event burgee venue burgee

NSC/BYC One-Design Spring Series, 2016

Ottawa, Ontario, Canada

Results as of 13:47 on August 23, 2016

C&C 27 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Race 1
May 19
R2
May 26
R3
June 2
R4
June 9
R5
June 16
R6
June 23
R7
June 30
Total Net
1st C&C 27 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC   2.00 0.75 0.75 (3.00) 0.75 0.75 (12.00 DNC) 20.00 5.00
2nd C&C 27 Makai 27 C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   0.75 (2.00) (3.00) 0.75 2.00 2.00 2.00 12.50 7.50
3rd C&C 27 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   (3.00) (3.00) 2.00 2.00 3.00 3.00 0.75 16.75 10.75
4th C&C 27 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   (7.00) 4.00 4.00 6.00 4.00 (10.00) 3.00 38.00 21.00
5th C&C 27 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC   5.00 6.00 5.00 4.00 (12.00 DNC) (7.00) 6.00 45.00 26.00
6th C&C 27 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   4.00 7.00 6.00 (12.00 DNC) 5.00 (9.00) 5.00 48.00 27.00
7th C&C 27 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   6.00 5.00 7.00 5.00 (10.00 DNF) 5.00 (8.00) 46.00 28.00
8th C&C 27 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 7.00 8.00 4.00 4.00 59.00 35.00
9th C&C 27 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   8.00 8.00 8.00 (9.00) 6.00 6.00 (9.00) 54.00 36.00
10th C&C 27 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC   (12.00 DNC) (12.00 DNC) 12.00 DNC 8.00 7.00 8.00 7.00 66.00 42.00
11th C&C 27 Southern Cross C&C 27-3 64051 Nahir, Michael NSC   (12.00 DNC) (12.00 DNC) 9.00 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 12.00 DNC 81.00 57.00

J-24 / K-25 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Race 1
May 19
R2
May 26
R3
June 2
R4
June 9
R5
June 16
R6
June 23
R7
June 30
Total Net
1st J-24 / K-25 Pura Vida J-24 4468 Levac, Jean NSC   0.75 0.75 0.75 0.75 (2.00) 2.00 (4.00) 11.00 5.00
2nd J-24 / K-25 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   2.00 2.00 (3.00) (4.00) 0.75 3.00 2.00 16.75 9.75
3rd J-24 / K-25 Tequila J-24 4412 Somoza, Vince NSC   3.00 (11.00 DNC) 2.00 2.00 (6.00) 4.00 0.75 28.75 11.75
4th J-24 / K-25 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   (4.00) 3.00 (4.00) 3.00 4.00 0.75 3.00 21.75 13.75
5th J-24 / K-25 Blue Streak Kirby 25 24925 Hall, Steven NSC   5.00 (11.00 DNC) 5.00 (11.00 DNC) 7.00 7.00 5.00 51.00 29.00
6th J-24 / K-25 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC   (11.00 DNC) 5.00 6.00 (11.00 DNC) 5.00 8.00 6.00 52.00 30.00
7th J-24 / K-25 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   (11.00 DNC) 4.00 7.00 5.00 8.00 9.00 (11.00 DNC) 55.00 33.00
8th J-24 / K-25 V-J-J J-24 2554 Hill-Keast, Alex NSC 1 (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 3.00 5.00 11.00 DNC 63.00 41.00
9th J-24 / K-25 Jalapeno J-24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC   (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 6.00 11.00 DNC 72.00 50.00
10th J-24 / K-25 Jackrabbit J-24 4019 Peter Bradley NSC   (11.00 DNC) (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 10.00 11.00 DNC 76.00 54.00

