event burgee venue burgee

NSC/BYC PHRF Div 1/2 Fall Series 2016

Ottawa, Ontario, Canada

Results of 19:03 on September 27, 2016

Contents

1 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR R1
August 23rd
R2
August 30th
R3
September 13th
R4
September 20th
R5
September 27th
Total Net
1st Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 1   0.75 0.75 0.75 0.75 (16.00 DNC) 19.00 3.00
2nd HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   2.00 3.00 (4.00) 4.00 2.00 15.00 11.00
3rd Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1   9.00 (15.00 OCS) 2.00 3.00 0.75 29.75 14.75
4th Fantome Laser 28 165 Lacasse, Gilles CVGR 129 1   3.00 (9.00) 3.00 6.00 4.00 25.00 16.00
5th Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   6.00 4.00 6.00 (12.00) 8.00 36.00 24.00
6th Alpha Laser 28 212 Sauve , Marc CVGR 129 1   7.00 6.00 5.00 8.00 (16.00 DNC) 42.00 26.00
7th Rum Theory Viper 640 117 Advantage Boating NSC 106 1   4.00 5.00 14.00 OCS 7.00 (16.00 DNC) 46.00 30.00
8th Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 1   5.00 2.00 10.00 (16.00 DNC) 16.00 DNC 49.00 33.00
9th Blew-By-U Laser 28 216 Fuller, Billy BYC 129 1   8.00 7.00 (16.00 DNC) 2.00 16.00 DNC 49.00 33.00
10th Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   (11.00) 10.00 7.00 11.00 5.00 44.00 33.00
11th Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1   12.00 (15.00 OCS) 14.00 OCS 5.00 3.00 49.00 34.00
12th Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 1 1 (16.00 DNC) 15.00 OCS 8.00 10.00 6.00 55.00 39.00
13th Segueh J-80 1323 Neasmith, David NSC 126 1   (16.00 DNC) 8.00 16.00 DNC 9.00 7.00 56.00 40.00
14th Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 1   (16.00 DNC) 16.00 DNC 11.00 13.00 9.00 65.00 49.00
15th Organized Chaos Olson 30 31530 Lay, Derek NSC 108 1   10.00 15.00 DNF 9.00 (16.00 DNC) 16.00 DNC 66.00 50.00

2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR R1
August 23rd
R2
August 30th
R3
September 13th
R4
September 20th
R5
September 27th
Total Net
1st Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   0.75 0.75 0.75 0.75 (2.00) 5.00 3.00
2nd Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   (6.00) 4.00 3.00 2.00 0.75 15.75 9.75
3rd Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 189 2   4.00 2.00 (7.00) 3.00 5.00 21.00 14.00
4th Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 2   3.00 (15.00 DSQ) 5.00 4.00 3.00 30.00 15.00
5th Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 2   5.00 6.00 4.00 (7.00) 4.00 26.00 19.00
6th Unity Soling 761 Moorman, Philip BYC 150 2   2.00 (15.00 DSQ) 9.00 8.00 6.00 40.00 25.00
7th Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 2   7.00 3.00 (12.00) 6.00 11.00 39.00 27.00
8th Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   (12.00) 7.00 11.00 5.00 9.00 44.00 32.00
9th Skål C&C 27-3 652 Hallgrimsson, Bjarki NSC 192 2 1 (9.00) 9.00 6.00 9.00 8.00 41.00 32.00
10th Cheque Mate J-22 1482 Huus, Jan NSC 170 2   8.00 (10.00) 8.00 10.00 7.00 43.00 33.00
11th Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   10.00 5.00 10.00 11.00 (13.00) 49.00 36.00
12th Raised J J-22 789 Koppernaes, Johan NSC 171 2   (15.00 DNC) 15.00 DNE 2.00 15.00 DNC 15.00 DNC 62.00 47.00
13th Jackrabbit J-24 4019 Peter Bradley NSC 167 2   (15.00 DNC) 8.00 15.00 DNC 15.00 DNC 10.00 63.00 48.00
14th Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 191 2   11.00 (15.00 DNC) 13.00 12.00 12.00 63.00 48.00

