Derek NSC 108 1   14.00 14.00 (18.00 DNC) 18.00 DNC 14.00 DNS 8.00 86.00 68.00
16th Segueh J-80 1323 Neasmith, David NSC 126 1   (18.00 DNC) 13.00 13.00 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 98.00 80.00
17th Fantome Laser 28 165 Lacasse, Gilles CVGR 129 1   (18.00 DNC) 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 18.00 DNC 108.00 90.00

2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR R1
July 5th
R2
July 12th
R3
July 19th
R4
July 26th
R5
August 2nd
R6
August 9th
Total Net
1st Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   0.75 0.75 0.75 (2.00) 0.75 2.00 7.00 5.00
2nd Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   (4.00) 2.00 2.00 0.75 3.00 3.00 14.75 10.75
3rd Raised J J-22 789 Koppernaes, Johan NSC 171 2   2.00 3.00 (5.00) 4.00 2.00 0.75 16.75 11.75
4th Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 189 2   3.00 4.00 3.00 3.00 (6.00) 5.00 24.00 18.00
5th Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 2   7.00 (17.00 DNC) 6.00 5.00 5.00 4.00 44.00 27.00
6th Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 2   5.00 5.00 4.00 (17.00 DNC) 4.00 17.00 DNC 52.00 35.00
7th Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 2   6.00 6.00 7.00 8.00 (17.00 DNC) 11.00 55.00 38.00
8th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   (12.00) 8.00 11.00 9.00 8.00 9.00 57.00 45.00
9th Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   (10.00) 9.00 8.00 10.00 10.00 8.00 55.00 45.00
10th Jalapeno J-24 2600 Smith, Callum NSC 162 2   (17.00 DNC) 7.00 10.00 6.00 17.00 DNC 6.00 63.00 46.00
11th Jackrabbit J-24 4019 Peter Bradley NSC 167 2   11.00 (17.00 DNC) 17.00 DNC 7.00 7.00 10.00 69.00 52.00
12th Unity Soling 761 Moorman, Philip BYC 150 2   9.00 (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 9.00 7.00 76.00 59.00
13th Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 191 2   14.00 DNS 10.00 9.00 (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 84.00 67.00
14th Sea Nap C&C 27-2 12599 Cens, Philomen NSC 212 2   (17.00 DNC) 11.00 17.00 DNC 17.00 DNC 11.00 17.00 DNC 90.00 73.00
15th Cheque Mate J-22 1482 Huus, Jan NSC 170 2   8.00 (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 93.00 76.00
16th Kazakami Soling CAN 42 Strang, Tom BYC 139 2   (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 17.00 DNC 102.00 85.00

R1 - 1 Fleet - July 5th

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1   18:20 19:15:33 0:55:33 1:02:45 0:00:00 100 0.75
2 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 1   18:20 19:20:29 1:00:29 1:04:35 0:01:43 144.532 2.00
3 Rum Theory Viper 640 117 Advantage Boating NSC 106 1   18:20 19:18:35 0:58:35 1:05:24 0:02:22 127.381 3.00
4 Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 1   18:20 19:18:55 0:58:55 1:05:31 0:02:29 130.39 4.00
5 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   18:20 19:21:31 1:01:31 1:06:04 0:03:05 153.859 5.00
6 Blew-By-U Laser 28 216 Fuller, Billy BYC 129 1   18:20 19:22:08 1:02:08 1:06:21 0:03:22 159.426 6.00
7 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   18:20 19:19:46 0:59:46 1:06:27 0:03:20 138.062 7.00
8 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1   18:20 19:16:04 0:56:04 1:06:56 0:03:30 104.664 8.00
9 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 129 1   18:20 19:23:07 1:03:07 1:07:24 0:04:21 168.302 9.00
10 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 1   18:20 19:21:06 1:01:06 1:08:04 0:04:46 150.098 10.00
11 Alpha Laser 28 212 Sauve , Marc CVGR 129 1   18:20 19:24:11 1:04:11 1:08:32 0:05:25 177.93 11.00
12 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   18:20 19:17:18 0:57:18 1:09:00 0:05:11 115.797 12.00
13 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 1 1 18:20 19:27:19 1:07:19 1:11:53 0:08:33 206.214 13.00
14 Organized Chaos Olson 30 31530 Lay, Derek NSC 108 1   18:20 19:28:46 1:08:46 1:16:28 0:12:20 219.302 14.00