Shark Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Race 1
May 19
R2
May 26
R3
June 2
R4
June 9
R5
June 16
R6
June 23
R7
June 30
Total Net
1st Shark Shark Poop Shark 1495 Lee, Michael NSC   0.75 (3.00) 0.75 (10.00 DNC) 0.75 0.75 0.75 16.75 3.75
2nd Shark NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   2.00 0.75 3.00 2.00 (4.00) 4.00 (5.00) 20.75 11.75
3rd Shark Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   (10.00 DNC) 2.00 (4.00) 3.00 3.00 3.00 2.00 27.00 13.00
4th Shark Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   4.00 (5.00) 2.00 0.75 5.00 (7.00) 4.00 27.75 15.75
5th Shark Blew By U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC   (10.00 DNC) (10.00 DNC) 6.00 10.00 DNC 2.00 2.00 3.00 43.00 23.00
6th Shark No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC   3.00 4.00 5.00 (10.00 DNC) 6.00 5.00 (10.00 DNC) 43.00 23.00
7th Shark Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   6.00 DNF 7.00 (8.00) 5.00 (10.00 DNC) 6.00 6.00 48.00 30.00
8th Shark Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC   (10.00 DNC) (10.00 DNC) 9.00 4.00 8.00 8.00 7.00 56.00 36.00
9th Shark Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC   (10.00 DNC) 6.00 7.00 (10.00 DNC) 7.00 10.00 DNC 10.00 DNC 60.00 40.00

Tanzer 22 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Race 1
May 19
R2
May 26
R3
June 2
R4
June 9
R5
June 16
R6
June 23
R7
June 30
Total Net
1st Tanzer 22 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   (0.75) (3.00) 0.75 0.75 0.75 0.75 0.75 7.50 3.75
2nd Tanzer 22 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   (3.00) 0.75 2.00 2.00 2.00 (7.00 DNC) 2.00 18.75 8.75
3rd Tanzer 22 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC   2.00 2.00 3.00 4.00 DNF (5.00) 2.00 (7.00 DNC) 25.00 13.00
4th Tanzer 22 Harmony Tanzer 22 2097 Lostracco, Joe NSC   (7.00 DNC) 4.00 (7.00 DNC) 7.00 DNC 3.00 5.00 4.00 DNS 37.00 23.00
5th Tanzer 22 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   (7.00 DNC) (7.00 DNC) 7.00 DNC 7.00 DNC 4.00 3.00 7.00 DNC 42.00 28.00
6th Tanzer 22 Zatara Tanzer 22 1781 Gilchrist, Tony NSC   (7.00 DNC) (7.00 DNC) 4.00 7.00 DNC 7.00 DNC 4.00 7.00 DNC 43.00 29.00

Race 1 - C&C 27 Fleet - May 19

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:26:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 C&C 27 Makai 27 C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   1 0.75
2 C&C 27 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC   2 2.00
3 C&C 27 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   3 3.00
4 C&C 27 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   4 4.00
5 C&C 27 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC   5 5.00
6 C&C 27 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   6 6.00
7 C&C 27 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   7 7.00
8 C&C 27 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   8 8.00

R2 - C&C 27 Fleet - May 26

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:26:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 C&C 27 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC   1 0.75
2 C&C 27 Makai 27 C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   2 2.00
3 C&C 27 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   3 3.00
4 C&C 27 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   4 4.00
5 C&C 27 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   5 5.00
6 C&C 27 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC   6 6.00
7 C&C 27 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   7 7.00
8 C&C 27 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   8 8.00

R3 - C&C 27 Fleet - June 2

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:26:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 C&C 27 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC   1 0.75
2 C&C 27 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   2 2.00
3 C&C 27 Makai 27 C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   3 3.00
4 C&C 27 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   4 4.00
5 C&C 27 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC   5 5.00
6 C&C 27 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   6 6.00
7 C&C 27 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   7 7.00
8 C&C 27 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   8 8.00
9 C&C 27 Southern Cross C&C 27-3 64051 Nahir, Michael NSC   9 9.00