R1 - 1 Fleet - August 23rd at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 1   18:20 19:21:47 1:01:47 1:05:59 0:00:00 129 0.75
2 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   18:20 19:22:48 1:02:48 1:07:27 0:01:22 137.728 2.00
3 Fantome Laser 28 165 Lacasse, Gilles CVGR 129 1   18:20 19:23:41 1:03:41 1:08:00 0:01:54 145.312 3.00
4 Rum Theory Viper 640 117 Advantage Boating NSC 106 1   18:20 19:21:01 1:01:01 1:08:07 0:01:55 122.418 4.00
5 Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 1   18:20 19:21:27 1:01:27 1:08:20 0:02:07 126.138 5.00
6 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   18:20 19:21:28 1:01:28 1:08:21 0:02:08 126.281 6.00
7 Alpha Laser 28 212 Sauve , Marc CVGR 129 1   18:20 19:24:21 1:04:21 1:08:43 0:02:34 151.036 7.00
8 Blew-By-U Laser 28 216 Fuller, Billy BYC 129 1   18:20 19:24:57 1:04:57 1:09:21 0:03:10 156.187 8.00
9 Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1   18:20 19:21:31 1:01:31 1:09:29 0:03:07 126.711 9.00
10 Organized Chaos Olson 30 31530 Lay, Derek NSC 108 1   18:20 19:24:11 1:04:11 1:11:22 0:04:51 149.605 10.00
11 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   18:20 19:19:50 0:59:50 1:12:03 0:05:02 112.259 11.00
12 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1   18:20 19:20:51 1:00:51 1:12:39 0:05:35 120.987 12.00

R2 - 1 Fleet - August 30th at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 1   18:20 19:54:18 1:34:18 1:40:42 0:00:00 129 0.75
2 Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 1   18:20 19:54:26 1:34:26 1:45:00 0:03:52 129.75 2.00
3 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   18:20 19:59:09 1:39:09 1:46:29 0:05:23 156.281 3.00
4 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   18:20 19:55:56 1:35:56 1:46:40 0:05:22 138.187 4.00
5 Rum Theory Viper 640 117 Advantage Boating NSC 106 1   18:20 19:55:48 1:35:48 1:46:56 0:05:35 137.437 5.00
6 Alpha Laser 28 212 Sauve , Marc CVGR 129 1   18:20 20:00:14 1:40:14 1:47:02 0:05:56 162.375 6.00
7 Blew-By-U Laser 28 216 Fuller, Billy BYC 129 1   18:20 20:01:04 1:41:04 1:47:56 0:06:46 167.062 7.00
8 Segueh J-80 1323 Neasmith, David NSC 126 1   18:20 20:01:42 1:41:42 1:49:13 0:07:56 170.624 8.00
9 Fantome Laser 28 165 Lacasse, Gilles CVGR 129 1   18:20 20:04:28 1:44:28 1:51:33 0:10:10 186.187 9.00
10 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   18:20 19:54:54 1:34:54 1:54:16 0:11:16 132.375 10.00
11 Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1       OCS       15.00
11 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1       OCS       15.00
11 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 1 1     OCS       15.00
11 Organized Chaos Olson 30 31530 Lay, Derek NSC 108 1       DNF       15.00

R3 - 1 Fleet - September 13th at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 1   18:05 19:03:03 0:58:03 1:01:59 0:00:00 129 0.75
2 Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1   18:05 19:01:14 0:56:14 1:03:31 0:01:21 112.4 2.00
3 Fantome Laser 28 165 Lacasse, Gilles CVGR 129 1   18:05 19:05:40 1:00:40 1:04:47 0:02:37 152.91 3.00
4 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   18:05 19:05:44 1:00:44 1:05:13 0:03:01 153.519 4.00
5 Alpha Laser 28 212 Sauve , Marc CVGR 129 1   18:05 19:07:04 1:02:04 1:06:17 0:04:01 165.702 5.00
6 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   18:05 19:05:07 1:00:07 1:06:51 0:04:22 147.884 6.00
7 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   18:05 19:02:24 0:57:24 1:09:07 0:05:55 123.061 7.00
8 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 1 1 18:05 19:11:09 1:06:09 1:10:38 0:08:06 203.014 8.00
9 Organized Chaos Olson 30 31530 Lay, Derek NSC 108 1   18:05 19:08:35 1:03:35 1:10:42 0:07:50 179.561 9.00
10 Oshunmare Viper 640 211 Chapman, Steve BYC 108 1   18:05 19:08:45 1:03:45 1:10:53 0:08:00 181.084 10.00
11 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 1   18:05 19:14:44 1:09:44 1:17:41 0:14:05 235.756 11.00
12 Rum Theory Viper 640 117 Advantage Boating NSC 106 1       OCS       14.00
12 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1       OCS       14.00