R2 - 1 Fleet - July 12th

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 1   18:20 19:31:32 1:11:32 1:16:23 0:00:00 129 0.75
2 Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 1   18:20 19:30:10 1:10:10 1:18:01 0:01:28 118.866 2.00
3 Rum Theory Viper 640 117 Advantage Boating NSC 106 1   18:20 19:30:12 1:10:12 1:18:22 0:01:46 119.113 3.00
4 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   18:20 19:33:09 1:13:09 1:18:34 0:02:01 140.988 4.00
5 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1   18:20 19:25:50 1:05:50 1:18:36 0:01:51 86.734 5.00
6 Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1   18:20 19:31:28 1:11:28 1:20:44 0:03:51 128.506 6.00
7 HydroSpear K6 217 Barnes, Harvey NSC 128 1   18:20 19:35:49 1:15:49 1:21:07 0:04:25 160.762 7.00
8 Blew-By-U Laser 28 216 Fuller, Billy BYC 129 1   18:20 19:36:16 1:16:16 1:21:27 0:04:44 164.098 8.00
9 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 129 1   18:20 19:36:22 1:16:22 1:21:33 0:04:50 164.84 9.00
10 Alpha Laser 28 212 Sauve , Marc CVGR 129 1   18:20 19:36:34 1:16:34 1:21:46 0:05:02 166.323 10.00
11 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   18:20 19:35:09 1:15:09 1:23:34 0:06:27 155.818 11.00
12 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   18:20 19:31:56 1:11:56 1:26:37 0:08:29 131.966 12.00
13 Segueh J-80 1323 Neasmith, David NSC 126 1   18:20 19:40:44 1:20:44 1:26:42 0:09:36 197.219 13.00
14 Organized Chaos Olson 30 31530 Lay, Derek NSC 108 1   18:20 19:46:27 1:26:27 1:36:07 0:17:45 239.609 14.00

R3 - 1 Fleet - July 19th

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1   18:20 19:42:10 1:22:10 1:32:49 0:00:00 100 0.75
2 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   18:20 19:51:18 1:31:18 1:38:03 0:04:52 155.737 2.00
3 Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 1   18:20 19:48:33 1:28:33 1:38:27 0:05:04 138.955 3.00
4 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 1   18:20 19:52:20 1:32:20 1:38:36 0:05:25 162.043 4.00
5 Blew-By-U Laser 28 216 Fuller, Billy BYC 129 1   18:20 19:52:21 1:32:21 1:38:37 0:05:26 162.145 5.00
6 Alpha Laser 28 212 Sauve , Marc CVGR 129 1   18:20 19:52:52 1:32:52 1:39:10 0:05:57 165.298 6.00
7 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   18:20 19:51:56 1:31:56 1:42:13 0:08:27 159.602 7.00
8 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1   18:20 19:45:43 1:25:43 1:42:20 0:07:58 121.664 8.00
9 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   18:20 19:45:03 1:25:03 1:42:24 0:07:58 117.596 9.00
10 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 1 1 18:20 19:55:54 1:35:54 1:42:25 0:08:59 183.809 10.00
11 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 129 1   18:20 19:55:55 1:35:55 1:42:26 0:09:00 183.911 11.00
12 HydroSpear K6 217 Barnes, Harvey NSC 128 1   18:20 19:55:53 1:35:53 1:42:35 0:09:08 183.707 12.00
13 Segueh J-80 1323 Neasmith, David NSC 126 1   18:20 19:56:27 1:36:27 1:43:35 0:10:01 187.166 13.00
14 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 1   18:20 20:00:47 1:40:47 1:52:17 0:17:28 213.61 14.00