R4 - C&C 27 Fleet - June 9

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:26:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 C&C 27 Makai 27 C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   1 0.75
2 C&C 27 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   2 2.00
3 C&C 27 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC   3 3.00
4 C&C 27 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC   4 4.00
5 C&C 27 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   5 5.00
6 C&C 27 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   6 6.00
7 C&C 27 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   7 7.00
8 C&C 27 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC   8 8.00
9 C&C 27 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   9 9.00

R5 - C&C 27 Fleet - June 16

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:26:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 C&C 27 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC   1 0.75
2 C&C 27 Makai 27 C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   2 2.00
3 C&C 27 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   3 3.00
4 C&C 27 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   4 4.00
5 C&C 27 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   5 5.00
6 C&C 27 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   6 6.00
7 C&C 27 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC   7 7.00
8 C&C 27 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   8 8.00
9 C&C 27 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   DNF 10.00

R6 - C&C 27 Fleet - June 23

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:26:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 C&C 27 Thumper C&C 27-3 34229 O'Sullivan, Mike BYC   1 0.75
2 C&C 27 Makai 27 C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   2 2.00
3 C&C 27 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   3 3.00
4 C&C 27 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   4 4.00
5 C&C 27 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   5 5.00
6 C&C 27 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   6 6.00
7 C&C 27 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC   7 7.00
8 C&C 27 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC   8 8.00
9 C&C 27 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   9 9.00
10 C&C 27 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   10 10.00

R7 - C&C 27 Fleet - June 30

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:26:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 C&C 27 Blue Zulu C&C 27-3 894 Morrin, Hugh NSC   1 0.75
2 C&C 27 Makai 27 C&C 27-3 44050 Goodeve, Peter NSC   2 2.00
3 C&C 27 Xel-Ha C&C 27-3 64077 Roper, Michael NSC   3 3.00
4 C&C 27 Firefly C&C 27-3 691 Malo, Al BYC   4 4.00
5 C&C 27 Velero C&C 27-3 44165 Nixon, Paul NSC   5 5.00
6 C&C 27 Windscot C&C 27-4 74169 Culham, Douglas NSC   6 6.00
7 C&C 27 Kokopelli C&C 27-3 54126 Fahmy, Mohamed H. BYC   7 7.00
8 C&C 27 Grappa C&C 27-3 64231 Hillary, Bill NSC   8 8.00
9 C&C 27 Interlude C&C 27-3 54129 Burke, David BYC   9 9.00

Race 1 - J-24 / K-25 Fleet - May 19

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 J-24 / K-25 Pura Vida J-24 4468 Levac, Jean NSC   1 0.75
2 J-24 / K-25 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   2 2.00
3 J-24 / K-25 Tequila J-24 4412 Somoza, Vince NSC   3 3.00
4 J-24 / K-25 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   4 4.00
5 J-24 / K-25 Blue Streak Kirby 25 24925 Hall, Steven NSC   5 5.00

R2 - J-24 / K-25 Fleet - May 26

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 J-24 / K-25 Pura Vida J-24 4468 Levac, Jean NSC   1 0.75
2 J-24 / K-25 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   2 2.00
3 J-24 / K-25 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   3 3.00
4 J-24 / K-25 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   4 4.00
5 J-24 / K-25 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC   5 5.00

R3 - J-24 / K-25 Fleet - June 2

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 J-24 / K-25 Pura Vida J-24 4468 Levac, Jean NSC   1 0.75
2 J-24 / K-25 Tequila J-24 4412 Somoza, Vince NSC   2 2.00
3 J-24 / K-25 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   3 3.00
4 J-24 / K-25 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   4 4.00
5 J-24 / K-25 Blue Streak Kirby 25 24925 Hall, Steven NSC   5 5.00
6 J-24 / K-25 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC   6 6.00
7 J-24 / K-25 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   7 7.00

R4 - J-24 / K-25 Fleet - June 9

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 J-24 / K-25 Pura Vida J-24 4468 Levac, Jean NSC   1 0.75
2 J-24 / K-25 Tequila J-24 4412 Somoza, Vince NSC   2 2.00
3 J-24 / K-25 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   3 3.00
4 J-24 / K-25 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   4 4.00
5 J-24 / K-25 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   5 5.00