R4 - 1 Fleet - September 20th at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Colibri Laser 28 224 Gregoire, Simon CVGR 129 1   18:05 19:07:05 1:02:05 1:06:18 0:00:00 129 0.75
2 Blew-By-U Laser 28 216 Fuller, Billy BYC 129 1   18:05 19:07:24 1:02:24 1:06:38 0:00:19 131.706 2.00
3 Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1   18:05 19:04:07 0:59:07 1:06:47 0:00:26 103.653 3.00
4 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   18:05 19:07:43 1:02:43 1:07:21 0:00:59 134.411 4.00
5 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1   18:05 19:01:35 0:56:35 1:07:33 0:01:03 82.009 5.00
6 Fantome Laser 28 165 Lacasse, Gilles CVGR 129 1   18:05 19:08:28 1:03:28 1:07:46 0:01:23 140.819 6.00
7 Rum Theory Viper 640 117 Advantage Boating NSC 106 1   18:05 19:06:22 1:01:22 1:08:30 0:01:59 122.877 7.00
8 Alpha Laser 28 212 Sauve , Marc CVGR 129 1   18:05 19:09:46 1:04:46 1:09:10 0:02:41 151.926 8.00
9 Segueh J-80 1323 Neasmith, David NSC 126 1   18:05 19:10:29 1:05:29 1:10:20 0:03:45 158.049 9.00
10 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 1 1 18:05 19:11:04 1:06:04 1:10:33 0:03:59 163.033 10.00
11 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   18:05 19:03:41 0:58:41 1:10:40 0:03:37 99.951 11.00
12 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   18:05 19:09:25 1:04:25 1:11:37 0:04:47 148.936 12.00
13 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 1   18:05 19:11:03 1:06:03 1:13:35 0:06:32 162.891 13.00

R5 - 1 Fleet - September 27th at 18:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Gunsmoke Beneteau 1St Class 10 84110 Foy, David BYC 100 1   18:05 18:49:11 0:44:11 0:49:55 0:00:00 100 0.75
2 HiJinx J-30 106 Glynn, Corey NSC 126 1   18:05 18:51:59 0:46:59 0:50:27 0:00:31 131.777 2.00
3 Busted Flush B 32 Mod 46232 Hacking, Roger BYC 73 1   18:05 18:47:58 0:42:58 0:51:18 0:01:10 86.192 3.00
4 Fantome Laser 28 165 Lacasse, Gilles CVGR 129 1   18:05 18:58:32 0:53:32 0:57:10 0:06:48 206.112 4.00
5 Wind Warrior C&C 115 11585 Osman, Adry BYC 69 1   18:05 18:53:06 0:48:06 0:57:55 0:06:39 144.45 5.00
6 Stella Laser 28 160 Cunnane, Brendan CVGR 129 1 1 18:05 19:00:42 0:55:42 0:59:29 0:08:58 230.701 6.00
7 Segueh J-80 1323 Neasmith, David NSC 126 1   18:05 19:02:24 0:57:24 1:01:39 0:10:56 249.994 7.00
8 Fata Morgana Viper 640 190 Begunov, Alex NSC 108 1   18:05 19:01:18 0:56:18 1:02:36 0:11:25 237.511 8.00
9 Zamboni Viper 640 116 Thompson, Michael NSC 107 1   18:05 19:03:07 0:58:07 1:04:45 0:13:19 258.128 9.00