R4 - 1 Fleet - July 26th

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:29
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   18:29 19:55:15 1:26:15 1:32:38 0:00:00 126 0.75
2 Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 1   18:29 19:53:15 1:24:15 1:33:41 0:00:57 113.77 2.00
3 Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1   18:29 19:52:03 1:23:03 1:33:49 0:01:03 106.432 3.00
4 Blew-By-U Laser 28 216 Fuller, Billy BYC 129 1   18:29 19:57:00 1:28:00 1:33:58 0:01:16 136.701 4.00
5 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1   18:29 19:49:18 1:20:18 1:35:52 0:02:43 89.615 5.00
6 Rum Theory Viper 640 117 Advantage Boating NSC 106 1   18:29 19:55:07 1:26:07 1:36:08 0:03:08 125.185 6.00
7 Alpha Laser 28 212 Sauve , Marc CVGR 129 1   18:29 20:02:21 1:33:21 1:39:41 0:06:37 169.418 7.00
8 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 1   18:29 20:03:45 1:34:45 1:41:11 0:08:01 177.979 8.00
9 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 129 1   18:29 20:04:16 1:35:16 1:41:44 0:08:32 181.138 9.00
10 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 1 1 18:29 20:05:10 1:36:10 1:42:42 0:09:26 186.642 10.00
11 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   18:29 19:54:48 1:25:48 1:43:19 0:08:52 123.248 11.00
12 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   18:29 20:04:35 1:35:35 1:46:17 0:12:17 183.075 12.00
13 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 1   18:29 20:09:25 1:40:25 1:51:52 0:17:16 212.631 13.00

R5 - 1 Fleet - August 2nd

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 1   18:20 19:30:15 1:10:15 1:15:01 0:00:00 129 0.75
2 Blew-By-U Laser 28 216 Fuller, Billy BYC 129 1   18:20 19:31:52 1:11:52 1:16:45 0:01:37 141.207 2.00
3 Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 1   18:20 19:29:33 1:09:33 1:17:20 0:02:05 123.715 3.00
4 Rum Theory Viper 640 117 Advantage Boating NSC 106 1   18:20 19:29:24 1:09:24 1:17:28 0:02:12 122.582 4.00
5 Alpha Laser 28 212 Sauve , Marc CVGR 129 1   18:20 19:32:44 1:12:44 1:17:40 0:02:29 147.751 5.00
6 Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1   18:20 19:28:47 1:08:47 1:17:42 0:02:22 117.926 6.00
7 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   18:20 19:33:25 1:13:25 1:18:51 0:03:34 152.91 7.00
8 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   18:20 19:30:58 1:10:58 1:18:54 0:03:30 134.411 8.00
9 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 129 1   18:20 19:34:44 1:14:44 1:19:48 0:04:29 162.852 9.00
10 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1   18:20 19:27:26 1:07:26 1:20:31 0:04:36 107.732 10.00
11 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   18:20 19:31:10 1:11:10 1:25:41 0:08:52 135.921 11.00
12 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 1       OCS       14.00
12 Organized Chaos Olson 30 31530 Lay, Derek NSC 108 1       DNS       14.00

R6 - 1 Fleet - August 9th

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   18:20 19:28:12 1:08:12 1:13:15 0:00:00 126 0.75
2 Rum Theory Viper 640 117 Advantage Boating NSC 106 1   18:20 19:25:45 1:05:45 1:13:24 0:00:08 107.053 2.00
3 Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1   18:20 19:25:36 1:05:36 1:14:06 0:00:46 105.893 3.00
4 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 1   18:20 19:29:57 1:09:57 1:14:42 0:01:22 139.534 4.00
5 Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 1   18:20 19:27:32 1:07:32 1:15:05 0:01:40 120.844 5.00
6 Alpha Laser 28 212 Sauve , Marc CVGR 129 1   18:20 19:31:30 1:11:30 1:16:21 0:02:55 151.521 6.00
7 Blew-By-U Laser 28 216 Fuller, Billy BYC 129 1   18:20 19:31:35 1:11:35 1:16:26 0:03:00 152.165 7.00
8 Organized Chaos Olson 30 31530 Lay, Derek NSC 108 1   18:20 19:29:28 1:09:28 1:17:14 0:03:36 135.796 8.00
9 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1   18:20 19:24:56 1:04:56 1:17:31 0:03:35 100.737 9.00
10 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 1   18:20 19:31:32 1:11:32 1:19:42 0:05:47 151.779 10.00
11 HydroSpear K6 217 Barnes, Harvey NSC 128 1   18:20 19:34:45 1:14:45 1:19:58 0:06:17 176.655 11.00
12 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 1 1 18:20 19:35:28 1:15:28 1:20:35 0:06:53 182.197 12.00
13 Cavale Laser 28 227 Letourneau, Fabien CVGR 129 1   18:20 19:36:09 1:16:09 1:21:19 0:07:34 187.482 13.00
14 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   18:20 19:28:01 1:08:01 1:21:54 0:07:11 124.582 14.00
15 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   18:20 19:36:40 1:16:40 1:25:15 0:10:48 191.478 15.00