R5 - J-24 / K-25 Fleet - June 16

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 J-24 / K-25 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   1 0.75
2 J-24 / K-25 Pura Vida J-24 4468 Levac, Jean NSC   2 2.00
3 J-24 / K-25 V-J-J J-24 2554 Hill-Keast, Alex NSC 1 3 3.00
4 J-24 / K-25 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   4 4.00
5 J-24 / K-25 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC   5 5.00
6 J-24 / K-25 Tequila J-24 4412 Somoza, Vince NSC   6 6.00
7 J-24 / K-25 Blue Streak Kirby 25 24925 Hall, Steven NSC   7 7.00
8 J-24 / K-25 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   8 8.00

R6 - J-24 / K-25 Fleet - June 23

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 J-24 / K-25 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   1 0.75
2 J-24 / K-25 Pura Vida J-24 4468 Levac, Jean NSC   2 2.00
3 J-24 / K-25 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   3 3.00
4 J-24 / K-25 Tequila J-24 4412 Somoza, Vince NSC   4 4.00
5 J-24 / K-25 V-J-J J-24 2554 Hill-Keast, Alex NSC 1 5 5.00
6 J-24 / K-25 Jalapeno J-24 2600 Whalen-Hughes, Kieran NSC   6 6.00
7 J-24 / K-25 Blue Streak Kirby 25 24925 Hall, Steven NSC   7 7.00
8 J-24 / K-25 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC   8 8.00
9 J-24 / K-25 J-Spot J-24 2594 Tanguay, Richard NSC   9 9.00
10 J-24 / K-25 Jackrabbit J-24 4019 Peter Bradley NSC   10 10.00

R7 - J-24 / K-25 Fleet - June 30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:20:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 J-24 / K-25 Tequila J-24 4412 Somoza, Vince NSC   1 0.75
2 J-24 / K-25 Road Rash J-24 4416 Wood, Peter NSC   2 2.00
3 J-24 / K-25 Phantom J-24 2280 Boocock, Jonathan NSC   3 3.00
4 J-24 / K-25 Pura Vida J-24 4468 Levac, Jean NSC   4 4.00
5 J-24 / K-25 Blue Streak Kirby 25 24925 Hall, Steven NSC   5 5.00
6 J-24 / K-25 Dynamo Hum Kirby 25 208 Perry, Gad NSC   6 6.00

Race 1 - Shark Fleet - May 19

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:32:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Shark Shark Poop Shark 1495 Lee, Michael NSC   1 0.75
2 Shark NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   2 2.00
3 Shark No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC   3 3.00
4 Shark Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   4 4.00
5 Shark Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   DNF 6.00

R2 - Shark Fleet - May 26

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:32:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Shark NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   1 0.75
2 Shark Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   2 2.00
3 Shark Shark Poop Shark 1495 Lee, Michael NSC   3 3.00
4 Shark No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC   4 4.00
5 Shark Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   5 5.00
6 Shark Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC   6 6.00
7 Shark Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   7 7.00

R3 - Shark Fleet - June 2

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:32:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Shark Shark Poop Shark 1495 Lee, Michael NSC   1 0.75
2 Shark Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   2 2.00
3 Shark NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   3 3.00
4 Shark Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   4 4.00
5 Shark No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC   5 5.00
6 Shark Blew By U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC   6 6.00
7 Shark Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC   7 7.00
8 Shark Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   8 8.00
9 Shark Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC   9 9.00

R4 - Shark Fleet - June 9

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:32:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Shark Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   1 0.75
2 Shark NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   2 2.00
3 Shark Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   3 3.00
4 Shark Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC   4 4.00
5 Shark Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   5 5.00