R1 - 2 Fleet - August 23rd at 18:20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   18:26 19:16:01 0:50:01 0:47:59 0:00:00 189 0.75
2 Unity Soling 761 Moorman, Philip BYC 150 2   18:26 19:14:53 0:48:53 0:50:13 0:02:10 175.621 2.00
3 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 2   18:26 19:17:23 0:51:23 0:50:51 0:02:53 205.133 3.00
4 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 189 2   18:26 19:19:11 0:53:11 0:51:01 0:03:10 226.382 4.00
5 Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 2   18:26 19:17:19 0:51:19 0:51:14 0:03:15 204.346 5.00
6 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   18:26 19:20:42 0:54:42 0:52:29 0:04:41 244.285 6.00
7 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 2   18:26 19:21:13 0:55:13 0:52:58 0:05:12 250.384 7.00
8 Cheque Mate J-22 1482 Huus, Jan NSC 170 2   18:26 19:19:54 0:53:54 0:53:26 0:05:30 234.842 8.00
9 Skål C&C 27-3 652 Hallgrimsson, Bjarki NSC 192 2 1 18:26 19:24:19 0:58:19 0:55:40 0:08:03 286.979 9.00
10 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   18:26 19:24:59 0:58:59 0:56:41 0:09:03 294.849 10.00
11 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 191 2   18:26 19:25:19 0:59:19 0:56:43 0:09:08 298.784 11.00
12 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   18:26 19:25:31 0:59:31 0:56:54 0:09:20 301.145 12.00

R2 - 2 Fleet - August 30th at 18:20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   18:26 19:47:32 1:21:32 1:18:13 0:00:00 189 0.75
2 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 189 2   18:26 19:52:26 1:26:26 1:22:55 0:04:54 224.484 2.00
3 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 2   18:26 19:52:45 1:26:45 1:23:13 0:05:13 226.777 3.00
4 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   18:26 19:53:16 1:27:16 1:23:43 0:05:44 230.518 4.00
5 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   18:26 19:55:12 1:29:12 1:25:43 0:07:48 244.519 5.00
6 Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 2   18:26 19:52:24 1:26:24 1:26:15 0:08:03 224.242 6.00
7 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   18:26 19:56:41 1:30:41 1:26:42 0:08:52 255.261 7.00
8 Jackrabbit J-24 4019 Peter Bradley NSC 167 2   18:26 19:53:12 1:27:12 1:26:54 0:08:42 230.036 8.00
9 Skål C&C 27-3 652 Hallgrimsson, Bjarki NSC 192 2 1 18:26 19:57:23 1:31:23 1:27:14 0:09:26 260.33 9.00
10 Cheque Mate J-22 1482 Huus, Jan NSC 170 2   18:26 19:56:05 1:30:05 1:29:18 0:11:10 250.916 10.00
11 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 2   18:26 19:51:39 DSQ       15.00
11 Unity Soling 761 Moorman, Philip BYC 150 2   18:26 19:52:58 DSQ       15.00
11 Raised J J-22 789 Koppernaes, Johan NSC 171 2       DNE       15.00

R3 - 2 Fleet - September 13th at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   18:11 19:15:09 1:04:09 1:01:33 0:00:00 189 0.75
2 Raised J J-22 789 Koppernaes, Johan NSC 171 2   18:11 19:14:55 1:03:55 1:03:15 0:01:43 186.852 2.00
3 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   18:11 19:19:42 1:08:42 1:05:54 0:04:33 230.878 3.00
4 Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 2   18:11 19:17:39 1:06:39 1:06:32 0:05:00 212.01 4.00
5 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 2   18:11 19:21:25 1:10:25 1:09:41 0:08:13 246.678 5.00
6 Skål C&C 27-3 652 Hallgrimsson, Bjarki NSC 192 2 1 18:11 19:24:55 1:13:55 1:10:33 0:09:26 278.892 6.00
7 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 189 2   18:11 19:24:59 1:13:59 1:10:59 0:09:50 279.505 7.00
8 Cheque Mate J-22 1482 Huus, Jan NSC 170 2   18:11 19:22:49 1:11:49 1:11:11 0:09:44 259.563 8.00
9 Unity Soling 761 Moorman, Philip BYC 150 2   18:11 19:21:35 1:10:35 1:12:30 0:10:40 248.212 9.00
10 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   18:11 19:26:45 1:15:45 1:12:48 0:11:43 295.765 10.00
11 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   18:11 19:27:14 1:16:14 1:12:53 0:11:52 300.214 11.00
12 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 2   18:11 19:27:53 1:16:53 1:13:45 0:12:44 306.196 12.00
13 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 191 2   18:11 19:31:49 1:20:49 1:17:16 0:16:27 342.399 13.00