R1 - 2 Fleet - July 5th

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18:26
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   18:26 19:15:28 0:49:28 0:47:27 0:00:00 189 0.75
2 Raised J J-22 789 Koppernaes, Johan NSC 171 2   18:26 19:15:29 0:49:29 0:48:58 0:01:31 189.199 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 189 2   18:26 19:18:16 0:52:16 0:50:09 0:02:48 222.421 3.00
4 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   18:26 19:18:29 0:52:29 0:50:21 0:03:01 225.007 4.00
5 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 2   18:26 19:18:38 0:52:38 0:50:30 0:03:10 226.797 5.00
6 Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 2   18:26 19:17:28 0:51:28 0:51:23 0:03:56 212.872 6.00
7 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 2   18:26 19:17:59 0:51:59 0:51:26 0:04:01 219.039 7.00
8 Cheque Mate J-22 1482 Huus, Jan NSC 170 2   18:26 19:18:34 0:52:34 0:52:06 0:04:42 226.001 8.00
9 Unity Soling 761 Moorman, Philip BYC 150 2   18:26 19:17:05 0:51:05 0:52:28 0:04:53 208.296 9.00
10 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   18:26 19:22:41 0:56:41 0:54:28 0:07:18 275.138 10.00
11 Jackrabbit J-24 4019 Peter Bradley NSC 167 2   18:26 19:20:58 0:54:58 0:54:46 0:07:21 254.648 11.00
12 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   18:26 19:25:55 0:59:55 0:57:17 0:10:17 313.731 12.00
13 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 191 2       DNS       14.00

R2 - 2 Fleet - July 12th

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   18:26 19:24:16 0:58:16 0:55:54 0:00:00 189 0.75
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   18:26 19:25:05 0:59:05 0:56:41 0:00:49 197.275 2.00
3 Raised J J-22 789 Koppernaes, Johan NSC 171 2   18:26 19:24:02 0:58:02 0:57:26 0:01:33 186.636 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 189 2   18:26 19:27:30 1:01:30 0:59:00 0:03:14 221.764 4.00
5 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 2   18:26 19:29:35 1:03:35 1:01:00 0:05:19 242.875 5.00
6 Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 2   18:26 19:29:09 1:03:09 1:03:02 0:07:09 238.484 6.00
7 Jalapeno J-24 2600 Smith, Callum NSC 162 2   18:26 19:28:51 1:02:51 1:03:11 0:07:15 235.444 7.00
8 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   18:26 19:32:08 1:06:08 1:03:14 0:07:40 268.715 8.00
9 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   18:26 19:35:27 1:09:27 1:06:44 0:11:17 302.324 9.00
10 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 191 2   18:26 19:36:55 1:10:55 1:07:48 0:12:27 317.186 10.00
11 Sea Nap C&C 27-2 12599 Cens, Philomen NSC 212 2   18:26 19:47:14 1:21:14 1:15:01 0:20:42 421.727 11.00

R3 - 2 Fleet - July 19th

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   18:26 19:39:55 1:13:55 1:10:55 0:00:00 189 0.75
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   18:26 19:41:25 1:15:25 1:12:21 0:01:30 200.982 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 189 2   18:26 19:42:23 1:16:23 1:13:17 0:02:28 208.703 3.00
4 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 2   18:26 19:43:05 1:17:05 1:13:57 0:03:10 214.295 4.00
5 Raised J J-22 789 Koppernaes, Johan NSC 171 2   18:26 19:41:27 1:15:27 1:14:40 0:03:47 201.248 5.00
6 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 2   18:26 19:42:37 1:16:37 1:15:49 0:04:57 210.567 6.00
7 Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 2   18:26 19:42:51 1:16:51 1:16:43 0:05:49 212.431 7.00
8 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   18:26 19:47:51 1:21:51 1:18:39 0:08:04 252.37 8.00
9 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 191 2   18:26 19:48:45 1:22:45 1:19:07 0:08:35 259.559 9.00
10 Jalapeno J-24 2600 Smith, Callum NSC 162 2   18:26 19:45:56 1:19:56 1:20:22 0:09:24 237.06 10.00
11 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   18:26 19:51:07 1:25:07 1:21:23 0:10:57 278.463 11.00