R5 - Shark Fleet - June 16

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:32:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Shark Shark Poop Shark 1495 Lee, Michael NSC   1 0.75
2 Shark Blew By U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC   2 2.00
3 Shark Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   3 3.00
4 Shark NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   4 4.00
5 Shark Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   5 5.00
6 Shark No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC   6 6.00
7 Shark Skylark Shark 1885 Worley, Gordon BYC   7 7.00
8 Shark Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC   8 8.00

R6 - Shark Fleet - June 23

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:32:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Shark Shark Poop Shark 1495 Lee, Michael NSC   1 0.75
2 Shark Blew By U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC   2 2.00
3 Shark Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   3 3.00
4 Shark NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   4 4.00
5 Shark No More Hobbies Shark 1088 Angela Hussey BYC   5 5.00
6 Shark Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   6 6.00
7 Shark Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   7 7.00
8 Shark Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC   8 8.00

R7 - Shark Fleet - June 30

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 18:32:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Shark Shark Poop Shark 1495 Lee, Michael NSC   1 0.75
2 Shark Lone Shark Shark 243 Ritcey, Bert NSC   2 2.00
3 Shark Blew By U2 Shark 464 Fuller, Bill BYC   3 3.00
4 Shark Emma B Quick Shark 181 Quick, Steve NSC   4 4.00
5 Shark NSC Beagle II Shark 34 Wilcox, Phil NSC   5 5.00
6 Shark Great Scot! Shark 369 MacDonald, Kim NSC   6 6.00
7 Shark Gamache Shark 1471 Rands, Chris NSC   7 7.00

Race 1 - Tanzer 22 Fleet - May 19

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18:38:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Tanzer 22 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   1 0.75
2 Tanzer 22 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC   2 2.00
3 Tanzer 22 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   3 3.00

R2 - Tanzer 22 Fleet - May 26

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18:38:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Tanzer 22 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   1 0.75
2 Tanzer 22 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC   2 2.00
3 Tanzer 22 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   3 3.00
4 Tanzer 22 Harmony Tanzer 22 2097 Lostracco, Joe NSC   4 4.00

R3 - Tanzer 22 Fleet - June 2

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18:38:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Tanzer 22 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   1 0.75
2 Tanzer 22 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   2 2.00
3 Tanzer 22 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC   3 3.00
4 Tanzer 22 Zatara Tanzer 22 1781 Gilchrist, Tony NSC   4 4.00

R4 - Tanzer 22 Fleet - June 9

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18:38:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Tanzer 22 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   1 0.75
2 Tanzer 22 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   2 2.00
3 Tanzer 22 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC   DNF 4.00

R5 - Tanzer 22 Fleet - June 16

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18:38:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Tanzer 22 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   1 0.75
2 Tanzer 22 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   2 2.00
3 Tanzer 22 Harmony Tanzer 22 2097 Lostracco, Joe NSC   3 3.00
4 Tanzer 22 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   4 4.00
5 Tanzer 22 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC   5 5.00

R6 - Tanzer 22 Fleet - June 23

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18:38:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Tanzer 22 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   1 0.75
2 Tanzer 22 Sherrie Tanzer 22 89 Godbout, Daniel NSC   2 2.00
3 Tanzer 22 Zephyr II Tanzer 22 1617 Davis, Richard NSC   3 3.00
4 Tanzer 22 Zatara Tanzer 22 1781 Gilchrist, Tony NSC   4 4.00
5 Tanzer 22 Harmony Tanzer 22 2097 Lostracco, Joe NSC   5 5.00

R7 - Tanzer 22 Fleet - June 30

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 18:38:00
Rank Fleet Boat Name Boat Type Sail # HelmName Club NR Place Points
1 Tanzer 22 Magic Dragon Tanzer 22 2053 Goatcher, John NSC   1 0.75
2 Tanzer 22 Peppermint Tanzer 22 1568 Nason, Tim NSC   2 2.00
3 Tanzer 22 Harmony Tanzer 22 2097 Lostracco, Joe NSC   DNS 4.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 4

www.nsc.ca
scoring@nsc.ca

www.byc.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com