R4 - 2 Fleet - September 20th at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   18:11 18:56:25 0:45:25 0:43:34 0:00:00 189 0.75
2 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   18:11 18:56:38 0:45:38 0:43:47 0:00:13 191.817 2.00
3 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 189 2   18:11 18:57:27 0:46:27 0:44:34 0:01:02 202.434 3.00
4 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 2   18:11 18:56:30 0:45:30 0:45:01 0:01:28 190.083 4.00
5 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   18:11 18:58:46 0:47:46 0:45:40 0:02:12 219.551 5.00
6 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 2   18:11 18:58:57 0:47:57 0:46:00 0:02:32 221.934 6.00
7 Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 2   18:11 18:57:33 0:46:33 0:46:28 0:02:54 203.734 7.00
8 Unity Soling 761 Moorman, Philip BYC 150 2   18:11 18:57:29 0:46:29 0:47:45 0:04:04 202.867 8.00
9 Skål C&C 27-3 652 Hallgrimsson, Bjarki NSC 192 2 1 18:11 19:01:06 0:50:06 0:47:49 0:04:27 249.885 9.00
10 Cheque Mate J-22 1482 Huus, Jan NSC 170 2   18:11 18:59:29 0:48:29 0:48:04 0:04:32 228.868 10.00
11 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   18:11 19:04:27 0:53:27 0:51:22 0:08:07 293.436 11.00
12 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 191 2   18:11 19:07:07 0:56:07 0:53:39 0:10:33 328.103 12.00

R5 - 2 Fleet - September 27th at 18:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:11
Rank Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club PHRF Fleet NR Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC 189 2   18:11 18:34:13 0:23:13 0:22:16 0:00:00 189 0.75
2 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC 189 2   18:11 18:34:56 0:23:56 0:22:58 0:00:43 207.226 2.00
3 Fletcher J-22 525 Lymburner, Jean-Francois CVGR 171 2   18:11 18:35:49 0:24:49 0:24:33 0:02:18 229.69 3.00
4 Knotty Gurl Olson 25 42103 Rzucidlo, Marius NSC 166 2   18:11 18:35:40 0:24:40 0:24:37 0:02:21 225.875 4.00
5 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Chaudron, Georges-Andre NSC 189 2   18:11 18:37:02 0:26:02 0:24:59 0:02:49 260.632 5.00
6 Unity Soling 761 Moorman, Philip BYC 150 2   18:11 18:35:57 0:24:57 0:25:38 0:03:16 233.081 6.00
7 Cheque Mate J-22 1482 Huus, Jan NSC 170 2   18:11 18:37:19 0:26:19 0:26:05 0:03:51 267.837 7.00
8 Skål C&C 27-3 652 Hallgrimsson, Bjarki NSC 192 2 1 18:11 18:38:42 0:27:42 0:26:26 0:04:22 303.017 8.00
9 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC 191 2   18:11 18:38:42 0:27:42 0:26:29 0:04:24 303.017 9.00
10 Jackrabbit J-24 4019 Peter Bradley NSC 167 2   18:11 18:37:42 0:26:42 0:26:36 0:04:21 277.586 10.00
11 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC 189 2   18:11 18:39:00 0:28:00 0:26:52 0:04:47 310.647 11.00
12 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC 191 2   18:11 18:39:12 0:28:12 0:26:58 0:04:54 315.733 12.00
13 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC 188 2   18:11 18:40:06 0:29:06 0:27:58 0:05:55 338.621 13.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNEDisqualification (other then DGM) not excludable under rule 88.3(b) 15
DNFStarted but did not finish 15
DSQDisqualification 15
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com