R4 - 2 Fleet - July 26th

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   18:35 19:40:56 1:05:56 1:03:15 0:00:00 189 0.75
2 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   18:35 19:43:20 1:08:20 1:05:33 0:02:24 210.492 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 189 2   18:35 19:44:18 1:09:18 1:06:29 0:03:22 219.148 3.00
4 Raised J J-22 789 Koppernaes, Johan NSC 171 2   18:35 19:42:34 1:07:34 1:06:52 0:03:39 203.626 4.00
5 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 2   18:35 19:47:41 1:12:41 1:11:55 0:08:46 249.446 5.00
6 Jalapeno J-24 2600 Smith, Callum NSC 162 2   18:35 19:47:50 1:12:50 1:13:13 0:09:55 250.789 6.00
7 Jackrabbit J-24 4019 Peter Bradley NSC 167 2   18:35 19:49:09 1:14:09 1:13:53 0:10:40 262.58 7.00
8 Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 2   18:35 19:50:22 1:15:22 1:15:14 0:12:00 273.475 8.00
9 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   18:35 19:55:41 1:20:41 1:17:09 0:14:32 321.086 9.00
10 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   18:35 20:02:47 1:27:47 1:24:21 0:21:58 384.666 10.00

R5 - 2 Fleet - August 2nd

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   18:26 19:18:53 0:52:53 0:50:44 0:00:00 189 0.75
2 Raised J J-22 789 Koppernaes, Johan NSC 171 2   18:26 19:17:40 0:51:40 0:51:08 0:00:24 175.416 2.00
3 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   18:26 19:22:34 0:56:34 0:54:16 0:03:41 230.124 3.00
4 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 2   18:26 19:23:26 0:57:26 0:55:06 0:04:33 239.8 4.00
5 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 2   18:26 19:21:43 0:55:43 0:55:08 0:04:27 220.634 5.00
6 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 189 2   18:26 19:23:29 0:57:29 0:55:09 0:04:36 240.358 6.00
7 Jackrabbit J-24 4019 Peter Bradley NSC 167 2   18:26 19:23:27 0:57:27 0:57:15 0:06:32 239.986 7.00
8 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   18:26 19:28:20 1:02:20 0:59:36 0:09:16 294.507 8.00
9 Unity Soling 761 Moorman, Philip BYC 150 2   18:26 19:24:40 0:58:40 1:00:16 0:09:17 253.57 9.00
10 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   18:26 19:28:51 1:02:51 1:00:24 0:10:03 300.276 10.00
11 Sea Nap C&C 27-2 12599 Cens, Philomen NSC 212 2   18:26 19:36:16 1:10:16 1:04:53 0:15:19 383.081 11.00

R6 - 2 Fleet - August 9th

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Raised J J-22 789 Koppernaes, Johan NSC 171 2   18:26 19:19:33 0:53:33 0:52:59 0:00:00 171 0.75
2 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   18:26 19:22:24 0:56:24 0:54:06 0:01:10 201.466 2.00
3 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   18:26 19:24:04 0:58:04 0:55:42 0:02:50 219.282 3.00
4 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 2   18:26 19:23:29 0:57:29 0:56:53 0:03:56 213.046 4.00
5 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC 189 2   18:26 19:25:48 0:59:48 0:57:22 0:04:34 237.81 5.00
6 Jalapeno J-24 2600 Smith, Callum NSC 162 2   18:26 19:24:08 0:58:08 0:58:27 0:05:26 219.994 6.00
7 Unity Soling 761 Moorman, Philip BYC 150 2   18:26 19:24:25 0:58:25 1:00:00 0:06:50 223.023 7.00
8 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   18:26 19:29:35 1:03:35 1:01:06 0:08:27 278.253 8.00
9 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   18:26 19:30:08 1:04:08 1:01:19 0:08:43 284.132 9.00
10 Jackrabbit J-24 4019 Peter Bradley NSC 167 2   18:26 19:28:34 1:02:34 1:02:21 0:09:23 267.385 10.00
11 Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 2   18:26 19:28:47 1:02:47 1:02:40 0:09:42 269.701 11.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNSCame to the start area but did not start 14
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 14

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com